Gebelikte Bebeğinizi Etkileyebilecek Enfeksiyonlar

Gebelikte Bebeğinizi Etkileyebilecek Enfeksiyonlar


Yaşam boyunca hepimiz birçok virüs ve bakteri ile karşılaşırız. Savunma mekanizmamızın bir parçası olarak vücudumuz enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olmak için antikorlar üretir. Belirli bir virüse veya bakteriye karşı antikorlarınız varsa, bağışıksınızdır ve antikorlar, enfeksiyona yeniden yakalanmanın etkisini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olur.

Bu sayfa, hamilelikte sorunlara neden olabilecek enfeksiyonlar, semptomları ve endişeleniyorsanız ne yapmanız gerektiği hakkındadır.

Hamilelikte su çiçeği

Hamilelikte su çiçeği enfeksiyonu hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir, bu nedenle suçiçeği geçirebileceğinizi düşünüyorsanız erken tavsiye almanız önemlidir.

Kadınların yaklaşık %95'i suçiçeği enfeksiyonuna karşı bağışıktır. Ancak hiç suçiçeği geçirmediyseniz (veya olup olmadığınızdan emin değilseniz) ve bunu geçirmekte olan bir çocuk veya yetişkinle temasa geçerseniz, derhal aile doktorunuzla, doğum uzmanınızla veya ebeyle konuşun. Bağışık olup olmadığınız bir kan testi ile anlaşılacaktır.

Hamilelikte CMV

CMV (sitomegalovirüs), uçuklara ve su çiçeği hastalığına da neden olabilen, herpes grubunun bir üyesi olan yaygın bir virüstür. CMV enfeksiyonları küçük çocuklarda yaygındır.

İşitme kaybı, görme bozukluğu veya körlük, öğrenme güçlüğü ve epilepsi gibi doğmamış bebeklerde sorunlara neden olabileceğinden enfeksiyon hamilelik sırasında tehlikeli olabilir. CMV, hamile anne daha önce enfeksiyon geçirmemişse bebek için özellikle tehlikelidir.

Bir CMV enfeksiyonunu önlemek her zaman mümkün değildir, ancak riski şu şekilde azaltabilirsiniz:

- Ellerinizi düzenli olarak sabun ve sıcak suyla yıkamak, özellikle bez değiştiriyorsanız veya bir kreş veya kreşte çalışıyorsanız

- Küçük çocukları yüzlerinden öpmemek - onları başlarından öpmek veya onlara sarılmak daha iyidir

- Küçük çocuklarla yiyecek veya çatal bıçak paylaşmamak ve onlarla aynı bardaktan içmemek

Sizi küçük çocuklarla yakın temasa geçiren bir işiniz varsa, bu önlemler özellikle önemlidir. Bu durumda, daha önce CMV ile enfekte olup olmadığınızı öğrenmek için bir kan testi yaptırabilirsiniz.

Gebelikte Grup B streptococcus

Grup B streptococcus (GBS veya grup B strep), insanların %30’unda bulunur, ancak nadiren zarara veya semptomlara neden olur. Kadınlarda bağırsak ve vajinada bulunur. Çoğu hamilelikte sorun yaratmaz, ancak az sayıda B grubu strep, genellikle doğumdan hemen önce veya doğum sırasında bebeği enfekte ederek ciddi hastalığa yol açabilir.

Zaten GBS enfeksiyonu olan bir bebeğiniz olduysa, yeni bebeğinizin enfeksiyon kapma olasılığını azaltmak için doğum sırasında size antibiyotik verilmelidir. Hamilelik sırasında B grubu strep idrar yolu enfeksiyonu geçirdiyseniz, doğum sırasında da size teklif edilmelidir.

Bebeğin GBS enfeksiyonu şu durumlarda daha olasıdır:

- Erken doğuruyorsanız (37. gebelik haftasından önce)

- Suyunuz erken geldiyse

- Doğum sırasında ateşiniz varsa

- Şu anda GBS taşıyorsanız

Ebeniz veya doktorunuz, bebeğinizin enfeksiyon kapmasını önlemek için doğum sırasında size antibiyotik verilip verilmeyeceğini değerlendirecektir. Gebeliğin geç döneminde GBS için test edilmek mümkündür. Endişeleriniz varsa doktorunuzla veya ebenizle konuşun.

