Genel Anestezi


 

Genel anestezi kontrollü bir bilinçsizlik halidir. Genel anestezi sırasında sizi uyutmak için ilaçlar kullanılır, bu nedenle ameliyatın farkında olmazsınız ve ameliyat sırasında hareket edemezsiniz veya ağrı hissetmezsiniz. Bilinçsiz olmanın daha güvenli veya daha rahat olabileceği bazı cerrahi prosedürler için genel anestezi şarttır. Genellikle uzun operasyonlar için veya aksi takdirde çok acı verecek olanlar için kullanılır.

Tam olarak nasıl çalıştığı net değildir, ancak tüm anestetiklerin sinirler boyunca sinyal geçişini engellediği biliniyor. Bu, vücuda yapılan herhangi bir uyarının beyin tarafından işlenemediği veya tanınamadığı anlamına gelir.

Genel anestezikler nasıl verilir?

Ameliyattan önce, hangi anestezinin sizin için en uygun olduğunu tartışmak için anestezist adı verilen uzman bir doktorla görüşeceksiniz. Anestezistiniz tıbbi geçmişinize bakacak ve ailenizde anestezi ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını soracaktır. Aşağıdakiler dâhil olmak üzere genel sağlığınız ve yaşam tarzınız hakkında da sorular soracaklar:

• Herhangi bir alerjiniz var mı?

• Sigara veya alkol kullanıyor musunuz?

• Başka herhangi bir ilaç alıyor musunuz?

Anestezistiniz, tüm sorularınızı yanıtlayabilir. Prosedürün herhangi bir kısmından emin değilseniz veya endişeleriniz varsa onlara bildirin. Ameliyattan önceki saatlerde herhangi bir şey yiyip içemeyeceğiniz dâhil, izlemeniz gereken net talimatlar size verilecektir.

Operasyonunuz öncesinde ve sırasında

Ameliyattan hemen önce, genellikle anestezistinizin size genel anestezi vereceği bir odaya götürülürsünüz. Anestezi ilaöları şu şekilde verilecektir:

• Bir kanül yoluyla damarlarınıza enjekte edilen sıvı şeklinde (genellikle elinizin arkasından bir damara yerleştirilen ince, plastik bir tüp)

• Maske aracılığıyla soluduğunuz gaz şeklinde

Anestezik çok çabuk etki gösterir. Bir dakika içinde bilinçsiz hale gelmeden önce sersemlemiş hissetmeye başlayacaksınız. Anestezistiniz işlem boyunca sizinle kalacaktır. Anestezi almaya devam etmenizi ve kontrollü bir bilinçsiz durumda kalmanızı sağlayacaklardır. Ayrıca damarlarınıza ağrı kesici ilaç verirler, böylece uyandığınızda rahat edersiniz.

Uyandırma

Operasyonunuzdan sonra anestezist anesteziyi kesecek ve yavaş yavaş uyanacaksınız. Bir servise transfer edilmeden önce genellikle ilk başta bir uyanma odasında olacaksınız. Koşullarınıza bağlı olarak, ameliyatınızdan sonra genellikle birkaç saat ila birkaç gün hastanede kalmanız gerekecektir.

Genel anestezikler hafızanızı, konsantrasyonunuzu ve reflekslerinizi bir veya iki gün etkileyebilir, bu nedenle eve gitmenize izin veriliyorsa sorumlu bir yetişkinin ameliyattan sonra en az 24 saat sizinle kalması önemlidir. Ayrıca 24 ila 48 saat boyunca araba kullanmaktan, alkol almaktan ve herhangi bir yasal belgeyi imzalamaktan kaçınmanız tavsiye edilir.

Yan etkiler

Genel anesteziklerin bazı ortak yan etkileri vardır. Anestezistiniz ameliyattan önce bunları sizinle görüşür. Çoğu yan etki ameliyatınızdan hemen sonra ortaya çıkar ve uzun sürmez. Olası yan etkiler şunları içerir:

• Bulantı ve kusma - bu genellikle hemen ortaya çıkar, ancak bazı insanlar birkaç gün bulantı hissetmeye devam edebilir

• Titreme ve üşüme - bu birkaç dakika veya saat sürebilir

• Kafa karışıklığı ve hafıza kaybı - bu yaşlılarda veya hafıza problemleri olanlarda daha yaygındır; genellikle geçicidir, ancak bazen daha uzun sürebilir

• Mesane problemleri – idrar yapmakta güçlük çekebilirsiniz

• Baş dönmesi - bunu tedavi etmek için size sıvı verilecektir

• Morarma ve ağrı - bu, size enjeksiyon yapılan bölgede morluk gelişebilir; genellikle tedavi olmaksızın iyileşir

• Boğaz ağrısı - ameliyatınız sırasında, nefes almanıza yardımcı olmak için ağzınıza veya boğazınıza bir tüp yerleştirilebilir; daha sonra bu boğaz ağrısına neden olabilir

• Ağızda veya dişlerde hasar - insanların küçük bir bölümünün dudaklarında veya dilinde tüp nedeniyle küçük kesikler olabilir ve bazılarının dişlerinde hasar olabilir; Geçirmiş olduğunuz herhangi bir diş tedavisini anestezistinize söylemelisiniz

Komplikasyonlar ve riskler

Genel anesteziyle ilişkili bir dizi daha ciddi komplikasyon vardır, ancak bunlar nadirdir. Olası ciddi komplikasyonlar ve riskler şunları içerir:

• Anesteziye karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi)

• Ameliyatınız sırasında uyanmak - verilen anestezik miktarı bunun olmamasını sağlamak için sürekli olarak izlenecektir.

• Ölüm - bu çok nadirdir, her 100.000 vakadan 1'inde meydana gelir

Büyük veya acil bir ameliyat geçiriyorsanız, başka bir hastalığınız varsa, sigara içiyorsanız veya aşırı kiloluysanız ciddi sorunların ortaya çıkması daha olasıdır. Anestezistiniz ameliyattan önce riskleri sizinle görüşecektir. Ameliyattan önceki haftalarda sigarayı veya alkol almayı bırakmalısınız, çünkü bunu yapmak komplikasyon geliştirme riskinizi azaltacaktır.

Ayrıca size kilo vermeniz tavsiye edilebilir. Eğer yapabilirseniz, ameliyattan önceki haftalarda aktivite seviyenizi artırmalısınız, çünkü bu muhtemelen riskinizi de azaltacaktır. Çoğu durumda, ameliyat sırasında ağrısız olmanın faydaları risklerden ağır basar.