Yumurtalık Kanseri (Over Kanseri)

Yumurtalık Kanseri (Over Kanseri)


 

Yumurtalık kanseri veya over kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Yumurtalıklar, karnın alt kısmında bulunan ve rahme bağlı olarak duran ve bir kadının yumurtalarını depolayan bir çift küçük organdır. Yumurtalık kanseri esas olarak menopoza girmiş (genellikle 50 yaşın üzerinde) kadınları etkiler, ancak bazen daha genç kadınları da etkileyebilir.

Semptomlar

Yumurtalık kanserinin semptomlarını özellikle erken dönemde tanımak zor olabilir. Genellikle irritabl bağırsak sendromu (IBS) veya PMS (adet öncesi sendrom) gibi daha az ciddi durumların semptomları ile aynıdır. Yumurtalık kanserinin en yaygın semptomları:

- Sürekli şişkin hissetmek

- Şişmiş bir karın

- Karın veya pelvik bölgenizde rahatsızlık

- Yemek yerken çabuk tok hissetmek veya iştahsızlık

- Normalden daha sık veya daha acil idrar yapma ihtiyacı duymak

Yumurtalık kanserinin diğer semptomları şunları içerebilir:

- Kalıcı hazımsızlık veya hasta hissetme

- Cinsellik sırasında ağrı

- Bağırsak alışkanlıklarınızda bir değişiklik

- Sırt ağrısı

- Her zaman yorgun hissetmek

- Kilo kaybı

Doktor ne zaman görülür?

- Özellikle ayda 12 defadan fazla şişkin hissediyorsun

- Daha yüksek risk altında olabileceğiniz için özellikle 50 yaşın üzerindeyseniz veya ailenizde yumurtalık veya meme kanseri öyküsü varsa

- Geçmeyen başka yumurtalık kanseri belirtileriniz varsa

Kanser olma ihtimaliniz düşüktür, ancak en iyisi kontrol etmektir. Bir doktor, yumurtalık kanseri olup olmadığını görmek için bazı basit testler yapabilir.

Nedenleri

Yumurtalık kanseri, yumurtalıklardaki hücreler büyüyüp kontrolsüz bir şekilde çoğaldığında ve tümör adı verilen bir doku yığını oluşturduğunda meydana gelir. Bunun neden olduğu tam olarak belli değil, ancak yumurtalık kanserine yakalanma riskinizi artırabilecek faktörler var.

1. İleri yaş

Yaşlandıkça yumurtalık kanseri riski artar ve çoğu vaka menopozdan sonra olur. Yumurtalık kanseri teşhisi konan her 10 kadından yaklaşık 8'i 50 yaşın üzerindedir, ancak bazı nadir yumurtalık kanseri türleri genç kadınlarda ortaya çıkabilir.

2. Aile öyküsü ve genler

Ailenizde öykünüz varsa, özellikle yakın bir akrabanızda (kız kardeş veya anne) varsa yumurtalık kanseri olma olasılığınız daha yüksektir. Bazen bunun nedeni, BRCA1 veya BRCA2 adlı bir genin hatalı bir versiyonunu miras almış olmanız olabilir. Bunlar hem yumurtalık hem de meme kanseri gelişme riskinizi artırır. Ancak yumurtalık kanseri olan akrabalarınızın olması, kesinlikle hatalı bir geniniz olduğu anlamına gelmez. Her 10 yumurtalık kanserinden sadece 1'inin bu genlerin birinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Aile geçmişinizin yumurtalık kanseri riskinizin daha yüksek olduğu anlamına gelebileceğinden endişeleniyorsanız bir doktorla konuşun. Sizi, hatalı genleri kontrol etmek için bir test yaptırmanızı önerebilecek bir genetik danışmana yönlendirebilirler.

3. Hormon replasman tedavisi (HRT)

Hormon replasman tedavisi (HRT) almanın yumurtalık kanseri riskinizi artırabileceği öne sürülmüştür. Ancak buna bakan çalışmalar şimdiye kadar çelişkili sonuçlar verdi. HRT alan kadınlarda yumurtalık kanseri vakalarında artış olursa riskin çok az olduğu düşünülmektedir. HRT almayı bıraktıktan sonra da yumurtalık kanseri riskinin arttığı düşünülmektedir.

