Makat Geliş

Makat Geliş


https://www.spinningbabies.com/

http://breechbabiesclub.org/


Bebekler genellikle hamilelik sırasında bükülür ve döner, ancak doğum başladığında çoğu, baş aşağı (aynı zamanda baş gelişi olarak da bilinir) pozisyona geçecektir. Ancak, bu her zaman olmaz ve şu durumlar olabilir:

- Önce makat kısmı gelebilir veya önce ayaklar gelebilir (makat geliş)

- Yan yatar şekilde durabilir (transvers duruş)

Önce makat veya önce ayaklar (makat geliş bebek)

Bebeğinizi önce makatı veya ayağı geliyorsa, makat pozisyonundadır. Yaklaşık 36 haftalık gebelikte hala makat geliş olarak duruyorsa, kadın doğum uzmanı ve ebe güvenli bir doğum için seçeneklerinizi tartışacaktır.

Makat geliş bir bebeği çevirmek

Bebeğiniz 36. haftada makat pozisyonundaysa, genellikle size bir dış sefalik versiyon (ECV) önerilecektir. Bu, kadın doğum uzmanı gibi bir sağlık uzmanının karnınıza baskı uygulayarak bebeği baş aşağı pozisyona getirmeye çalıştığı bir uygulamadır. Biraz rahatsız edici olsa da güvenli bir işlemdir. Makat bebeklerin yaklaşık %50'si ECV ile döndürülerek vajinal doğum ile doğabilir.

Makat geliş bir bebeği doğurmak

Bir ECV işe yaramazsa, ebeniz ve doğum uzmanınızla vajinal doğum veya sezaryen için seçeneklerinizi görüşmeniz gerekir. Bir sezaryen planlayıp daha sonra ameliyattan önce doğuma girerseniz, doğum uzmanınız sezaryen ile doğuma devam etmenin güvenli olup olmadığını değerlendirecektir. Bebek doğmaya yakınsa vajinal doğum yapmak sizin için daha güvenli olabilir.

Aşağıdaki durumlarda vajinal makat doğum uygun değildir:

- Bebeğinizin ayakları kalça kısmının altındaysa - "ayak geliş" olarak bilinir

- Bebeğiniz ortalamadan daha büyük veya daha küçükse

- Bebeğinizin boynu geriye doğru çok eğikse (bu başın doğumunu zorlaştırabilir)

- Alt bölge yerleşimli bir plasentanız varsa (plasenta previa)

- Preeklampsiniz varsa

Transvers duruş

Bebeğiniz rahim boyunca yan yatıyorsa, transvers pozisyondadır. Pek çok bebek hamileliğin erken döneminde yan yatsa da çoğu son trimesterde kendilerini baş aşağı pozisyona çevirir.

Transvers bir bebeği doğurmak

Bebeğiniz enine pozisyondayken kaç haftalık hamile olduğunuza bağlı olarak, hastaneye yatırılabilirsiniz. Bunun nedeni, göbek kordonunun bebeğiniz doğmadan önce rahminizden çıkma riskinin olmasıdır (kordon sarkması). Bu olursa, tıbbi bir acil durumdur ve bebeğin çok çabuk doğması gerekir. Bazen bebeği elle baş aşağı pozisyona çevirmek mümkündür ve size bu önerilebilir. Ancak, doğum tarihinize yaklaştığınızda veya doğumun başladığı zamana kadar bebeğiniz hala enine pozisyondaysa, büyük olasılıkla sezaryen yaptırmanız tavsiye edilir.

YENİ BİLGİLER:

- Dik doğum pozisyonlarını kullanarak makat doğum yapmak üzerine yeni ve çığır açan bir araştırma çalışması yayınlandı. Araştırmacılar, "Dik vajinal makat doğumun, sırtüstü pozisyonda vajinal doğumla karşılaştırıldığında, doğumun ikinci aşamasının süresinde, gerekli manevralarda, anne/yenidoğan yaralanmalarında ve sezaryen oranında azalma ile ilişkili olduğunu" bulmuşlardır.(Louwen ve diğerleri 2016, https://doi.org/10.1002/ijgo.12033)

- Uluslararası bir anket çalışmasına yanıt veren kadınlar, vajinal makat doğum seçeneğini tanıdılar, vajinal makat doğum yapanlar bu karardan memnun kaldılar ve bir sonraki gebeliklerinde vajinal makat doğum girişiminde bulunacaklarını belirttiler. Bazı kadınlar için vajinal makat doğuma erişim önemlidir; ancak, bu seçimin başarılması zor olabilir. Klinisyenlerden gelen tutarlı bilgi ve destek, karar vermeye yardımcı olmak için önemlidir. (Petrovska K, Watts NP, Catling C, Bisits A, Homer CS. Supporting Women Planning a Vaginal Breech Birth: An International Survey. Birth. 2016 Dec;43(4):353-357. doi: 10.1111/birt.12249. Epub 2016 Aug 22. PMID: 27549572.)