Doğumdan Sonraki İlk Emzirme Dönemi


İlk günlerde siz ve bebeğiniz birbirinizi tanıyacaksınız. İkinizin de emzirmeye alışması zaman alabilir. Bu, bazı kadınlar için diğerlerinden daha hızlı olur. Ancak neredeyse tüm kadınlar bebekleri için yeterli süt üretir.

Doğumdan önce emzirmeye hazırlanmak

Bebeğinizi doğurmadan önce emzirme hakkında olabildiğince çok şey öğrenmek iyidir. Bebeğinizi emzirmeye başladığınızda kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir. Doğum öncesi sınıflar genellikle emzirmenin en önemli yönlerini, örneğin yerleştirme ve bağlanma, sağma ve yaygın emzirme sorunlarının nasıl çözüleceği gibi konuları kapsar. Emzirme konusunda ebenizden, ailenizden ve arkadaşlarınızdan ve yararlı yardım hatlarından ve web sitelerinden bilgi edinebilirsiniz.

Ten tene temas

Ten tene temas gerçekten bağlanmaya yardımcı olur. Bebeğinizin doğar doğmaz ve kordon kesilmeden önce üzerinize kaldırılması iyi bir fikirdir, böylece hemen birbirinize yakın olabilirsiniz.

Doğum yaptıktan hemen sonra bebeğinizle cilt teması kurmak, onu sıcak ve sakin tutmaya ve nefeslerini sabit tutmaya yardımcı olacaktır. Ten tene temas, bebeğinizin çıplak veya sadece bebek bezi giymiş olarak cildinizin üzerine konulması ve her ikinizin de battaniyenin altında tutulması anlamına gelir. Kordon klemplendiğinde bebeğiniz serbestleşir ve daha sonra üşümesini önlemek için bir havluyla kurulanıp örtülür. Bebeğinizi tutmaya ve kucaklamaya devam edebilirsiniz.

Ten tene temas, siz ve bebeğiniz için bir bağ kurma deneyimi olur. Aynı zamanda ilk emzirme için harika bir zamandır. Yardıma ihtiyacınız olursa, ebeniz sizi konumlandırma ve emzirme konusunda destekleyecektir.

Ten tene temas her zaman iyidir. İlk birkaç gün ve hafta boyunca sizi ve bebeğinizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bebeğinizin doğal emekleme ve kavrama reflekslerini kullanarak göğsünüze tutunmasına yardımcı olur. Bebeğinizin özel bakımda biraz zaman geçirmesi gerekiyorsa, cilt teması herhangi bir nedenle gecikirse, yine de bebeğinizle bağ kurabilir ve onu emzirebilirsiniz. Gerekirse ebeniz, bebeğiniz emzirmeye hazır olana kadar size anne sütünüzü nasıl sağacağınızı gösterecektir. Ayrıca mümkün olan en kısa sürede bebeğinizle cilt teması kurmanıza yardımcı olabilirler.

Bebeğiniz sezaryen ile doğmuşsa, yine de doğumdan hemen sonra bebeğinizle ten tene temas kurabilirsiniz.

Bebeğinizin cildinde kanınızın bir kısmı ve bebeğinizin cildini anne karnında koruyan yağlı beyaz madde “verniks” olabilir. Tercih ederseniz, ebeden bebeğinizi kurutmasını ve kucaklamadan önce bir battaniyeye sarmasını isteyebilirsiniz. Mukusun bebeğinizin burnundan ve ağzından temizlenmesi gerekebilir. Bazı bebeklerin nefeslerini düzenlemek için biraz yardıma ihtiyacı vardır. Bebeğiniz biraz oksijen alması için odanın başka bir yerine götürülebilir. Mümkün olan en kısa sürede size geri getirilecekler. Bebeğiniz bir ebe veya çocuk doktoru tarafından muayene edilecek, tartılacak ve muhtemelen ölçülecek ve üzerinde adınızın yazılı olduğu bir bant verilecektir.

Kolostrum: ilk sütünüz

Göğüslerinizin doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde ürettiği sıvıya “kolostrum” adı verilir. Kalın ve genellikle altın sarısı renktedir. Çok konsantre bir besindir, bu nedenle bebeğiniz her beslenmede sadece küçük bir miktara, yaklaşık bir çay kaşığı dolusu ihtiyaç duyacaktır. Bebeğiniz oldukça sık, belki de başlangıçta her saat beslenmek isteyebilir. Birkaç gün sonra göğüsleriniz daha "olgun" süt üretmeye başladıktan sonra daha az emzirmeye başlayacaklar, ancak daha uzun emzirecekler. Ne kadar çok emzirirseniz, bebeğinizin emmesi o kadar fazla süt üretimini harekete geçirecek ve daha fazla süt yapacaksınız.

