Doğumun Başlangıç Bulguları

Doğumun Başlangıç BulgularıDoğumun başlayabileceğine dair işaretler vardır:

- Kasılmaların sıklaşması

- Rahim ağzınızdaki mukus tıkacının gelmesi (Nişan)

- Sırt ağrısı artışı

- Debeğinizin başının bağırsağınıza bastırmasından kaynaklanan tuvalete gitme dürtüsü

- Su gelmesi

Doğumun erken aşaması biraz zaman alabilir.

Aşağıdaki durumlarda ebenizi veya doğum biriminizi arayın:

- Suyunuz gelirse

- Vajinal kanamanız varsa

- Bebeğiniz normalden daha az hareket ediyorsa

- 37 haftadan daha küçük hamileyseniz ve doğumun başladığını düşünüyorsanız

Doğum eyleminin latent aşaması

Doğumun başlangıcına “latent aşama” denir. Bu, rahim ağzınızın yumuşak ve ince hale geldiği ve bebeğinizin doğması için açılmaya başladığı zamandır. Bu saatler veya bazen günler sürebilir. Muhtemelen bu süre zarfında evde kalmanız tavsiye edilir. Hastaneye veya doğum ünitesine giderseniz, eve geri dönmenizi önerebilirler.

Kasılmalar nasıl hissettiriyor?

Bir kasılmanız olduğunda, rahminiz kasılır ve sonra gevşer. Bazı insanlar için kasılmalar aşırı adet ağrıları gibi gelebilir. Hamileliğiniz sırasında, özellikle sonlarına doğru kasılmalar yaşamış olabilirsiniz. Bu gerilmelere Braxton Hicks kasılmaları denir ve genellikle ağrısızdır.

Doğumunuz ilerledikçe kasılmalarınız daha uzun, daha güçlü ve daha sık hale gelme eğilimindedir. Bir kasılma sırasında kaslar kasılır ve ağrı artar. Elinizi karnınızın üzerine koyarsanız sertleştiğini hissedersiniz; kaslar gevşediğinde ağrı azalır ve sertliğin hafiflediğini hissedersiniz. Kasılmalar bebeğinizi aşağı iter ve bebeğinizin geçmesi için hazır olan rahminizin girişini (serviks) açar. Ebeniz muhtemelen kasılmalarınız sıklaşana kadar evde kalmanızı tavsiye edecektir.

Kasılmalarınız düzenli bir şekilde olduğunda ebenizi veya doğum biriminizi arayın. Düzenli kasılmalar:

- En az 60 saniye devam eder

- Her 5 dakikada bir gelir

- Doğum oluyormuş gibi hissettirir

Nişan gelmesi doğumun başlangıcını işaret edebilir

Hamilelik sırasında rahim ağzınızda bir mukus tıkacı vardır. Bu mukus, doğum eylemi başlamadan hemen önce veya erken doğum sırasında kaybolur ve vajinanızdan dışarı çıkabilir. Bu yapışkan, jöle benzeri gri-pembe mukusa nişan denir. Bir parça veya birkaç parça halinde çıkabilir. Pembedir, çünkü içinde az miktarda kan vardır.

Nişan, rahim ağzının açılmaya başladığını gösterir. Doğum hızlı bir şekilde takip edebilir veya birkaç gün sürebilir. Bazen nişan gelmez veya farkedilmez..

Suyunuz geldiğinde ne olur?

Suyunuz muhtemelen bebeğin çıkışı sırasında gelir, ancak doğum başlamadan önce de gelebilir. Bebeğiniz, amniyotik kese adı verilen bir sıvı torbası içinde gelişir ve büyür. Bebeğinizin doğma zamanı geldiğinde, kese genellikle yırtılır ve amniyon sıvısı vajinanızdan dışarı akar. Su gelmesi budur. Bazen doğum sancıları sırasında, bir ebe veya doktor sularınızı boşaltmayı önerebilir.

Suyunuz doğal olarak gelirse, yavaş bir damlama veya kontrol edemediğiniz ani bir su fışkırması hissedebilirsiniz. Buna hazırlıklı olmak için, dışarı çıktığınızda elinizin altında bir hijyenik havlu (tampon değil) bulundurabilirsiniz ve evdeyken yatağınıza koruyucu bir örtü koyabilirsiniz.

Amniyotik sıvı berrak ve soluktur. Bazen amniyotik sıvıyı idrardan ayırmak zordur. Suyunuz başlangıçta biraz kanlı olabilir. Su kötü kokulu veya renkliyse, şiddetli kan akımı başladıysa derhal ebenize bildirin. Suyunuz doğum başlamadan önce gelirse ebenizi arayın. Ebenizin suların rengini kontrol edebilmesi için hijyenik ped (tampon değil) kullanın.

Suyunuz geldikten sonra doğum sancıları başlamazsa

Su geldikten sonraki 18-24 saat içinde doğum kasılmalarının başlaması normaldir. Doğum kasılmaları başlamazsa size bir indüksiyon önerilecektir, çünkü amniyotik kese açılınca bebeğiniz için artan bir enfeksiyon riski vardır. İndüksiyonunuza kadar veya doğumun doğal olarak başlamasını beklemeyi seçerseniz, şu durumlarda derhal ebenize söyleyin:

- Bebeğiniz normalden daha az hareket ediyorsa

- Vajinanızdan gelen sıvının renginde veya kokusunda herhangi bir değişiklik varsa

Uyanıkken 4 saatte bir ateşinizi ölçmeli ve yükselmişse ebenize söylemelisiniz. Ateş yükselmesi genellikle 37,5 derecenin üzerindedir. Suyunuz geldikten sonra duş yapmanın enfeksiyon riskinizi artırdığına dair hiçbir kanıt yoktur, ancak seks yapmanız enfeksiyon riskinizi artırır.

Doğum başladığında neler yapmalısınız?

Doğumun başlangıcında şunları yapabilirsiniz:

- Yürüyün ya da hareket edin

- Sıvı alımınızı artırın - spor (izotonik) içeceklerinin enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olduğunu görebilirsiniz

- Eğer isterseniz atıştırmalık bir şeyler yiyebilirsiniz

- Kasılmalarla baş etmek için öğrendiğiniz gevşeme ve nefes alma egzersizlerini deneyin, doğum partneriniz bunları sizinle yaparak size yardımcı olabilir

- Doğum partnerinizin sırtınızı ovmasını sağlayın - bu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir

- Paketteki talimatlara göre parasetamol alın - parasetamol almak güvenlidir

- Ilık bir duş alın