Doğumdan Hemen Sonra Neler Olur?


Hamileyken bebeğinizin doğumuna odaklanmak doğaldır. Ancak doğumdan sonra neler olacağını bilmek de iyi bir fikirdir.

Ten tene temas

Ten tene temas gerçekten bağlanmaya yardımcı olur. Bebeğinizin doğar doğmaz ve kordon kesilmeden önce üzerinize kaldırılması iyi bir fikirdir, böylece hemen birbirinize yakın olabilirsiniz.

Doğum yaptıktan hemen sonra bebeğinizle cilt teması kurmak, onu sıcak ve sakin tutmaya ve nefeslerini sabit tutmaya yardımcı olacaktır. Ten tene temas, bebeğinizin çıplak veya sadece bebek bezi giymiş olarak cildinizin üzerine konulması ve her ikinizin de battaniyenin altında tutulması anlamına gelir. Kordon klemplendiğinde bebeğiniz serbestleşir ve daha sonra üşümesini önlemek için bir havluyla kurulanıp örtülür. Bebeğinizi tutmaya ve kucaklamaya devam edebilirsiniz.

Ten tene temas, siz ve bebeğiniz için bir bağ kurma deneyimi olur. Aynı zamanda ilk emzirme için harika bir zamandır. Yardıma ihtiyacınız olursa, ebeniz sizi konumlandırma ve emzirme konusunda destekleyecektir.

Ten tene temas her zaman iyidir. İlk birkaç gün ve hafta boyunca sizi ve bebeğinizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bebeğinizin doğal emekleme ve kavrama reflekslerini kullanarak göğsünüze tutunmasına yardımcı olur. Bebeğinizin özel bakımda biraz zaman geçirmesi gerekiyorsa, cilt teması herhangi bir nedenle gecikirse, yine de bebeğinizle bağ kurabilir ve onu emzirebilirsiniz. Gerekirse ebeniz, bebeğiniz emzirmeye hazır olana kadar size anne sütünüzü nasıl sağacağınızı gösterecektir. Ayrıca mümkün olan en kısa sürede bebeğinizle cilt teması kurmanıza yardımcı olabilirler.

Bebeğiniz sezaryen ile doğmuşsa, yine de doğumdan hemen sonra bebeğinizle ten tene temas kurabilirsiniz.

Bebeğinizin cildinde kanınızın bir kısmı ve bebeğinizin cildini anne karnında koruyan yağlı beyaz madde “verniks” olabilir. Tercih ederseniz, ebeden bebeğinizi kurutmasını ve kucaklamadan önce bir battaniyeye sarmasını isteyebilirsiniz. Mukusun bebeğinizin burnundan ve ağzından temizlenmesi gerekebilir. Bazı bebeklerin nefeslerini düzenlemek için biraz yardıma ihtiyacı vardır. Bebeğiniz biraz oksijen alması için odanın başka bir yerine götürülebilir. Mümkün olan en kısa sürede size geri getirilecekler. Bebeğiniz bir ebe veya çocuk doktoru tarafından muayene edilecek, tartılacak ve muhtemelen ölçülecek ve üzerinde adınızın yazılı olduğu bir bant verilecektir.

Yeni doğan bebekler için K vitamini

Bebeğiniz için size bir K vitamini enjeksiyonu teklif edilecektir. Bu, yenidoğanın hemorajik hastalığı olarak adlandırılan nadir bir kanama bozukluğunun önlenmesine yardımcı olur. Bebeğinizin enjeksiyon yapmamasını tercih ederseniz, bunun yerine ağızdan K vitamini alabilir, ancak daha fazla doza ihtiyaçları olacaktır.

Yırtıklar veya epizyotomi için dikişler

Küçük yırtıklar ve sıyrıklar genellikle dikişsiz bırakılır çünkü genellikle bu şekilde daha iyi iyileşirler. Dikişe veya başka tedavilere ihtiyacınız varsa, bebeğinizi kucaklamaya devam edebilmelisiniz. Büyük bir yırtık veya epizyotomi geçirdiyseniz, dikişlere ihtiyacınız olacak. Halihazırda epidural geçirdiyseniz, tekrar doldurulabilir. Yapmadıysanız, bölgeyi uyuşturmak için size lokal anestezi önerilir. Ebeniz veya doğum destek görevliniz, doğum sonrası koğuşuna gitmeden önce yıkanmanıza ve tazelenmenize yardımcı olacaktır.

Doğum sonrası kanamanın önlenmesi

Doğum sonrası kanama (PPK), bebeğinizin doğumundan sonra vajinadan yoğun şekilde kanadığınız nadir bir komplikasyondur. Kanamanın ne zaman gerçekleştiğine bağlı olarak 2 tür PPK vardır:

1. Birincil veya acil - doğumdan sonraki 24 saat içinde meydana gelen kanama

2. İkincil veya gecikmiş - ilk 24 saatten sonra, doğumdan sonraki 6. haftaya kadar meydana gelen kanama

Bazen doğumdan sonra rahminiz yeterince güçlü bir şekilde kasılmadığı için PPK olur. Plasentanın bir kısmının rahminizde kalması veya rahim iç yüzeyinde enfeksiyon (endometrit) olması nedeniyle de olabilir. PPK'yi önlemeye yardımcı olmak için, bebeğiniz doğarken size bir oksitosin enjeksiyonu önerilecektir. Bu, kasılmaları uyarır ve plasentanın dışarı itilmesine yardımcı olur.