Her yaştan kadın, erkek ve çocuk B Grubu streptokok (GBS) bakterileri ile herhangi bir semptom olmaksızın kolonize olabilir. B Grubu streptokoklar özellikle gastrointestinal sistem, vajina ve üretrada bulunur. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde durum budur. 2000 yeni doğan bebekten yaklaşık birinde, genellikle ilk hafta içinde solunum yolu hastalığı, genel sepsis veya menenjit olarak görülen GBS bakteriyel enfeksiyonları görülebilir. Bebek doğum sırasında anneden enfeksiyon kapar. Doğum sırasında anneye doğrudan damara antibiyotik verilmesi bakteri sayılarının hızla düşmesine neden olur, bu da olası yararları düşündürür, ancak kime antibiyotik tedavisi verileceğini anlamak için hamile kadınların taranması gerekir. Birçok ülkede gebelikte GBS taraması ve antibiyotik tedavisi konusunda kılavuzlar vardır. Etkilenen bir bebek için bazı risk faktörleri şunlardır; erken doğum ve düşük doğum ağırlığı, uzun süreli doğum eylemi, zarların uzun süre önce yırtılması (12 saatten fazla); doğumun ilk aşamasında fetal kalp hızında ciddi değişiklikler ve gebelik diyabeti. GBS pozitif doğum yapan kadınların çok azı GBS bulaşmış bebek doğurur. Antibiyotik kullanımının şiddetli anne alerjik reaksiyonları, ilaca dirençli organizmalarda artış, anne ve yeni doğan maya enfeksiyonları ve yeni doğan bebeklerin dirençli bakterilere maruz kalması gibi zararlı etkileri olabilir.

Cochrane tarafından 2014 yılında yazılan derleme, antibiyotik verilmesinin kesin kanıtlarla desteklenmediğini ortaya koymaktadır. İnceleme, 852 GBS pozitif kadını içeren dört çalışma belirledi. 20 yıldan daha eski olan üç araştırma, ampisilin veya penisilini tedavi görmeme ile karşılaştırdı ve yeni doğanda erken GBS enfeksiyonu oluşumu antibiyotiklerle azaltılsa da yeni doğan ölümlerinde net bir fark bulamadı. 352 GBS pozitif kadınla yapılan bir çalışmada ampisilin ve penisilin antibiyotikleri birbirinden farklı değildi. Etkili bir aşı geliştirilse bile tüm perinatal GBS enfeksiyonlarının önlenmesi olası değildir.

Hayvanlardan bulaşan enfeksiyonlar

1. Kediler

Kedi dışkısı, toksoplazmoz enfeksiyonuna neden olan bir organizma olan toksoplazma içerebilir. Toksoplazmoz bebeğinize zarar verebilir.

Enfeksiyon riskini azaltmak için:

- Hamileyken kedi kumu tepsilerini boşaltmaktan kaçının

- Kum tepsisini başka kimse boşaltamazsa, tek kullanımlık lastik eldiven kullanın - tepsiler her gün temizlenmeli ve 5 dakika kaynar suyla doldurulmalıdır

- Hasta kedilerle yakın temastan kaçının

- Bir kediniz olmasa bile, toprağın dışkı ile kirlenmesi durumunda bahçeyle uğraşırken eldiven giyin

- Bahçeyle uğraştıktan sonra ellerinizi ve eldivenlerinizi yıkayın

- Kedi dışkısıyla temas ederseniz, ellerinizi iyice yıkayın.

- Genel gıda hijyeni kurallarına uyun - gıdanın nasıl güvenli bir şekilde hazırlanacağını ve gıdanın nasıl güvenli bir şekilde saklanacağını öğrenin

2. Koyun

Kuzular ve koyunlar, koyunlarda düşüklere neden olduğu bilinen Chlamydia psittaci adlı bir organizma taşıyabilir. Ayrıca toksoplazma taşırlar. Koyunlarla ve ayrıca yeni doğmuş kuzularla her türlü temastan kaçının. Koyunlarla temas ettikten sonra grip benzeri semptomlar yaşarsanız doktorunuza söyleyin.

3. Domuz

Domuzların hepatit E enfeksiyonu kaynağı olup olamayacağını görmek için araştırmalar devam ediyor. Bu enfeksiyon hamile kadınlarda tehlikelidir, bu nedenle domuz ve domuz dışkısıyla temastan kaçının. Pişmiş domuz ürünlerini yemekte hepatit E riski yoktur.

