>

SezaryenSezaryen, bebeğinizi karnınızda ve rahminizde yapılan bir kesiden doğurtmak için yapılan bir operasyondur. Kesik genellikle karnınız boyunca, bikini çizginizin hemen altında yapılır. Sezaryen, birçok risk taşıyan büyük bir ameliyattır, bu nedenle genellikle yalnızca siz ve bebeğiniz için en güvenli seçenekse yapılır. Türkiye’de her 2 hamile kadından 1'i sezaryenle doğum yapıyor.

Neden sezaryen yapılır?

Sezaryen, planlı (elektif) bir prosedür olarak önerilebilir veya vajinal doğumun çok riskli olduğu düşünülürse acil durumlarda yapılabilir. Planlı sezaryenler genellikle gebeliğin 39. haftasından itibaren yapılır.

Sezaryen şu nedenlerle yapılabilir:

1. Bebeğiniz makat pozisyonundaysa (ayaklar veya makat önce geliyorsa )

2. Rahim ağzını kapatan bir bir plasentanız var (plasenta previa)

3. Gebeliğe bağlı yüksek tansiyonunuz (preeklampsi) varsa

4. Gebeliğin geç dönemlerinde meydana gelen ilk genital herpes enfeksiyonu veya tedavi edilmemiş HIV gibi belirli enfeksiyonlarınız varsa

5. Bebeğiniz yeterince oksijen ve besin almıyor - bazen bu bebeğin hemen doğması gerektiği anlamına gelebilir

6. Doğum ilerlemiyor veya aşırı vajinal kanama varsa

Prosedürü planlamak için zamanınız varsa, ebeniz veya doktorunuz, vajinal doğumla karşılaştırıldığında sezaryenin yararlarını ve risklerini tartışacaktır.

Sezaryen istemek

Bazı kadınlar tıbbi olmayan nedenlerle sezaryen yaptırmayı tercih etmektedir. Ebe veya doktorunuzdan tıbbi nedenler yokken sezaryen talep ederseniz, size ve bebeğinize normal doğumla karşılaştırıldığında sezaryenin genel faydalarını ve risklerini açıklayacaklardır. Doğum yapma konusunda endişeliyseniz, hamileliğiniz ve doğumunuz sırasında destek sunabilecek bir sağlık uzmanıyla endişenizi tartışma fırsatı sunulmalıdır.

Tüm riskleri tartıştıktan ve sunulan tüm desteği dinledikten sonra hala vajinal doğumun kabul edilebilir bir seçenek olmadığını düşünüyorsanız, size planlı bir sezaryen önerilmelidir. Doktorunuz ameliyatı yapmak istemiyorsa sizi yapacak bir doktora sevk etmelidir.

Sezaryen sırasında ne olur?

Sezaryenlerin çoğu spinal veya epidural anestezi altında yapılır. Bu, uyanık olacağınız anlamına gelir, ancak vücudunuzun alt kısmı uyuşturulur, böylece herhangi bir acı hissetmezsiniz.

Prosedür sırasında:

- Vücudunuza bir perde yerleştirilir, böylece ne yapıldığını göremezsiniz - doktorlar ve hemşireler neler olduğunu size bildirir

- Bebeğinizin doğması için genellikle karnınızın alt kısmında ve rahminizde yaklaşık 10 ila 20 cm uzunluğunda bir kesi yapılır.

- Prosedür sırasında biraz çekilme hissedebilirsiniz

- Siz ve doğum partneriniz, eğer iyiyse, doğar doğmaz bebeğinizi görebilecek ve tutabileceksiniz - fetal sıkıntı nedeniyle acil sezaryenle doğan bir bebek, resüsitasyon için doğrudan bir çocuk doktoruna götürülebilir.

Tüm operasyon normalde yaklaşık 40 ila 50 dakika sürer. Bazen genel anestezi, özellikle de bebeğin daha hızlı doğum yapması gerekiyorsa kullanılabilir. Sezaryen ameliyatları hastanede yapılır. Sezaryeninizi planlamak için zamanınız varsa, size yapılması için bir tarih verilecektir. Ortalama 1 veya 2 gün hastanede kalacaksınız.

Preoperatif hazırlık

Sezaryenin yapılacağı hafta öncesinden hastanede randevu almanız istenecektir. Bu randevu sırasında:

1.Prosedürle ilgili her türlü sorunuzu sorabilirsiniz.

