Diyabet ve Gebelik


Diyabetli gebe kadınların çoğu sağlıklı bir bebek sahibi olabilir, ancak bilmeniz gereken bazı olası komplikasyonlar vardır.

Bu sayfadaki bilgiler, hamile kalmadan önce tip 1 veya tip 2 diyabet teşhisi konmuş kadınlar içindir. Gebelik şekerini yani hamilelik sırasında gelişen ve genellikle bebek doğduktan sonra kaybolan yüksek kan şekeri durumunu kapsamaz.

Tip 1 veya tip 2 diyabetiniz varsa, aşağıdakilere sahip olma riskiniz daha yüksek olabilir:

- Büyük bir bebek, zor bir doğum, doğum eyleminizin başlatılması veya sezaryene ihtiyaç duyulması riski

- Düşük

- Diyabetli kişiler, gözlerinde (diyabetik retinopati) ve böbreklerinde (diyabetik nefropati) sorun geliştirme riski altındadır.

- Tip 1 diyabetli bazı kişiler, kanda keton adı verilen zararlı kimyasalların biriktiği diyabetik ketoasidoz geliştirebilir.

Hamilelik, bu sorunları geliştirme riskinizi artırabilir veya mevcut olanları daha da kötüleştirebilir.

Tip 1 veya tip 2 diyabetiniz varsa, bebeğiniz daha yüksek risk altında olabilir:

- Doğumdan kısa bir süre sonra kalp ve solunum problemleri gibi sağlık problemleri yaşaması ve hastanede bakıma ihtiyaç duyması riski artmıştır.

- Hayatın ilerleyen dönemlerinde obezite veya diyabet geliştirme riski artmıştır.

- Ayrıca bebeğinizin doğum kusurlarıyla, özellikle kalp ve sinir sistemi anormallikleriyle doğma veya ölü doğma veya doğumdan hemen sonra ölme şansı biraz daha yüksektir.

 

Ancak hamileliğiniz öncesinde ve sırasında diyabetinizi iyi yönetmek bu riskleri azaltmaya yardımcı olacaktır.

Riskleri azaltmak

Siz ve bebeğiniz için riskleri azaltmanın en iyi yolu, hamile kalmadan önce diyabetinizin iyi kontrol edilmesini sağlamaktır.

Gebe kalmayı denemeye başlamadan önce, doktorunuzdan veya şeker hastalığı uzmanınızdan (diyabetolog) tavsiye isteyin. Destek için bir diyabetik gebelik öncesi kliniğine sevk edilmelisiniz.

Size en yakın diyabet destek hizmetlerini bulun.

Her ay HbA1c testi adı verilen bir kan testi yaptırmanız gerekir. Bu, kanınızdaki glikoz seviyesini ölçer. Hamile kalmadan önce seviyenin% 6,5'ten fazla olmaması en iyisidir. Seviyenizi % 6,5'in altına alamazsanız, sizin ve bebeğiniz için komplikasyon riskini azaltmak için mümkün olduğu kadar yaklaşmaya çalışın.

Kan şekeri seviyeniz % 10'un üzerindeyse, bakım ekibiniz, kan şekeri seviyeniz düşene kadar bebek yapmamanızı şiddetle tavsiye etmelidir.

Kan şekerinizi kontrol altına alana kadar doğum kontrol hapı kullanmaya devam etmelisiniz. Doktorunuz veya diyabet uzmanınız bunu en iyi nasıl yapacağınız konusunda size tavsiyede bulunabilir.

Tip 1 diyabetiniz varsa, diyabetik ketoasidozu kontrol etmek için kan keton seviyenizi test etmek için test şeritleri ve bir monitör verilmelidir. Bunları kan şekeri seviyeniz yüksekse veya kusuyorsanız veya ishaliniz varsa kullanmalısınız.

Folik asit

Diyabetli kadınlar, hamile kalmaya çalışırken ve 12 haftalık hamile olana kadar her gün daha yüksek dozda, 5 miligram (mg) folik asit almalıdır. Reçetesiz olarak 5 mg'lık tabletler bulunmadığından, doktorunuzun bunu reçete etmesi gerekecektir.

Folik asit almak, bebeğinizin spina bifida gibi doğum kusurları geliştirmesini önlemeye yardımcı olur.

