Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) ve Gebelik


Hamileyseniz ve yüksek tansiyon (hipertansiyon) geçmişiniz varsa veya hamilelikte ilk kez yüksek tansiyon geliştirdiyseniz, bu durumu yönetmek için bilmeniz gerekenleri bu sayfada öğrenebilirsiniz.

 Yüksek kan basıncı nedir?

- 3 hipertansiyon seviyesi vardır:

1. Hafif - 140/90 ve 149/99 mmHg (milimetre cıva) arasında kan basıncı; düzenli olarak kontrol edilebilir, ancak genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz

2. Orta - 150/100 ile 159/109 mmHg arasında kan basıncı

3. Şiddetli - 160/110 mmHg veya daha yüksek kan basıncı

 Zaten yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız

Kan basıncınızı düşürmek için ilaç kullanıyorsanız ve bir bebek denemek istiyorsanız, önce doktorunuzla veya uzmanınızla konuşun. Hamile kalmadan önce sizi başka bir ilaca geçirmek isteyebilirler. Hamile olduğunuzu öğrenirseniz, derhal doktorunuza söyleyin. İlacınızı mümkün olan en kısa sürede değiştirmeleri gerekebilir. Bunun nedeni, yüksek tansiyonu tedavi eden bazı ilaçların hamileyken alınması güvenli olmamasıdır. Plasentaya ve bebeğinize kan akışını azaltabilir veya bebeğinizi başka şekillerde etkileyebilir.

Doğum öncesi ekibinizin, yüksek tansiyonunuzun bebeğinizin büyümesini etkilemediğinden ve preeklampsi denen bir durum geliştirmediğinizden emin olmak için hamileliğiniz boyunca sizi yakından izlemesi önemlidir. Tüm doğum öncesi randevularınıza gittiğinizden emin olun.

Hamileliğin ilk yarısında bir kadının tansiyonu düşme eğilimindedir. Bu, ilacınızı bir süreliğine bırakabileceğiniz anlamına gelir. Ancak bu sadece doktorunuzun gözetiminde yapılmalıdır.

 Yüksek tansiyonu düşürmek için kendi kendinize deneyebileceğiniz şeyler

Her gün aktif kalmak ve yürümek veya yüzmek gibi bazı fiziksel aktiviteler yapmak kan basıncınızı normal aralıkta tutmanıza yardımcı olabilir. Dengeli bir diyet yemek ve tuz alımınızı düşük tutmak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Hamilelikte egzersiz, hamilelikte sağlıklı beslenme, diyette tuz ve tuzu azaltmak için ipuçları hakkında bilgi edinin.

Magnezyum, folik asit veya balık yağları gibi besin takviyelerinin yüksek tansiyonu önlemede etkili olduğunu gösteren yeterli kanıt yoktur.

Preeklampsi

Preeklampsi, bazı hamile kadınları tipik olarak 20 hafta sonra etkileyen bir durumdur. Genellikle kan basıncınızın yükselmesine neden olan plasentadaki bir sorundur. Tedavi edilmezse preeklampsi siz ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

Preeklampsi, gebe kalmadan önce yüksek tansiyonunuz varsa, önceki bir hamilelikte preeklampsi geçirdiyseniz veya ailenizde preeklampsi gelişen anneniz veya kız kardeşiniz varsa daha yaygındır.

Bu nedenle, kan basıncınızı ve idrarınızı test ettirmek için düzenli kontrollerinize gitmek çok önemlidir.

 Doğum

Kan basıncınızı kontrol etmek için hamilelik boyunca ilaç kullanıyorsanız, doğum sırasında almaya devam edin. Hafif veya orta derecede hipertansiyonunuz varsa, doğum sırasında kan basıncınız saatte bir izlenmelidir. Kan basıncınız hedef seviyelerde kaldığı sürece doğal vajinal doğum yapabilirsiniz.

Şiddetli hipertansiyonunuz varsa, doğum sırasında kan basıncınız sürekli olarak izlenecektir. Doktorlarınız ayrıca bebeğinizin vakum kullanılarak veya sezaryen ile doğurtulmasını tavsiye edebilir. Doğumdan sonra tansiyonunuz izlenecektir.

Hamile kalmadan önce hipertansiyonunuz varsa, bebeğiniz doğduktan 2 hafta sonra tedaviniz kontrol edilmelidir. Hamileyken hipertansiyon geliştirdiyseniz ve doğumdan 2 hafta sonra hala ilaç kullanıyorsanız, tedavinizin değiştirilmesi veya kesilmesi gerekip gerekmediğini kontrol etmek için kardiyolog ile görüşmeniz gerekir. Gebelikte hipertansiyonu olan tüm kadınlara, bebek doğduktan yaklaşık 6 hafta sonra, doğum sonrası kontrolde kardiyoloji muayenesi teklif edilmelidir.

 Emzirme

Tansiyon ilaçlarının anne sütüne geçip geçmediği veya anne sütüyle beslenen bir bebek üzerinde herhangi bir etkisi olup olmayacağı konusunda çok fazla bilgi yoktur.

Gebelikte yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlara genellikle doğumdan sonra ve emzirme döneminde güvenle devam edilebilir.

İlaç kullanıyorsanız, emzirme konusunda ebeniz veya doktorunuzla konuşun.