Gebelikte Cinsel İlişki

Gebelikte Cinsel İlişki


Doktorunuz veya ebeniz size aksini söylemediği sürece, hamilelik sırasında seks yapmak tamamen güvenlidir. Seks yapmak bebeğinize zarar vermez. Partnerinizin penisi vajinanızın ötesine geçemez ve bebek neler olduğunu anlayamaz. Bununla birlikte, hamilelik sırasında cinsel isteğinizin değişmesi normaldir. Bu endişelenecek bir şey değil, ancak bunun hakkında partnerinizle konuşmak faydalı olacaktır.

Bazı çiftler hamilelik sırasında seks yapmayı çok keyifli bulurken, diğerleri sadece istemediklerini düşünürler. Sevmenin veya sevişmenin başka yollarını bulabilirsiniz. En önemli şey duygularınız hakkında birbirinizle konuşmaktır.

Hamileliğiniz normalse ve herhangi bir komplikasyonunuz yoksa seks ve orgazm olmak erken doğuma girme riskinizi artırmaz veya düşük yapmaya neden olmaz. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, bir orgazm ve hatta cinselliğin kendisi hafif kasılmalara neden olabilir. Bu olursa, rahminizin kaslarının sertleştiğini hissedeceksiniz. Bunlar Braxton Hicks kasılmaları olarak bilinir ve rahatsız edici olabilir, ancak tamamen normaldirler ve alarma gerek yoktur. Bazı gevşeme tekniklerini denemek veya kasılmalar geçene kadar uzanmak isteyebilirsiniz.

Hamilelikte cinsel ilişkiden ne zaman kaçınmalı?

Bu hamilelikte ağır bir kanama geçirdiyseniz, ebeniz veya doktorunuz muhtemelen cinsel ilişkiden kaçınmanızı tavsiye edecektir. Plasentanız rahim ağzınıza yerleşmişse veya kan toplanması (hematom) varsa, seks daha fazla kanama riskini artırabilir.

Ayrıca aşağıdaki durumlarda seksten kaçınmanız tavsiye edilir:

- Suyunuz geldiyse enfeksiyon riskini artırabilir (suyunuzun gelip gelmediğinden emin değilseniz ebenize veya doktorunuza sorun)

- Rahim ağzınızla (serviks) ilgili herhangi bir sorun varsa erken doğuma girme veya düşük yapma riskiniz daha yüksek olabilir

- İkiziniz varsa ve daha önce erken doğum yapmışsanız

- Daha önce erken doğum yapmışsanız ve hamileliğin son aşamalarındaysanız

Siz veya partneriniz hamileliğiniz sırasında başka insanlarla seks yapıyorsanız, sizi ve bebeğinizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (STI) korumak için prezervatif gibi bariyer bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız önemlidir.

Hamilelik sırasında iyi ve kötü seks pozisyonları

Hamilelikteki çoğu çift için seks güvenli olsa da, o kadar kolay olmayabilir. Muhtemelen farklı pozisyonlar bulmanız gerekecek. Gebelik dönemi birlikte keşfetme ve deneme zamanı olabilir.

Eşinizle üstte seks yapmak, hamileliğin oldukça erken dönemlerinde rahatsız edici olabilir, sadece şişlik nedeniyle değil, göğüslerinizin hassas olabileceği için. Partnerinizin size çok derinden nüfuz etmesi de rahatsız edici olabilir. Birbirinize bakacak şekilde veya arkadaki partnerinizle yanlarınıza yatmanız daha iyi olabilir.