4. Endometriozis

Araştırmalar, endometriozisi olan kadınların yumurtalık kanseri geliştirme olasılığının daha yüksek olabileceğini göstermiştir. Endometrioziste, genellikle rahmi çevreleyen hücreler, yumurtalıklar veya karın gibi vücudun başka yerlerinde büyür. Bu hücreler adet dönemlerindeki kanamalar da dâhil olmak üzere hala rahimdeymiş gibi davranırlar. Ancak kanamanın vücuttan çıkmasının bir yolu olmadığından, hapsolur ve etkilenen bölgede ağrıya neden olur.

5. Diğer faktörler

- Aşırı kilolu veya obez olmak - düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme yoluyla kilo vermek riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir

- Sigara içmek - sigarayı bırakmak yumurtalık kanseri ve diğer birçok ciddi sağlık problemi riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

- Asbeste maruz kalma - geçmişte binalarda yalıtım, döşeme ve çatı kaplaması için kullanılan, ancak artık kullanılmayan beyazımsı bir malzeme

- Talk pudrası kullanma - bazı araştırmalar, bacaklarınız arasında talk pudrası kullanmanın yumurtalık kanseri riskinizi artırabileceğini öne sürdü, ancak bunun için kanıt tutarsız ve riskteki herhangi bir artış muhtemelen çok küçük olacaktır.

Teşhis

Yumurtalık kanseri semptomlarınız varsa bir doktora görünün. Bazı başlangıç ​​testleri yapabilirler ve ayrıca hastanede daha fazla teste ihtiyacınız olabilir. Doktor:

- Semptomlarınız ve genel sağlığınız hakkında soru sorar

- Herhangi bir şişlik veya yumru olup olmadığını kontrol etmek için karnınızı muayene eder

- Dâhili bir inceleme yapar

- Ailenizde yumurtalık veya meme kanseri öyküsü olup olmadığını sorar

- Bir kan örneği alır - bu bir laboratuvara gönderilecek ve CA125 adlı bir madde için kontrol edilecektir.

Bazı durumlarda, kan testi yaptırmadan daha ileri testler için doğrudan bir hastane uzmanına (genellikle bir jinekoloğa) sevk edilebilirsiniz.

a) Kan testi (CA125 testi)

Doktor, semptomlarınızın yumurtalık kanserine bağlı olabileceğini düşünürse, CA125 adlı bir maddeyi kontrol etmek için bir kan testi yaptırmanızı tavsiye eder. CA125, bazı yumurtalık kanseri hücreleri tarafından üretilir. Kanınızdaki yüksek CA125 seviyesi yumurtalık kanserinin bir işareti olabilir. Ancak, CA125 seviyesinin yükselmesi, kesinlikle kanser olduğunuz anlamına gelmez, çünkü endometriozis, miyomlar, normal adet dönemi ve hatta hamilelik gibi diğer durumlarda da yükselebilir. Test yüksek düzeyde CA125 gösteriyorsa, olası nedenleri kontrol edilmesi için bir jinekoloğa yönlendirileceksiniz. Bazen CA125 seviyeniz yumurtalık kanserinin erken evrelerinde normal olabilir. Normal bir kan testi sonucunuz varsa, ancak belirtileriniz düzelmiyorsa, yeniden test edilmeniz gerekebilir.

b) Ultrason taraması

Doktorunuz, bir kan testi yumurtalık kanseri olabileceğinizi düşündürürse, ultrason taraması yapmanızı ayarlayacaktır. Bu, vücudunuzun içinin bir görüntüsünü oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanıldığı bir tarama türüdür. Bunu yapmanın 2 yolu vardır:

1. Abdominal ultrason - yumurtalıklarınızın bir görüntüsünü oluşturmak için karnınızın üzerinde ultrason probu adı verilen küçük bir cihaz hareket ettirilir

2. Transvajinal ultrason - yumurtalıklarınızın daha net bir görüntüsünü oluşturmak için vajinanıza bir ultrason probu geçirilir

