Astım ve Gebelik


Hamilelik astımı nasıl etkiler?

Astımınız varsa, hamilelikte astım belirtilerinizin farklı olup olmayacağını tahmin etmek zordur. Bazı kadınların semptomları düzelir, diğerleri herhangi bir değişiklik görmeyebilir ve bazıları daha kötüye gittiğini görecektir.

Önemli

Astımınızı nasıl yöneteceğiniz konusunda tavsiye almak için hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez bir aile hekimine veya göğüs hastalıkları uzmanına görünün.

Ebeniz hamileliğiniz boyunca sizi destekleyecektir, ancak pratisyen hekiminiz, astım hemşireniz veya uzmanınız astım bakımınızı yönetmeye devam edecektir.

Ayrıca hamileyken, mide asidi boğaza doğru geri gittiğinde asit reflüsü yaşama olasılığınız daha yüksektir, bu da astımı daha da kötüleştirebilir.

Astımınız varsa ve:

- Her zamankinden daha fazla rahatlatıcı kullanıyorsanız,

- Özellikle geceleri daha fazla öksürmeniz veya hırıltılı solunumunuz oluyorsa,

- Göğsünüzde nefes darlığı veya gerginlik hissi varsa astımınızın kötüleştiği ve kontrol edilmesi gerektiği anlamına gelebilir. Sağlık uzmanınız ilaçlarınızı gözden geçirebilir ve gerekirse değişiklik yapabilir.

Astım krizi geçiriyorsanız ve bunlardan herhangi biri geçerliyse 112’yi arayın:

- Solunum cihazınız yanınızda değilse

- İnhalerinizi kullanmanıza rağmen daha kötü hissediyorsanız

- 10 nefes aldıktan sonra kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız

Acil bir durumda yardım istemekten asla korkmayın.

Astım tedavileri ve hamilelik

Astım ilacınızı almayı bırakmayın, bırakmayı düşünüyorsanız önce bir pratisyen hekim, astım hemşiresi veya uzmanıyla konuşun.

Çoğu astım ilacının hamilelikte kullanımı güvenlidir ve astımınız iyi kontrol ediliyorsa, sizin veya bebeğiniz için çok az risk vardır veya hiç yoktur.

Reçeteli astım tedavilerinizi hamilelik boyunca almaya devam etmelisiniz. Astımınız kötüleşmedikçe, tedaviniz tamamen eskisi gibi kalabilir.

İlacınızı almayı bırakırsanız semptomlarınız daha da kötüleşebilir. Bu, kendi sağlığınız için risk oluşturabilir ve bebeğinizin düşük doğum ağırlıklı olma riskini artırabilir.

Astım tedavileri ve emzirme

Emzirirken herhangi bir astım tedavisine devam etmek güvenlidir. Yeni bebeğinizle meşgul olsanız bile, kendi sağlığınızı ihmal etmemek ve astımınızı kontrol altında tutmanız önemlidir.

Hamilelik sırasında astımınızı yönetmek

Hamilelik sırasında durumunuzu yönetmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır, örneğin:

- Öksürük önleyici bir inhaler kullanmak. Hamilelikte önleyici inhaler kullanımı hakkında bir doktorla konuşun.

- Sigaradan kaçınmak - hamilelikte sigarayı bırakmak için ipuçları alın (ALO 171).

- Sizin için alerjik reaksiyonları tetikleyen şeylerden kaçınmak - örneğin evcil hayvan tüyü saman nezlesini antihistaminiklerle kontrol etmek - hamilelikte hangi antihistaminiklerin güvenli olduğunu bir doktor ile konuşun.

- Çim biçme gibi saman nezlesi tetikleyicilerinden kaçınmak.

- Egzersiz yapmaya ve sağlıklı gıdalar yemeye devam etmek.