2.Kırmızı kan hücrelerinin eksikliğini (anemi) kontrol etmek için bir kan testi yapılacaktır.

3. İşlemden önce size bir miktar ilaç verilecektir - buna antibiyotikler, hastalık önleyici ilaçlar (anti-emetikler) ve mide asidinizin asitliğini (antiasitler) azaltmaya yönelik ilaçlar dahil olabilir.

4. Bir onay formu imzalamanız istenecek.

Operasyon

Hazırlık

Ameliyattan birkaç saat önce yemeyi ve içmeyi bırakmanız gerekecektir. Doktorunuz veya ebeniz size ne zaman olacağını söyleyecektir. Sezaryen doğum gününde hastaneye vardığınızda sizden hastane önlüğü giymeniz istenecektir. Siz anestezi altındayken mesanenizi boşaltmak için kateter adı verilen ince, esnek bir tüp yerleştirilecek ve gerekirse küçük bir kasık kılı alanı kesilecektir. Ameliyathanede size anestezi verilecektir. Bu genellikle siz uyanıkken vücudunuzun alt kısmını uyuşturan bir spinal veya epidural anestezik olacaktır. Bu, doğum sırasında uyanık olacağınız ve bebeğinizi hemen görüp tutabileceğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda doğum partnerinizin de yanınızda olabileceği anlamına gelir. Spinal veya epidural anestezi alamıyorsanız, bazı durumlarda genel anestezi (uyuduğunuz yerde) kullanılır. Doğum partneriniz normalde bu durumda bulunmayacaktır.

Ne oluyor?

Prosedür sırasında:

1. Başlangıçta hafifçe eğilebilen bir ameliyat masasına uzanıyorsunuz.

2. Karnınızın karşısına bir perde yerleştirilir, böylece yapılan işlemi göremezsiniz.

3. Karnınızda ve rahminizde 10 ila 20 cm'lik bir kesi yapılır - bu genellikle bikini çizginizin hemen altında yatay bir kesi olur, ancak bazen göbek deliğinizin altında dikey bir kesi yapılabilir.

4. Bebeğiniz açıklıktan doğar - bu genellikle 5 ila 10 dakika sürer ve bu noktada biraz çekilme hissedebilirsiniz

5. Bebeğiniz doğar doğmaz görmeniz için kaldırılacak ve size getirilecektir.

6. Bebeğiniz doğduğunda rahminizi kasılmaya ve kan kaybını azaltmaya teşvik etmek için size oksitosin hormonu enjeksiyonu yapılır.

7. Rahminiz eriyebilen dikişlerle kapatılır ve karnınızdaki kesi ya eriyebilen dikişlerle ya da birkaç gün sonra alınması gereken dikişler veya zımbalarla kapatılır.

Tüm prosedür genellikle yaklaşık 40 ila 50 dakika sürer.

Operasyondan sonra

 

İşlemden hemen sonra genellikle ameliyathaneden iyileşme odasına taşınacaksınız. Anesteziden uyanmaya başladığınızda, sağlık personeli iyi olduğunuzdan emin olacak ve birkaç saatte bir sizi gözlemlemeye devam edecektir.

Size önerilebilecekler:

1. Herhangi bir rahatsızlığı gidermek için ağrı kesiciler

2. Kan pıhtılaşması riskini azaltmak için tedavi - bu, kompresyon çoraplarını veya kan inceltici ilaç enjeksiyonlarını veya her ikisini içerebilir

3. Aç veya susuz hissettiğiniz anda yiyecek ve su

Yürüyebildiğinizde, kateter genellikle ameliyattan yaklaşık 12 ila 18 saat sonra mesanenizden çıkarılır.

Sezaryen sonrası iyileşme

Sezaryenden iyileşmek, genellikle vajinal doğumdan sonra iyileşmekten daha uzun sürer. Sezaryenden sonra hastanede ortalama kalış süresi daha uzundur. İlk birkaç gün karnınızda biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Size bu konuda yardımcı olacak ağrı kesiciler önerilecek. Eve gittiğinizde, ilk başta yardım almanız gerekecek. 6. haftada doktorunuzla doğum sonrası kontrolünüz olana kadar araba kullanmak gibi bazı aktivitelerden kaçınmanız gerekebilir.