Hepatit B

Hepatit B, karaciğeri enfekte eden bir virüstür. Hepatit B'li birçok kişi hiçbir hastalık belirtisi göstermez, ancak bunlar taşıyıcı olabilir ve başkalarına bulaşabilir. Virüs, enfeksiyonlu bir kişiyle prezervatif kullanmadan cinsel ilişkiye girerek ve enfekte kanla doğrudan temas yoluyla yayılır. Hepatit B'niz varsa veya hamilelik sırasında enfeksiyon kaptıysanız, enfeksiyonu bebeğinize aktarabilirsiniz.

Tüm hamile kadınlara doğum öncesi bakımlarının bir parçası olarak hepatit B için kan testi teklif edilir. Risk altındaki bebeklere, yaşamın ilerleyen dönemlerinde enfeksiyon ve ciddi karaciğer hastalıklarını önlemek için doğumda hepatit B aşısı yapılmalıdır.

Doğumdan itibaren bağışıklama, bebeklerin uzun süreli hepatit B enfeksiyonu geliştirmesini önlemede% 90 ila 95 etkilidir.

Hepatit C

Hepatit C virüsü karaciğeri enfekte eder. Hepatit C'li birçok insanın hiçbir semptomu yoktur ve enfekte olduklarının farkında değildir. Virüs, enfekte kanla doğrudan temas yoluyla bulaşır. Yasadışı uyuşturucu kullanan kişilerde bu, kanla kontamine iğnelerin ve uyuşturucu enjekte etme ekipmanının paylaşılmasının bir sonucu olabilir.

Hepatit C, hepatit C'nin yaygın olduğu ve enfeksiyon kontrolünün zayıf olduğu ülkelerde tıbbi veya diş tedavisi görerek veya enfekte bir partnerle seks yaparak da bulaşabilir.

Hepatit C'niz varsa, risk hepatit B veya HIV'den çok daha düşük olmasına rağmen enfeksiyonu bebeğinize bulaştırabilirsiniz. Bu şu anda önlenemez. Bebeğiniz hepatit C için test edilebilir ve eğer enfekte olursa uzman değerlendirmesi için sevk edilebilir.

Hamilelikte uçuk

Genital herpes enfeksiyonu yeni doğmuş bir bebek için tehlikeli olabilir. Uçuk, enfekte bir kişiyle genital temas yoluyla veya uçuk (oral uçuk) olan biriyle oral seks yoluyla bulaşabilir. İlk enfeksiyon, cinsel organlarda ağrılı kabarcıklara veya ülserlere neden olur. Daha az şiddetli salgınlar genellikle birkaç yıl sonra ortaya çıkar.

İlk enfeksiyonunuz hamilelikte ortaya çıkarsa tedavi mevcuttur. İlk enfeksiyonunuz hamileliğin sonlarına doğru veya doğum sırasında ortaya çıkarsa, bebeğinize uçuk bulaşma riskini azaltmak için sezaryen önerilebilir.

Sizde veya eşinizde uçuk varsa, prezervatif kullanın veya cinsel ilişkiden kaçının. Sizde veya eşinizde uçuklarınız veya genital yaralarınız varsa (aktif genital herpes) oral seksten kaçının. Sizde veya eşinizde tekrarlayan uçuk varsa veya yaralar gelişirse, ebenize veya doktorunuza söyleyin.

Hamilelikte HIV

Rutin doğum öncesi bakımınızın bir parçası olarak size gizli bir HIV (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) testi teklif edilecektir. Ebeniz veya doktorunuz testi sizinle görüşecek ve sonuç olumlu ise danışmanlık hizmeti verilecektir. Mevcut kanıtlar, HIV pozitif bir annenin sağlık durumunun iyi olduğunu ve enfeksiyon semptomları olmaksızın hamilelikten olumsuz etkilenme ihtimalinin düşük olduğunu göstermektedir. Ancak HIV hamile bir kadından bebeğine hamilelik, doğum veya emzirme sırasında geçebilir. HIV teşhisi konulursa, bebeğiniz için enfeksiyon riskini azaltmak için sizin ve doktorunuzun hamileliğinizin ve doğumunuzun yönetimini tartışmanız gerekecektir.