Boşaltma refleksiniz

Bebeğinizin emmesi, göğüs kaslarınızın sütü meme uçlarınıza doğru sıkıştırmasına neden olur. Buna boşaltma refleksi denir. Bazı kadınlar, oldukça güçlü olabilen bir karıncalanma hissi yaşarlar. Diğerleri hiçbir şey hissetmez. Sütünüz geldiğinde bebeğinizin tepki verdiğini göreceksiniz. Hızlı emmeleri, süt akmaya başladığında derin ritmik yutmalara dönüşecektir. Bebekler genellikle ilk hızlı emmelerden sonra daha fazla sütün verilmesini beklerken dururlar.

Ara sıra bu aşağı düşme refleksi o kadar güçlü olabilir ki bebeğiniz öksürür ve savurur. Ebeniz, sağlık ziyaretçiniz veya emzirme destekçiniz bu konuda yardımcı olabilir veya çok fazla anne sütünüz olduğunda bazı ipuçları görebilir. Bebeğiniz beslenmenin derin yutma aşamasından önce uyuyakalmış gibi görünüyorsa, memeye düzgün bir şekilde bağlanmamış olabilir. Ebenizden, sağlık görevlinizden veya emzirme destekçinizden bebeğinizin pozisyonunu ve bağlanmasını kontrol etmesini isteyin. Bazen bebeğinizin ağlamasına tepki olarak veya ılık bir banyo veya duş aldığınızda sütünüzün geldiğini fark edeceksiniz. Bu normaldir.

Bebeğimi ne sıklıkla beslemeliyim?

İlk hafta bebeğiniz çok sık beslenmek isteyebilir. İlk birkaç günde her saat olabilir. Bebeğinizi istedikleri sıklıkta ve istedikleri kadar besleyin. Birkaç gün sonra daha az ama daha uzun beslenmeye başlayacaklar. Çok kaba bir kılavuz olarak, bebeğiniz ilk birkaç hafta boyunca 24 saatte bir en az 8 ila 12 kez veya daha fazla beslemelidir. Bebeğinizi acıktığında, göğüsleriniz dolduğunda veya sadece kucaklamak istediğinizde beslemeniz sorun değildir. Emzirilen bir bebeği aşırı beslemek mümkün değildir.

Bebeğiniz acıktığında şunları yapabilir:

- Huzursuz olur

- Yumruklarını veya parmaklarını emer

- Mırıltı sesleri çıkarır

- Başını çevirip ve ağzını açar

Ağlayan bir bebeğin beslenmesi zor olduğundan, bu erken beslenme ipuçları sırasında bebeğinizi beslemeye çalışmak en iyisidir.

Süt gelişini artırmak

Doğumdan yaklaşık 2 ila 4 gün sonra göğüslerinizin daha dolgun hale geldiğini fark edebilirsiniz. Buna “sütün gelmeye başlaması” denir. Sütünüz bebeğinizin ihtiyacına göre değişecektir. Bebeğiniz her beslendiğinde, vücudunuz bir sonraki emzirme için daha fazla süt yapacağını bilir. Yaptığınız süt miktarı, bebeğinizin ne sıklıkta beslendiğine bağlı olarak artacak veya azalacaktır.

Bebeğinizi istedikleri sıklıkta ve istedikleri kadar besleyin. Buna “duyarlı beslenme” denir. Başka bir deyişle, bebeğinizin ihtiyaçlarına cevap vermek denebilir. Aynı zamanda “isteğe bağlı beslenme” veya “bebek liderliğindeki beslenme” olarak da bilinir. Başlangıçta, beslenmekten başka hiçbir şey yapmadığınızı hissedebilirsiniz. Ama yavaş yavaş siz ve bebeğiniz bir kalıba gireceksiniz ve ürettiğiniz süt miktarı azalacaktır. Geceleri emzirmek önemlidir çünkü gece, süt üretiminizi artırmak için daha fazla hormon (prolaktin) ürettiğiniz zamandır.

İlk haftalarda, siz ve bebeğiniz emzirmeye alışmadan önce, mama sütü ile “takviye” yapmak veya bebeğinize bir emzik vermek süt üretiminizi azaltabilir. Emzirme konusunda endişeleriniz varsa veya bebeğinizin yeterince süt almadığını düşünüyorsanız bir ebe veya sağlık ziyaretçisi ile konuşun. Bebeğinize emzirmenin yanı sıra sağılmış anne sütü vermeyi önerebilirler.

Sızan göğüslerle başa çıkmak

Bazen anne sütü meme uçlarınızdan beklenmedik bir şekilde sızabilir. Göğüs pedi takmak, giysilerinizin anne sütü ile ıslanmasını önleyecektir. Enfeksiyonu önlemek için bunları sık sık değiştirmeyi unutmayın. Süt sağmak da işe yarayabilir. Bebeğiniz son zamanlarda emzirmediyse, emzirmek de rahat olmanızla ilgili olduğundan, emzirebilirsiniz.