Tarama, yumurtalıklarınızda kanser, endometriozis veya sıvı birikmesi gibi başka bir sorundan kaynaklanabilecek değişiklikleri gösterebilir. Herhangi bir anormallik bulunursa, nedenini doğrulamak için daha ileri testler için bir uzmana yönlendirileceksiniz.

c) Diğer testler

- BT taraması - yumurtalıklarınızın ayrıntılı bir görüntüsünü oluşturmak için farklı açılardan X-ışınlarının alındığı bir tarama türü

- Kanserin akciğerlerinize yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için bir göğüs röntgeni

- Bir iğne biyopsisi - yumurtalık hücrelerinin bir örneğini veya yumurtalıkların etrafındaki sıvıyı çıkarmak için karnınızdan bir iğne geçirilir, böylece kanser açısından kontrol edilebilir

- Laparoskopi - karnınızda küçük bir kesi yapılır ve ucunda kamera bulunan ince bir tüp yerleştirilir, böylece yumurtalıklarınız incelenebilir; test için küçük bir doku örneği de alınabilir

Yumurtalık kanseri bulunursa, bu testler, hastalığın ne kadar yayıldığını da belirlemeye yardımcı olabilir.

Yumurtalık kanserinin evreleri ve dereceleri

Yumurtalık kanseri teşhisi konulursa, buna bir "evre" verilir. Bu, kanserin boyutunu ve ne kadar yayıldığını açıklar. Doktorlarınızın sizin için en iyi tedaviyi planlamasına yardımcı olabilir.

Yumurtalık kanserinin 4 evresi şunlardır:

Evre 1 - kanser sadece bir yumurtalığı veya her iki yumurtalığı etkiler

Evre 2 - kanser yumurtalıktan pelvise veya rahme yayılmıştır

Evre 3 - kanser karın zarına, bağırsak yüzeyine, pelvisteki veya karındaki lenf bezlerine yayılmıştır

Evre 4 - kanser, karaciğer veya akciğerler gibi vücudun diğer bölgelerine yayılmıştır

Kanserinize bir de "derece" verilecektir. Bu, kanserin ne kadar hızlı büyüyeceğini veya yayılacağını açıklamanın bir yoludur. Dereceler, 1. dereceden (daha yavaş büyüme olasılığı daha yüksektir) 3. dereceye (daha hızlı büyüme olasılığı daha yüksektir) doğru değişir.

Tedavi

Yumurtalık kanseri tedavisi, ne kadar yayıldığına, genel sağlığınıza ve hala çocuk sahibi olup olamayacağınıza bağlıdır. Çoğu hastaya ameliyat ve kemoterapi kombinasyonu uygulanır. Tedavinin amacı mümkünse kanseri iyileştirmektir. Kanser tedavi edilemeyecek kadar ilerlemişse, tedavi, semptomları hafifletmeyi ve kanseri mümkün olduğu kadar uzun süre kontrol etmeyi amaçlar. Bir tedavi planı oluşturacak ve tedaviniz boyunca sizi destekleyecek bir sağlık uzmanları ekibi tarafından bakılacaksınız.

1) Ameliyat

Yumurtalık kanserinin ana tedavisi cerrahidir. Amaç, kanserin tamamını veya mümkün olduğu kadar çoğunu ortadan kaldırmaktır. Ameliyat genellikle şunları çıkarmayı içerir:

- Hem yumurtalıkları hem de fallop tüplerini

- Rahmi (histerektomi)

- Karın içinde bir yağ dokusu tabakası olan omentumu

Kanser sadece bir veya her iki yumurtalıkta ise, rahminizi sağlam bırakarak sadece yumurtalık veya yumurtalıkların alınması gerekebilir. Bu, hala çocuk sahibi olabileceğiniz anlamına gelir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Muhtemelen birkaç gün hastanede kalmanız gerekecek, ancak tamamen iyileşmesi haftalar alabilir.

2) Kemoterapi

Kemoterapi, ilacın kanser hücrelerini öldürmek için kullanıldığı tedavidir. Yumurtalık kanseri olan kadınların çoğunda ameliyatın yanı sıra kemoterapi de uygulanır.

- Ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için,

- Ameliyattan önce kanseri küçültmek ve çıkarmayı kolaylaştırmak için,

- Yumurtalık kanseri ilk tedaviden sonra tekrarlarsa kullanılabilir.

Kemoterapi ilacı genellikle damardan verilir, ancak bazen tabletler halinde verilir. Tedaviyi almak için hastaneye gitmeniz gerekecek, ancak genellikle aynı gün eve gidebilirsiniz. Tedavi, vücudunuzun iyileşmesine izin vermek için bir tedavi periyodu ve ardından bir dinlenme periyodu ile döngü halinde verilir. Çoğu insan, her döngü 3 hafta süren 6 kür kemoterapi alır.

Kemoterapi bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir, örneğin:

- Yorgunluk

- Bulantı ve kusma

- İştah kaybı

- Saç kaybı

- İshal

- Artan enfeksiyon riski

Yan etkilerin çoğu doktorunuzun ilaçları ile kontrol edilebilir ve tedavi durduğunda geçer.

3) Radyoterapi

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için dikkatle yönlendirilmiş radyasyon ışınları kullanır. Yumurtalık kanserini tedavi etmek için çok sık kullanılmaz, ancak şu durumlarda kullanılabilir:

- Erken yumurtalık kanseri ameliyatından sonra geride kalan kanser hücrelerini öldürmek için

- Yumurtalık kanseri yayılmışsa ve tedavi edilemezse tümörleri küçültmek ve semptomları azaltmak için

Radyoterapinin yaygın yan etkileri arasında, tedavi edilen bölgede ağrılı cilt, yorgunluk ve saç dökülmesi yer alır. Bunlar tedavi durduktan sonra geçer.

4) Hedefe yönelik tedaviler

Hedefe yönelik tedaviler, hücrelerin çalışma şeklini değiştiren ve kanserin büyümesini ve yayılmasını durdurmaya yardımcı olan ilaçlardır. Tüm yumurtalık kanseri türleri hedefe yönelik tedavilerle tedavi edilemez. Yumurtalık kanseri için 2 hedefli tedavi ilacı vardır:

- Olaparib (Lynparza)

- Niraparib (Zejula)

Bu ilaçlar sadece bazı yumurtalık kanseri türleri için uygundur ve kemoterapi sonrasında kanser tekrar ortaya çıkarsa verilebilir. Tablet veya kapsül olarak alınırlar. Hedefe yönelik tedavilerin yan etkileri şunları içerir:

- Nefes darlığı

- Bulantı ve kusma

- İştah kaybı

- İshal

- Yorgunluk

5) Klinik denemeler

Yumurtalık kanseri için daha yeni ve daha iyi tedavilerle ilgili araştırmalar klinik denemelerle devam etmektedir. Tedavinizin bir parçası olarak bir denemeye katılmakla ilgileniyorsanız, bakım ekibinizle konuşun. Katılabileceğiniz herhangi bir araştırma hakkında size bilgi verebilirler. Deneysel bir tedavi alamayabileceğinizi (yenisiyle karşılaştırılan standart bir tedavi verilebilir) ve yeni bir tedavinin daha etkili olacağının garantisi olmadığını bilmeniz önemlidir.

Yumurtalık kanseri ile yaşamak

Yumurtalık kanseri olmak, tedavi sırasında ve sonrasında günlük yaşamınızı etkileyebilir.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

Yumurtalık kanserini tedavi etmek için yapılacak ameliyat büyük bir operasyondur. Tamamen iyileşmesi 3 ayı bulabilir. En azından ilk birkaç hafta işleri çok kolaylaştırmanız gerekecek. Mümkün olduğunca dinlenin ve ayağınız üzerinde çok uzun süre kalmamaya çalışın. Sonraki haftalarda yavaş yavaş normal aktivitelerinize dönmeye başlayabilirsiniz, ancak çok kısa sürede çok fazla şey yapmamaya dikkat edin. Bakım ekibiniz, iyileşirken kaçınmanız gereken her şeyi size bildirecektir. Örneğin:

- Muhtemelen işten 1 ila 3 ay izin almanız gerekecek

- Yaklaşık bir ay araba kullanamayabilirsiniz

- En az 3 ay boyunca yorucu kaldırma veya yoğun egzersizden kaçınmanız gerekebilir

Bir fizyoterapist, iyileşmenize yardımcı olacak bir egzersiz planı tasarlayabilir. Menopoz öncesi dönemde yumurtalıklarınız alınmışsa ameliyattan sonra menopoza girersiniz. Doktorunuz, en azından menopoz için doğal yaşa (45 ile 55 arasında) ulaşıncaya kadar herhangi bir menopoz semptomunu kontrol etmek için hormon replasman tedavisi (HRT) almayı önerebilir.