Karnınızdaki yara eninde sonunda bir yara izi oluşturacaktır. Bu ilk başta açık olabilir, ancak zamanla azalır ve genellikle bikini bölgesinde gizlenir. Sezaryenden sonra muhtemelen 1 veya 2 gün hastanede kalacaksınız ve birkaç hafta boyunca işleriniz için destek almanız gerekebilir.

Hastanede iyileşme

Sezaryenden sonra hastanede kalış süresi ortalama 1 veya 2 gündür. Hem siz hem de bebeğiniz iyiyse, bundan daha erken eve gidebilirsiniz.

Hastanedeyken:

- Herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için size ağrı kesiciler verilecektir.

- Bebeğinizle düzenli olarak yakın temasta olacaksınız ve emzirmeye başlayabilirsiniz.

- Mümkün olan en kısa sürede yataktan çıkmanız ve etrafta dolaşmanız için teşvik edileceksiniz.

- Aç veya susuz hissettiğiniz anda yiyip içebilirsiniz.

- Kateter (idrar sondası) adı verilen ince, esnek bir tüp mesanenizde en az 12 saat kalacaktır.

- Yaranız en az 24 saat pansuman ile kapatılacaktır.

Eve gidecek kadar iyi olduğunuzda, birkaç hafta araba kullanamayacağınız için birini size bırakması için ayarlamanız gerekecektir.

Yara bakımı

Karnınızdaki yara eninde sonunda bir yara izi oluşturacaktır. Bu genellikle bikini çizginizin hemen altında yaklaşık 10 ila 20 cm uzunluğunda yatay bir yara izi olacaktır. Nadir durumlarda, göbek deliğinizin hemen altında dikey bir yara izi olabilir. Daha koyu ciltte, skar dokusu kahverengi veya beyaz bir iz bırakacak şekilde solabilir.

Ebeniz ayrıca yaranıza nasıl bakacağınız konusunda size tavsiyede bulunmalıdır. Genellikle şunları yapmanız tavsiye edilir:

- Yarayı her gün nazikçe temizleyin ve kurulayın.

- Gevşek, rahat kıyafetler ve pamuklu iç çamaşırı giyin.

- Yara ağrıyorsa bir ağrı kesici alın - çoğu kadın için emzirirken parasetamol veya ibuprofen (aspirin değil) almak daha iyidir.

- Enfeksiyon belirtilerine dikkat edin.

Çözülmeyen dikişler veya zımbalar genellikle 5 ila 7 gün sonra ebeniz tarafından alınır.

Ağrı ve kanamayı kontrol etmek

Çoğu kadın sezaryenden sonraki ilk birkaç gün biraz rahatsızlık hisseder ve bazı kadınlar için ağrı birkaç hafta sürebilir. Parasetamol veya ibuprofen gibi ihtiyacınız olduğu sürece evde almanız için size düzenli ağrı kesiciler verilmelidir. Aspirin ve ko-kodamol bulunan daha güçlü ağrı kesici kodein, emziriyorsanız tavsiye edilmez.

Ayrıca vajinal kanamanız da olabilir. Enfeksiyonun vajinaya yayılma riskini azaltmak için tampon yerine hijyenik ped kullanın ve kanama ağırsa tıbbi yardım alın.

Normal aktivitelerinize geri dönmek

Kan pıhtılaşması riskini azaltmak için iyileşirken hareketli kalmaya ve günlük yürüyüşe çıkmak gibi nazik aktiviteler yapmaya çalışın. Kendinizi aşırı zorlamamaya dikkat edin. Eve döndüğünüzde bebeğinizi tutup taşıyabilmelisiniz.

Ancak aşağıdakiler gibi bazı etkinlikleri hemen yapamayabilirsiniz:

- Araba kullanmak

- Egzersiz

- Bebeğinizden daha ağır bir şey taşımak

- Seks yapmak

Bunları ancak yapabileceğinizi hissettiğinizde ve rahatsız hissetmediğinizde yeniden yapmaya başlayın. Bu 6 hafta kadar zaman alabilir.

