Hormon Replasman Tedavisi

Hormon Replasman TedavisiHormon replasman tedavisi (HRT), menopoz semptomlarını hafifletmeye yönelik bir tedavidir. Menopoza girince düşük seviyelere inen hormonların yerini alır.

HRT'nin faydaları

HRT'nin ana yararı, menopoz semptomlarının çoğunu hafifletmeye yardımcı olabilmesidir, örneğin:

- Ateş basması

- Gece terlemeleri

- Ruh hali

- Vajinal kuruluk

- Azalmış cinsel dürtü

Bu semptomların çoğu birkaç yıl sonra geçer, ancak hissedildiği dönemde rahatsız edici olabilir ve HRT almak birçok kadına rahatlama sağlayabilir. Menopozdan sonra daha sık görülen kemiklerin zayıflamasını (osteoporoz) önlemeye de yardımcı olabilir.

HRT'yi kimler kullanamaz?

Menopozla ilişkili semptomları olan çoğu kadın HRT alabilir. Ancak aşağıdaki durumlarda HRT uygun değildir:

- Meme kanseri, yumurtalık kanseri veya rahim kanseri geçmişiniz varsa

- Kan pıhtılaşması öyküsü varsa

- Tedavi edilmemiş yüksek tansiyonunuz varsa. (HRT'ye başlamadan önce kan basıncınızın kontrol edilmesi gerekecektir)

- Karaciğer hastalığınız varsa

- Hamileyseniz. (HRT alırken hamile kalmak hala mümkündür, bu nedenle 50 yaşın altındaysanız son adetinizin ardından 2 yıla kadar veya 50 yaşından sonra 1 yıl süreyle doğum kontrolü kullanmalısınız)

Bu durumlarda, bunun yerine HRT'ye alternatifler önerilebilir.

HRT türleri

Farklı hormon replasman tedavisi (HRT) türleri mevcuttur. HRT almayı düşünüyorsanız, sizin için uygun seçeneklerin yanı sıra HRT'ye olası alternatifler hakkında doktorunuzla konuşun. HRT, bir kadının vücudunun artık menopoz nedeniyle üretmediği hormonların yerini alır. HRT'de kullanılan 2 ana hormon şunlardır:

1. Östrojen - kullanılan türler arasında estradiol, estron ve estriol bulunur

2. Progestojen - didrogesteron, medroksiprogesteron, noretisteron ve levonorgestrel gibi progesteron hormonunun sentetik bir versiyonu

HRT, ya bu hormonların her ikisini de (kombine HRT) ya da sadece östrojen (sadece östrojen HRT) almayı içerir. Çoğu kadın kombine HRT alır çünkü tek başına östrojen almak rahim (endometriyal) kanseri geliştirme riskinizi artırabilir. Östrojen ile progestojen almak bu riski en aza indirir. Sadece östrojen içeren HRT genellikle sadece rahim ameliyatı sırasında rahmi alınmış kadınlar için önerilir.

HRT almanın yolları

HRT birkaç farklı biçimde gelir. Her seçeneğin artıları ve eksileri hakkında bir GP ile konuşun.

1. Tabletler

Tabletler, HRT'nin en yaygın biçimlerinden biridir. Genellikle günde bir kez alınırlar. Hem sadece östrojen içeren hem de kombine HRT tabletler halinde mevcuttur. Bazı kadınlar için bu, tedavi görmenin en basit yolu olabilir. Bununla birlikte, kan pıhtıları gibi bazı HRT risklerinin tabletlerde diğer HRT formlarından daha yüksek olduğunun farkında olmak önemlidir (genel risk hala küçük olsa da).

2. Cilt yamaları

Deri yamaları da HRT almanın yaygın bir yoludur. Onları cildinize yapıştırır ve birkaç günde bir değiştirirsiniz. Sadece östrojen ve kombine HRT yamaları mevcuttur. Her gün bir tablet almanın sakıncalı olduğunu düşünüyorsanız, cilt yamaları tabletlerden daha iyi bir seçenek olabilir. Yamaları kullanmak ayrıca HRT'nin hazımsızlık gibi bazı yan etkilerinden kaçınmaya yardımcı olabilir ve tabletlerin aksine kan pıhtılaşması riskinizi artırmazlar.

3. Östrojen jeli

Östrojen jeli, HRT'nin giderek daha popüler bir şeklidir. Günde bir kez cildinize sürülür. Deri yamaları gibi jel de HRT almanın uygun bir yolu olabilir ve kan pıhtılaşması riskinizi artırmaz. Ancak hala rahminiz varsa, rahim kanseri riskinizi azaltmak için ayrıca bir çeşit progestojen almanız gerekecektir.

