Gebelikte Vitaminler ve Gıda Takviyeleri

Gebelikte Vitaminler ve Gıda Takviyeleri


Hamilelikte sağlıklı ve çeşitli bir diyet uygulamak, ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin çoğunu almanıza yardımcı olacaktır. Ancak hamileyken veya hamile kalma olasılığınız varsa, folik asit takviyesi de almanız önemlidir.

Şunları almanız önerilir:

- Her gün 400 mikrogram folik asit - hamile kalmadan önce başlayıp 12 haftalık hamileliğinize kadar. Folik asit, hamileliğin ilk haftalarında bebeğin gelişiminde sorun oluşma riskini azaltmak içindir.

- Ayrıca günlük D vitamini takviyesi almanız önerilir.

Hamileyken morina karaciğeri yağı veya çok fazla A vitamini (retinol) içeren herhangi bir takviye almayın. Çok fazla A vitamini bebeğinize zarar verebilir. Her zaman etiketi kontrol edin. Ayrıca hamilelikte hangi gıdalardan kaçınmanız gerektiğini de bilmeniz gerekir.

Hamilelik takviyeleri nereden alınır?

Takviyeleri eczanelerden ve süpermarketlerden temin edebilirsiniz veya bir doktor sizin için bunları reçete edebilir. Folik asitinizi multivitamin tabletten almak istiyorsanız, tabletin A vitamini (veya retinol) içermediğinden emin olun. Türkiye’de gebeler aile hekiminden ücretsiz vitamin alabilirler.

Hamilelik öncesi ve sırasında folik asit

Gebe kalmadan önce ve gebeliğin 12. haftasına kadar her gün 400 mikrogramlık bir folik asit tableti almanız önemlidir. Folik asit, spina bifida da dâhil olmak üzere nöral tüp kusurları olarak bilinen doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir. Gebe kalmadan önce folik asit almadıysanız, hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez başlamalısınız. Folat (doğal folik asit formu) içeren yeşil yapraklı sebzeleri ve kahvaltılık gevrekleri ve bunlara folik asit eklenmiş yağ ezmelerini yemeye çalışın. Sağlıklı bir hamilelik için önerilen folat miktarını yalnızca gıdalardan elde etmek zordur, bu nedenle folik asit takviyesi almak önemlidir.

Daha yüksek doz folik asit

Hamileliğinizin nöral tüp kusurlarından etkilenme olasılığınız daha yüksekse, daha yüksek dozda folik asit (5 miligram) almanız tavsiye edilir. 12 haftalık hamile kalana kadar bunu her gün almanız tavsiye edilecektir.

Aşağıdaki durumlarda nöral tüp kusurlarından etkilenme olasılığınız daha yüksektir:

- Sizde veya bebeğin biyolojik babasında nöral tüp kusuru varsa

- Sizde veya bebeğin biyolojik babasının aile geçmişinde nöral tüp kusurları varsa

- Nöral tüp defektinden etkilenmiş önceki bir hamilelik geçirdiyseniz

- Diyabetiniz varsa

- Epilepsi ilacı alıyorsanız

- HIV için anti-retroviral ilaç alıyorsanız

Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, bir doktor ile konuşun. Daha yüksek dozda folik asit reçete edebilir.

Hamilelikte D vitamini

Her gün 10 mikrogram D vitaminine ihtiyacınız vardır. Eylül ve Mart ayları arasında bu miktarı içeren bir takviye almayı düşünmelisiniz.

D vitamini, kemiklerin, dişlerin ve kasların sağlıklı kalması için gerekli olan vücuttaki kalsiyum ve fosfat miktarını düzenler. Vücudumuz, cildimiz yaz güneşine maruz kaldığında (Mart sonu / Nisan başından Eylül sonuna kadar) D vitamini üretir.

Vücudun ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar D vitamini yapmak için güneşte ne kadar zamana ihtiyaç olduğu tam olarak bilinmemektedir, ancak güneşteyseniz, kızarmaya veya yanmaya başlamadan önce cildinizi güneş koruyucu ile örtmeye veya korumaya özen gösterin.