Gebelikte tedavi, bebeğe HIV bulaşma riskini büyük ölçüde azaltır - 4'te 1'den 100'de 1'in altına. Bebeğiniz doğumda ve 2 yıla kadar düzenli aralıklarla HIV için test edilecektir. HIV bebeğinize bu şekilde bulaşabileceğinden, emzirmemeniz tavsiye edilir.

Gebelikte Parvovirus B19 (tokatlanmış yanak sendromu)

Parvovirus B19 enfeksiyonu çocuklarda yaygındır. Yüzde karakteristik bir kızarıklığa neden olur, bu nedenle genellikle "tokatlanmış yanak sendromu" olarak adlandırılır. Kadınların %60'ı bağışık olmasına rağmen, parvovirüs oldukça bulaşıcıdır ve bebeğe zararlı olabilir.

Enfekte olan biriyle temasa geçerseniz, bağışıklığınızı kontrol etmek için kan testi yapabilecek olan doktorunuzla konuşmalısınız. Çoğu durumda, hamile bir kadına parvovirüs bulaştığında bebek etkilenmez.

Hamilelikte kızamıkçık (Alman kızamığı)

Kızamıkçık, MMR (kızamık, kabakulak ve kızamıkçık) aşısının yüksek oranda alınması nedeniyle ülkemizde nadirdir. Ancak hamileliğin ilk 4 ayında kızamıkçık geliştirirseniz, doğum kusurları ve düşük gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Hamileyseniz, aşağıdaki durumlarda mümkün olan en kısa sürede doktorunuza veya ebenize başvurmalısınız:

- Kızamıkçık olan biriyle temasa geçerseniz

- Kızarıklık var ya da olan herhangi biriyle temasa geçtiniz

- Kızamıkçık belirtileriniz var

Bu durumlarda kızamıkçık olma olasılığınız düşüktür, ancak kontrol etmek için kan testine ihtiyacınız olabilir. Hamileyseniz ve 2 doz MMR aşısı olup olmadığınızdan emin değilseniz, aile doktorunuzdan aşı geçmişinizi kontrol etmesini isteyin. Her iki dozu da almadıysanız veya kayıt yoksa, doğumdan sonra 6 haftalık doğum sonrası kontrolünüze gittiğinizde aşıyı istemelisiniz. Bu sizi gelecekteki hamileliklerde koruyacaktır. MMR aşısı hamilelik sırasında yapılamaz.

Gebelikte Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) artmaktadır ve klamidya en yaygın görülen türdür. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu kez semptomu yoktur, bu nedenle sizde semptom olup olmadığını bilemeyebilirsiniz. Bununla birlikte, birçok CYBE, hem hamilelik sırasında hem de doğumdan sonra bebeğinizin sağlığını etkileyebilir.

Kendinizin veya eşinizin CYBE olabileceğine inanmak için herhangi bir nedeniniz varsa, mümkün olan en kısa sürede bir kontrole gidin. Aile doktorunuza veya ebenize sorabilirsiniz.

Gebelikte toksoplazmoz

Kedi dışkısıyla temas yoluyla toksoplazmoz enfeksiyonu kapabilirsiniz. Hamileyseniz enfeksiyon bebeğinize zarar verebilir, bu nedenle önlem alın - toksoplazmozu nasıl önleyeceğinizi öğrenin. Çoğu kadın enfeksiyonu hamilelikten önce geçirmiştir ve bağışık olacaktır. Risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız, bunu aile doktorunuz, ebeniz veya doğum uzmanınızla görüşün.

Hamileyken enfekte olursanız, toksoplazmoz tedavisi mevcuttur. Bu, bebeğin enfekte olma riskini azaltabilir. Bebek enfeksiyon kaparsa, tedavi hasar riskini azaltabilir.

Zika virüsü

Zika virüsünün, bir kadın hamileyken yakalanırsa doğum kusurlarına neden olduğuna dair kanıtlar var. Özellikle bebeğin anormal derecede küçük bir kafaya (mikrosefali) sahip olmasına neden olabilir.

Zika, Türkiye'de doğal olarak görülmez. Aşağıdakiler gibi etkilenen bir bölgeye gitmeyi planlıyorsanız seyahatinizden önce seyahat sağlık tavsiyesi alın:

- Güney veya Orta Amerika

- Karayipler

- Güneydoğu Asya

- Pasifik bölgesi - örneğin, Fiji