4. İmplantlar

HRT ayrıca, cildinizin lokal anestezi ile uyuşturulmasından sonra cildinizin altına (genellikle karın bölgesine) yerleştirilen küçük pelet benzeri implantlar olarak gelir. İmplant, östrojeni kademeli olarak serbest bırakır ve değiştirilmesi gerekmeden önce birkaç ay sürer. Tedavinizi her gün veya birkaç günde bir alma konusunda endişelenmek istemiyorsanız, bu uygun bir seçenek olabilir. Ancak hala rahminiz varsa, ayrıca progestojeni de almanız gerekecektir. Farklı bir östrojen formu alıyorsanız ve bunun yanında progestojen almanız gerekiyorsa, başka bir implant seçeneği intrauterin sistemdir (IUS). Bir IUS, rahme bir progestojen hormonu salgılar. Yerinde 3 ila 5 yıl kalabilir ve aynı zamanda bir kontraseptif görevi görür. HRT implantları yaygın olarak bulunmaz ve çok sık kullanılmaz.

5. Vajinal östrojen

Östrojen ayrıca vajinanızın içine yerleştirilen bir krem, peser veya halka şeklinde de mevcuttur. Bu vajinal kuruluğun hafifletilmesine yardımcı olabilir, ancak sıcak basması gibi diğer semptomlara yardımcı olmaz. Olağan HRT risklerini taşımaz ve meme kanseri riskinizi artırmaz, bu nedenle rahminiz olsa bile progestojen kullanmadan kullanabilirsiniz.

6. Testosteron

Testosteron, cildinize sürdüğünüz bir jel olarak mevcuttur. Genellikle sadece HRT kullandıktan sonra düşük cinsel dürtü (libido) düzelmeyen kadınlar için önerilir. Başka bir HRT türü ile kullanılır. Piyasada bulunan mevcut testosteron ürünleri (Tostran ve Testogel gibi) şu anda düşük cinsel dürtü tedavisi için lisanssızdır. Bu, bu ürünlerin üreticilerinin bu şekilde kullanılabileceğini belirtmediği anlamına gelir. Buna rağmen testosteronun etkili olabileceğine dair kanıtlar var.

HRT tedavi rutinleri

HRT için tedavi rutininiz, menopozun erken aşamalarında olup olmadığınıza veya bir süredir menopoz semptomları yaşamanıza bağlıdır. 2 tip rutin, döngüsel (veya sıralı) HRT ve sürekli kombine HRT'dir.

1. Döngüsel HRT

Sekans olarak da bilinen döngüsel HRT, menopoz semptomları olan ancak hala adet görmekte olan kombine HRT alan kadınlar için önerilir. 2 tür döngüsel HRT vardır:

a) Aylık HRT - her gün östrojen alırsınız ve adet döngünüzün son 14 günü boyunca bunun yanında progestojen alırsınız.

b) 3 aylık HRT - her gün östrojen alırsınız ve 3 ayda bir yaklaşık 14 gün onunla birlikte progestojen alırsınız.

Aylık HRT genellikle düzenli adet gören kadınlar için önerilir. Düzensiz adet gören kadınlar için genellikle 3 aylık HRT önerilir. Her 3 ayda bir adet görmelisiniz. Düzenli dönemleri sürdürmek yararlıdır, böylece dönemlerinizin ne zaman doğal olarak durduğunu ve menopozun son aşamasına ne zaman ilerleyeceğinizi bilirsiniz.

2. Sürekli kombine HRT

Sürekli kombine HRT genellikle postmenopozal kadınlar için önerilir. Bir kadın, genellikle 1 yıldır adet görmemişse menopoz sonrası olduğu söylenir. Sürekli kombine HRT, östrojen ve progestojeni her gün ara vermeden almayı içerir.

Yan etkiler

Her ilaç gibi hormon replasman tedavisinde (HRT) kullanılan hormonlar da yan etkilere neden olabilir. Herhangi bir yan etki genellikle zamanla iyileşir, bu nedenle mümkünse en az 3 ay tedaviye devam etmek iyi bir fikirdir. Şiddetli yan etkileriniz varsa veya 3 aydan daha uzun süre devam ederse bir doktorla konuşun.

Östrojenin yan etkileri

Östrojen almanın başlıca yan etkileri şunlardır:

- Şişkinlik

- Göğüs hassasiyeti veya şişmesi

- Vücudun diğer bölgelerinde şişme

- Bulantı

- Bacak ağrısı

- Baş ağrısı

- Hazımsızlık

- Vajinal kanama

Bu yan etkiler genellikle birkaç hafta sonra geçer. Yan etkileri hafifletmek için şunları deneyin:

- Östrojen dozunuzu yiyecekle birlikte almak, hastalık ve hazımsızlık duygularına yardımcı olabilir

- Göğüs hassasiyetini azaltabilecek düşük yağlı, yüksek karbonhidratlı bir diyet yemek

- Bacak kramplarına yardımcı olmak için düzenli egzersiz ve germe yapmak

Yan etkiler devam ederse, doktorunuz östrojen almanın farklı bir yoluna geçmenizi (örneğin, bir tabletten bir yamaya geçmenizi), aldığınız ilacı değiştirmenizi veya dozunuzu düşürmenizi önerebilir.