D vitamini ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yiyeceklerde bulunur:

- Yağlı balık (somon, uskumru, ringa balığı ve sardalya gibi)

- Yumurta

- Kırmızı et

Bazı kahvaltılık gevreklere, yağlı kremalara ve süt ürünü olmayan süt alternatiflerine D vitamini eklenir. Bu ürünlere eklenen miktarlar değişebilir ve sadece küçük olabilir. D vitamini, ister doğal olarak ister ilave edilmiş olsun, yalnızca az sayıda gıdada bulunduğundan, tek başına gıdalardan yeteri kadar almak zordur.

Zararlı olabileceğinden günde 100 mikrogramdan (4.000 IU) fazla D vitamini almayın. Hamileyseniz veya emziriyorsanız aile hekiminizden D vitamini içeren takviyeleri ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Koyu tenliyseniz veya cildinizi çok kapatıyorsanız

Aşağıdaki durumlarda yeterli D vitamini almama riski altında olabilirsiniz:

- Koyu teniniz varsa (örneğin, Afrika, Karayipler veya Güney Asya kökenli iseniz)

- Dışarıdayken cildinizi tamamen kapatıyorsanız veya evde çok zaman geçiriyorsanız

Bu durumlarda tüm yıl boyunca günlük D vitamini takviyesi almayı düşünmeniz gerekebilir. Tavsiye için bir ebe veya doktorla konuşun.

Hamilelikte demir

Yeterli demire sahip değilseniz, muhtemelen çok yorgun hissediyorsunuz ve anemiden muzdarip olabilirsiniz. Yağsız et, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler ve kuruyemişler demir içerir.

Hamilelik sırasında yer fıstığı veya yer fıstığı içeren yiyecekler (fıstık ezmesi gibi) yemek isterseniz, alerjiniz yoksa veya sağlık uzmanınız bunu yapmamanızı tavsiye etmedikçe, bunu sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olarak yapabilirsiniz.

Pek çok kahvaltılık gevreğe demir eklenmiştir. Kanınızdaki demir seviyesi düşerse, bir aile doktoru veya ebe size demir takviyesi almanızı tavsiye edecektir.

Hamilelikte C vitamini

C vitamini hücreleri korur ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Çok çeşitli meyve ve sebzelerde bulunur ve dengeli bir diyet ihtiyacınız olan tüm C vitamini sağlayabilir.

İyi C vitamini kaynakları şunlardır:

- Portakal ve portakal suyu

- Kırmızı ve yeşil biber

- Çilek

- Kuş üzümü

- Brokoli

- Brüksel lahanası

- Patates

Hamilelikte kalsiyum

Kalsiyum, bebeğinizin kemiklerini ve dişlerini yapmak için çok önemlidir.

Kalsiyum kaynakları şunlardır:

- Süt, peynir ve yoğurt

- Roka, su teresi veya kıvırcık lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler

- Soya peyniri

- İlave kalsiyum içeren soya içecekleri

- Ekmek ve zenginleştirilmiş unla yapılan tüm yiyecekler

- Sardalya ve hamsi gibi kemikleri ile beraber yenilebilen balıklar

Hamilelikte vejetaryen, vegan ve özel diyetler

Çeşitli ve dengeli bir vejetaryen beslenme, hamilelik sırasında siz ve bebeğiniz için yeterli besin sağlamalıdır. Ancak yeterince demir ve B12 vitamini almanız daha zor olabilir. Bu önemli besinlerden yeterince aldığınızdan nasıl emin olacağınız konusunda bir ebe veya doktorla konuşun.

Vegan iseniz, gıda intoleransı (örneğin çölyak hastalığı için glütensiz diyet) veya dini nedenlerden dolayı kısıtlı bir diyet uyguluyorsanız, bir ebe veya aile doktoru ile konuşun. Kendiniz ve bebeğiniz için ihtiyacınız olan tüm besinleri aldığınızdan nasıl emin olacağınız konusunda bir diyetisyene sevk edilmeyi isteyin.