Bebeğinizin Hareketleri


Bebeğinin hareket ettiğini ne zaman hissedeceksiniz?

Bebeğinizin hamileliğinin yaklaşık 16 ila 24. haftaları arasında hareket ettiğini hissetmeye başlamalısınız. Bu ilk bebeğinizse hareket hissetme zamanınız 20 ila 24. haftalar arasında olabilir.

Bebeğinizin 24 haftaya kadar hareket ettiğini hissetmediyseniz, bunu ebenize söyleyin. Bebeğinizin kalp atışını ve hareketlerini kontrol edecektir..

Bebeğinizin doğum sancılarına doğru ve doğum sırasında hareket ettiğini hissedebilirsiniz..

Bebeğinizin hareketleri nasıl hissettiriyor?

Hareketler hafif bir dönme veya çırpınma gibi hissedilebilir. Hamileliğiniz ilerledikçe tekmeler ve sarsıntılı hareketler hissedebilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda hemen ebenizi veya doğum biriminizi arayın:

- Bebeğiniz normalden daha az hareket ediyorsa

- Artık bebeğinizin hareket ettiğini hissetmiyorsanız

- Bebeğinizin olağan hareket düzeninde bir değişiklik varsa

Bebeğinizin hareketlerinin ve kalp atışının kontrol edilmesi gerekir.

Böyle bir durumda ertesi günü beklemeyin - gece yarısı olsa hemen açık bir merkeze giderek bebeğin hareketlerine ve kalp atışlarına baktırın..

Bebeğiniz ne sıklıkla hareket etmelidir?

- Her gün hissetmeniz gereken belirli bir hareket sayısı yoktur - her bebek farklıdır.

- Her gün hissettiğiniz tekme veya hareketlerin sayısını saymanıza gerek yoktur.

- Önemli olan, bebeğinizin günlük hareketlerini günden güne tanımaktır.

Önemli

Bebeğin kalp atışını kendiniz kontrol etmek için ev tipi doppler (kalp atışı dinleme kiti) kullanmayın. Bu, bebeğinizin sağlığını kontrol etmenin güvenilir bir yolu değildir. Bir kalp atışı duysanız bile, bu bebeğinizin iyi olduğu anlamına gelmez.

Bebeğinizin hareketleri neden önemlidir?

Bebeğiniz iyi değilse, her zamanki kadar aktif olmayacaktır. Daha az hareket etmesi enfeksiyon belirtisi veya başka bir sorun olabileceği anlamına gelir.

Bu durumn nedeni ne kadar çabuk bulunursa o kadar iyi olur, böylece size ve bebeğinize doğru tedavi ve bakım verilebilir. Bu bebeğinizin hayatını kurtarabilir.

Bebeğiniz çok fazla hareket edebilir mi?

Bebeğiniz muhtemelen çok fazla hareket edemez. Önemli olan, bebeğinizin olağan hareket modelinin farkında olmaktır. Bu hareket şeklindeki herhangi bir değişiklik bir ebe veya doktor tarafından kontrol edilmelidir.