Hamilelikte diyabet tedaviniz

Doktorlarınız hamilelik sırasında tedavi rejiminizi değiştirmenizi tavsiye edebilir.

Diyabetinizi kontrol etmek için genellikle tablet kullanıyorsanız, normalde metformin adı verilen bir ilaçla veya ilaçsız insülin enjeksiyonlarına geçmeniz tavsiye edilir.

Diyabetinizi kontrol etmek için zaten insülin enjeksiyonları kullanıyorsanız, farklı bir insüline geçmeniz gerekebilir.

Yüksek tansiyon gibi diyabetinizle ilgili durumlar için ilaç kullanıyorsanız, bunların değiştirilmesi gerekebilir.

Bakım ekibinizin durumunuzu izleyebilmesi ve sizin veya bebeğinizin sağlığını etkileyebilecek herhangi bir değişikliğe tepki verebilmesi için sizin için verilen her randevuya gitmeniz çok önemlidir.

Özellikle mide bulantısı ve kusma (sabah bulantısı) kan şekerinizi etkileyebileceğinden, hamilelik sırasında kan şekeri seviyenizi daha sık izlemeniz gerekecektir. Aile doktorunuz veya ebeniz bu konuda size tavsiyede bulunabilecektir.

Kan şekeri seviyenizi düşük tutmak, daha fazla düşük kan şekeri (hipoglisemik) ataklarınız olacağı anlamına gelebilir. Bunlar bebeğiniz için zararsızdır, ancak sizin ve eşinizin bunlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz gerekir. Doktorunuzla veya şeker hastalığı uzmanınızla konuşun.

Gebelikte diyabetik göz taraması

Hamileliğiniz boyunca size düzenli diyabetik göz taraması önerilecektir. Bu, diyabetik göz hastalığı (diyabetik retinopati) belirtilerini kontrol etmek içindir.

Hamilelikte tarama çok önemlidir çünkü hamilelikte ciddi göz problemleri riski daha fazladır.

Diyabetik retinopati, özellikle erken yakalanırsa tedavi edilebilir.

Testi yaptırmamaya karar verirseniz, hamilelik sırasında diyabet tedavinizle ilgilenen klinisyene söylemelisiniz.

Doğum

Diyabet hastasıysanız, bir danışman liderliğindeki doğum ekibinin desteğiyle hastanede doğum yapmanız şiddetle tavsiye edilir.

Hamileliğiniz çok uzun süre devam ederse, siz veya bebeğiniz için artan bir komplikasyon riski olabileceğinden, doktorlarınız doğumunuzun erken başlamasını (suni sancı) tavsiye edebilir.

Bebeğiniz beklenenden daha büyükse, doktorlarınız doğum için seçeneklerinizi tartışabilir ve elektif sezaryen önerebilir.

Kan şekeriniz doğum sırasında ve doğum sonrasında her saat ölçülmelidir. Sorun varsa tedavi verilebilir.

Doğumdan sonra

Bebeğinizin kan şekerini güvenli bir seviyede tutmaya yardımcı olmak için bebeğinizi doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede - 30 dakika içinde - besleyin.

Bebeğiniz doğduktan birkaç saat sonra kan şekeri seviyesinin çok düşük olup olmadığını kontrol etmek için topuktan kan testi yapılacaktır.

Bebeğinizin kan şekeri güvenli bir seviyede tutulamıyorsa veya beslenme sorunları yaşıyorsa, ekstra bakıma ihtiyacı olabilir. Kan şekerini yükseltmek için bebeğinizin bir tüple beslenmesi veya damla verilmesi gerekebilir.

Hamileliğiniz sona erdiğinde, kan şekerinizi kontrol etmek için çok fazla insüline ihtiyacınız olmayacaktır. İnsülininizi hamilelik öncesi dozunuza düşürebilir veya hamile kalmadan önce aldığınız tabletlere geri dönebilirsiniz. Bunun hakkında doktorunuzla konuşun.

Eve gitmeden önce ve doğum sonrası 6 haftalık kontrolünüzde kan şekeri seviyenizi kontrol etmeniz için size bir test teklif edilmelidir. Ayrıca diyet ve egzersiz konusunda size tavsiyelerde bulunulmalıdır.