Takip randevuları

Tedaviniz bittikten sonra, nasıl olduğunuzu görmek için düzenli kontrollere davet edileceksiniz. Bunlar başlangıçta genellikle her 2 ila 3 ayda birdir, ancak zamanla daha az sıklıkta olma eğilimindedir. Bu randevular, yaşadığınız herhangi bir sorun veya sahip olduğunuz herhangi bir sorunuz hakkında bakım ekibinizle konuşmak için bir fırsattır. Yumurtalık kanserinin tedavinin bitiminden sonraki birkaç yıl içinde tekrarlaması oldukça yaygındır, bu nedenle bunu kontrol etmek için düzenli kan testleri ve taramalar yaptırabilirsiniz. Tedaviden sonra belirtilerinizden herhangi biri geri gelirse, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza söyleyin. Bir sonraki randevunuza kadar beklemeyin.

Yardım ve Destek

Kanserle uğraşmak, hem pratik hem de duygusal olarak siz, arkadaşlarınız ve aileniz için büyük bir zorluk olabilir. Birisiyle duygularınız veya sorunlarınız hakkında konuşmak yardımcı olabilir.

- Bakım ekibinizle veya doktorunuzla konuşun - danışmanlık gibi profesyonel destek ayarlayabilirler

- Arkadaşlarınız ve ailenizle konuşun - nasıl hissettiğiniz ve yardım etmek için neler yapabilecekleri konusunda açık olun; onlara biraz zamana ihtiyacınızın olduğunu söylemekten çekinmeyin

- Bir destek grubu veya hayır kurumu ile iletişime geçin - birçok kuruluşun yardım hatları, çevrimiçi forumları ve size benzer durumdaki diğer insanlarla tanışabileceğiniz yerel destek grupları vardır.

Cinsellik ve doğurganlık

Cinsel hayatınız

Yumurtalık kanseri cinsel yaşamınızı çeşitli şekillerde etkileyebilir. Muhtemelen ameliyattan sonra birkaç hafta seks yapmaktan kaçınmanız tavsiye edilir, böylece yaranızın düzgün bir şekilde iyileşmesi için zamanınız olur. Ancak yaranız iyileştikten sonra bile, hemen seks yapmak istememek normaldir. Pek çok kadının kendini hazır hissetmesi çok daha uzun sürer. Bunun nedeni ameliyatın menopozu tetiklemesi olabilir veya kanser teşhisi ve tedavisi ile ilişkili yorgunluk ve duygusal stresin bir kombinasyonu olabilir. Partnerinizle nasıl hissettiğinizi konuşun ve çok erken seks yapmaya kendinizi zorlamayın.

Doğurganlık ve hamilelik

Bazı kadınlar için yumurtalık kanseri tedavisi erken menopozu tetikler ve artık çocuk sahibi olamayacakları anlamına gelir. Bu konuda endişeniz varsa bakım ekibinizle bu konuyu konuşun. Hala çocuk sahibi olmak istiyorsanız ve kanser her iki yumurtalığa da yayılmadıysa, doğurganlığınızı koruyan bir tedaviye sahip olmanız mümkün olabilir. Doğurganlığınızı kaybederseniz, bir kayıp veya keder duygusu yaşamak normaldir. Duygularınızı eşiniz, akrabanız veya yakın arkadaşınızla veya uzman hemşirenizle konuşmanız yardımcı olabilir. Tedaviniz kemoterapi içeriyorsa ve hala çocuk sahibi olabiliyorsanız, kanserin nüksetmesi ve daha fazla tedaviye ihtiyacınız olması durumunda genellikle birkaç yıl hamile kalmaktan kaçınmanız tavsiye edilir.