Forseps veya Vakum UygulamasıYardımlı doğum

Yardımlı doğum (enstrümantal doğum olarak da bilinir), bebeğin doğmasına yardımcı olmak için forseps veya vakum kullanıldığında gerçekleşir. Vakum kullanımı ve forseps güvenlidir ve sadece siz ve bebeğiniz için gerekli olduğunda kullanılır. Yardımlı doğum, daha önce kendiliğinden vajinal doğum yapmış kadınlarda daha az yaygındır.

Vakum veya forseps doğum sırasında ne olur?

Doğum uzmanınız veya ebeniz, yardımlı doğumun nedenlerini, enstrüman seçimini ve nasıl yapılacağını sizinle görüşmelidir. Prosedür uygulanmadan önce rızanıza ihtiyaç duyulacaktır. Henüz epidural yapmadıysanız, vajinanızı ve vajinanız ile anüs arasındaki deriyi (perine) uyuşturmak için genellikle lokal bir anestezi alırsınız. Doğum uzmanınızın herhangi bir endişesi varsa, bir ameliyathaneye gönderilebilirsiniz, böylece gerekirse bir sezaryen yapılabilir.

Vajinal açıklığı büyütmek için muhtemelen bir kesi (epizyotomi) gerekecektir. Herhangi bir yırtık veya kesik dikişlerle onarılacaktır. Koşullara bağlı olarak, bebeğiniz doğurtulabilir ve karnınızın üzerine yerleştirilebilir ve doğum partneriniz isterse yine de kordonu kesebilir.

Vakum

Emme yoluyla bebeğin başına bir vantuz (vakum kabı) tutturulur. Yumuşak veya sert plastik veya metal başlık (vakum çanı), bir boru bir emme cihazına tutturulur. Çan, bebeğinizin kafasına sıkıca oturur. Bir kasılma sırasında ve sizin itmenizin yardımıyla, doğum uzmanı veya ebe bebeğinizi doğurmaya yardımcı olmak için nazikçe çeker.

Yardımlı doğuma ihtiyacınız varsa ve 36 haftadan daha erken bir zamanda doğum yapıyorsanız, forseps önerilebilir. Bunun nedeni, forsepslerin bebeğinizin kafasına zarar verme olasılığının daha düşük olmasıdır.

Forseps

Forseps, büyük kaşık veya maşa gibi görünen pürüzsüz metal aletlerdir. Bebeğin kafasına uyacak şekilde kıvrımlıdırlar. Forseps dikkatlice bebeğinizin başının etrafına yerleştirilir ve tutma kısımları birleştirilir.

Bir kasılma ve sizin itmenizle, bir kadın doğum uzmanı bebeğinizi doğurmaya yardımcı olmak için nazikçe çeker.

Farklı forseps türleri vardır. Bazıları, bebeğinizin yukarı bakacak şekilde (oksipito-arka pozisyon) veya bir tarafa (oksipito-lateral pozisyon) yatması gibi, bebeği doğacak doğru pozisyona çevirmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Neden vakum veya forseps ihtiyacım olabilir?

Yardımlı doğum, yaklaşık 10 doğumdan 1'inde kullanılır ve aşağıdaki durumlarda gerekli olabilir:

- Altta yatan bir sağlık durumu nedeniyle (çok yüksek tansiyona sahip olmak gibi) bebeğinizi dışarı itmeye çalışmamanız tavsiye edilmiştir.

- Bebeğinizin kalp atış hızı ile ilgili endişeler vardır.

- Bebeğiniz garip bir pozisyondadır.

- Bebeğiniz yorulmuştur ve sıkıntı içinde olabileceğine dair endişeler vardır.

- Prematüre bir bebeğin vajinal doğumunu yapıyorsanız forseps, bebeğinizin başını perinenizden korumaya yardımcı olabilir

Doğumdan sonra bebeğinizin durumunu kontrol etmek için genellikle bir çocuk doktoru bulunur. Doğumdan sonra enfeksiyon kapma riskinizi azaltmak için size bir antibiyotik verilebilir.

Vakum veya forseps ile doğumun riskleri nelerdir?

Vakum ve forseps bebek doğurmanın güvenli yollarıdır, ancak sizinle görüşülmesi gereken bazı riskler vardır.

a. Vajinal yırtılma veya epizyotomi

Bu eriyebilir dikişlerle onarılacaktır.

b. 3. veya 4. derece vajinal yırtık

3. veya 4. derece yırtık olarak bilinen anüs veya rektumun kas veya duvarını içeren vajinal yırtık olma olasılığı daha yüksektir.

Bu tür bir yırtık şunları etkiler:

- Vajinal doğum yapan her 100 kadından 3'ünü,

- Vakumla doğum yapan her 100 kadından 4'ünü,

- Forsepsle doğum yapan her 100 kadından 8-12'sini.

c. Daha yüksek kan pıhtısı riski

Yardımlı bir doğumdan sonra, bacaklarınızdaki veya pelvisinizdeki damarlarda kan pıhtılaşması olasılığı daha yüksektir. Doğumdan sonra elinizden geldiğince hareket ederek bunu önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, özel pıhtılaşma önleyici çoraplar giymeniz ve kanın pıhtılaşma olasılığını azaltan heparin enjeksiyonları yapmanız önerilebilir.

d. İdrar kaçırma

İdrar kaçırma doğumdan sonra olağandışı değildir. Bir vakum veya forseps doğumundan sonra daha yaygındır. Pelvik taban egzersizleriyle ilgili tavsiyeler de dahil olmak üzere, bunun olmasını önlemeye yardımcı olmak için size fizyoterapi önerilmelidir.

e. Anal inkontinans

Anal inkontinans (istemsiz gaz çıkarma veya dışkı sızıntısı) doğumdan sonra, özellikle de 3. veya 4. derece yırtık varsa ortaya çıkabilir. Yardımlı doğumla bu yırtılma riski daha yüksek olduğundan, anal inkontinans daha olasıdır.

f. Bebeğiniz için riskler

- Bebeğinizin kafasında vakum çanı tarafından yapılan bir iz, bu genellikle 48 saat içinde kaybolur

- Bebeğinizin kafasında bir çürük (sefal hematom) - bu, vakum destekli doğum sırasında 100 bebekten yaklaşık 1 ila 12'sinde meydana gelir, çürük genellikle hiçbir şey ifade etmez ve zamanla yok olur

- Bebeğinizin yüzündeki forseps izleri - bunlar genellikle 48 saat içinde kaybolur

- Bebeğinizin yüzünde veya saçlı derisinde küçük kesikler - bunlar yardımlı doğumla doğan her 10 bebekten 1'ini etkiler ve hızla iyileşir

- Bebeğinizin cildinin ve gözlerinin sararması - bu sarılık olarak bilinir ve birkaç gün içinde geçmesi gerekir

İşlemden sonra

Bazen mesanenizi boşaltan bir idrar somdasına 24 saate kadar ihtiyacınız olacaktır. Mesanenizdeki hissi tam olarak geri kazanmamış olabileceğiniz ve bu nedenle ne zaman dolduğunu bilmediğiniz için epidural geçirdiyseniz buna daha çok ihtiyaç duyarsınız.