Ne zaman tıbbi tavsiye alınmalı

Sezaryenden sonra aşağıdaki semptomlardan herhangi biri ortaya çıkarsa hemen ebeniz veya doktorunuzla iletişime geçin:

- Şiddetli acı

- Sızan idrar

- İdrar yaparken ağrı

- Şiddetli vajinal kanama

- Yarada kızarıklık, ağrı ve şişme

- Yaranızdan irin veya kötü kokulu sıvı akıntısı

- Öksürük veya nefes darlığı

- Bacağınızda şişme veya ağrı

Bu semptomlar, mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyon veya kan pıhtısı belirtisi olabilir.

Sezaryenin riskleri

Sezaryen genellikle çok güvenli bir işlemdir, ancak her ameliyat türü gibi belirli bir risk taşır. Risk seviyesi, prosedürün acil olarak planlanıp planlanmadığı ve genel sağlığınız gibi şeylere bağlı olacaktır.

Özellikle tıbbi olmayan nedenlerle sezaryen yaptırmayı düşünüyorsanız, olası komplikasyonların farkında olmak önemlidir.

Olası komplikasyonlar şunları içerir:

1. Yara veya rahim zarının enfeksiyonu

2. Kan pıhtıları

3. Aşırı kanama

4. Mesane veya böbrekleri ve mesaneyi birbirine bağlayan tüpler gibi rahim yakınındaki alanların hasar görmesi

5. Bebeğinizde geçici nefes alma zorlukları

6. Rahminiz açıldığında yanlışlıkla bebeğinizin kesilmesi

Sizin için riskler

Sezaryen yaptırmanın sizin için temel risklerinden bazıları şunlardır:

- Yaranın enfeksiyonu (yaygın) - kızarıklığa, şişmeye, artan ağrıya ve yaradan akıntıya neden olur.

- Rahim zarının enfeksiyonu (yaygın) - semptomlar ateş, karın ağrısı, anormal vajinal akıntı ve ağır vajinal kanamayı içerir.

- Aşırı kanama (yaygın olmayan) - bu, ciddi vakalarda kan transfüzyonu veya kanamayı durdurmak için muhtemelen daha fazla ameliyat gerektirebilir.

- Derin ven trombozu (DVT) (nadir) - bacağınızda ağrıya ve şişmeye neden olabilen ve akciğerlere giderse çok tehlikeli olabilen kan pıhtısı (pulmoner emboli).

- Mesanenizde veya böbrekleri ve mesaneyi birbirine bağlayan tüplerde hasar (nadir) - bu daha fazla ameliyat gerektirebilir.

Artık kadınlara sezaryen olmadan önce antibiyotik veriliyor, bu da enfeksiyonların çok daha az meydana geldiği anlamına geliyor.

Bebeğiniz için riskler

Sezaryen bebeklerde bazen aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

- Deride bir kesik (yaygın) - bu, rahminiz açıldığında yanlışlıkla meydana gelebilir, ancak genellikle küçüktür ve herhangi bir sorun olmadan iyileşir.

- Solunum güçlüğü (yaygın) - bu genellikle 39. gebelik haftasından önce doğan bebekleri etkiler; genellikle birkaç gün sonra düzelir ve bebeğiniz hastanede yakından takip edilir

Hastaneden ayrıldıktan sonra bebeğinizin nefes almakta güçlük çektiğini düşünüyorsanız, bir hekime görünün veya hemen 112'yi arayın.

Gelecekteki hamilelikler için riskler

Sezaryen geçiren kadınların genellikle ilerideki hamilelikleriyle ilgili sorunları yoktur. Sezaryen ile bir bebeğiniz varsa, bu mutlaka gelecekte sahip olduğunuz herhangi bir bebeğin de bu şekilde doğurtulması gerektiği anlamına gelmez.

Sezaryen ameliyatı geçiren kadınların çoğu, bir sonraki bebekleri için sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) olarak bilinen, güvenli bir şekilde vajinal doğum yapabilir. Ancak doğum sırasında her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için fazladan izlemeye ihtiyacınız olabilir. Bazen yine de bir sezaryen gerekli olabilir.

Nadir görülmekle birlikte, sezaryen yaptırmak gelecekteki gebeliklerde bazı sorunların riskini artırabilir, bunlara aşağıdakiler dahildir:

- Rahmindeki yara yeri açılabilir

- Plasentanın rahim duvarına anormal şekilde bağlanması, plasentayı çıkarmada zorluklara yol açar

- Ölü doğum