Progestojenin yan etkileri

Progestojen almanın başlıca yan etkileri şunlardır:

- Göğüslerde hassasiyet

- Vücudun diğer bölgelerinde şişme

- Baş ağrısı veya migren

- Ruh hali

- Depresyon

- Akne

- Karın ağrısı

- Sırt ağrısı

- Vajinal kanama

Östrojenin yan etkilerinde olduğu gibi, bunlar genellikle birkaç hafta sonra geçecektir. Devam ederlerse, hekiminiz progestojen almanın farklı bir yoluna geçmenizi, aldığınız ilacı değiştirmenizi veya dozunuzu düşürmenizi önerebilir.

Kilo alımı ve HRT

Birçok kadın, HRT almanın kilo aldıracağına inanıyor, ancak bu iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt yok. Menopoz sırasında biraz kilo alabilirsiniz, ancak bu genellikle HRT alıp almamanıza bağlı değildir. Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek, istenmeyen kiloları vermenize yardımcı olacaktır.

Riskler

Hormon replasman tedavisi (HRT) yaptırıp yaptırmamaya karar verirken, riskleri anlamak önemlidir. Menopoz ve menopoz sonrası sağlığı ve rahatlığı iyileştirmek için HRT'yi bir dizi seçenekten yalnızca biri olarak düşünmek de önemlidir. Son 15 yılda yayınlanan HRT ile ilgili birçok çalışma, potansiyel riskleri vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bazı kadınların ve doktorların HRT kullanmak konusunda tereddütleri vardır. Ancak daha yeni kanıtlar, HRT risklerinin küçük olduğunu ve genellikle faydaların ağır bastığını söylüyor.

1. Meme kanseri

1 yıldan uzun süredir HRT alan kadınların meme kanseri riski, hiç HRT kullanmayan kadınlara göre daha yüksektir. Risk, vajinal östrojen dışındaki tüm HRT türleriyle bağlantılıdır. 5 yıl boyunca HRT alan 40'lı ve 50'li yaşlarındaki kadınlar için şu şekilde risk artışı olur:

- Sadece östrojen içeren HRT alan her 200 kadın için 1 ekstra vaka

- Döngüsel HRT alan her 70 kadına 1 ekstra vaka

- Sürekli HRT alan her 50 kadın için 1 ekstra vaka

Bu tür HRT'leri 10 yıldır alan kadınlar arasında ekstra vaka sayısının iki katına çıktığı düşünülmektedir. Araştırmalar, HRT almayı bıraktıktan sonra artmış meme kanseri riskinin düştüğünü göstermektedir, ancak hiç HRT kullanmayan kadınlara kıyasla 10 yıldan daha uzun bir süre risk artışı devam etmektedir. 1 yıldan daha kısa bir süre alırsanız, meme kanseri riski çok azdır veya hiç artmaz. HRT alıyorsanız tüm meme kanseri tarama randevularınıza gitmeniz, meme kanseri riski nedeniyle,  özellikle önemlidir.

2. Yumurtalık kanseri

HRT'nin yumurtalık kanseri riskinizi artırıp artırmadığına bakan çalışmalar şimdiye kadar çelişkili sonuçlar verdi. HRT alan kadınlarda yumurtalık kanseri vakalarında artış varsa artışın çok az olduğu düşünülmektedir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, 5 yıl boyunca HRT alan her 1000 kadın için 1 ekstra yumurtalık kanseri vakası olacağını buldu. HRT almayı bıraktığınızda yumurtalık kanseri riskinin azaldığı düşünülmektedir.

3. Rahim kanseri

Sadece östrojen içeren HRT, rahim kanseri riskini artırabilir (rahim veya endometriyal kanser olarak da adlandırılır), bu nedenle yalnızca rahmi olmayan kadınlarda kullanılır (örneğin, histerektomi geçirenlerde). Kombine HRT, özellikle de sürekli kombine HRT kürü almak (her iki ilacı düzenli ara vermeden aldığınız durumda) bu riski büyük ölçüde ortadan kaldırır. Rahminiz varsa ve HRT alıyorsanız, rahim kanseri riskinizi artırmaktan kaçınmak için her iki ilacı da doktorunuzun önerdiği şekilde almanız önemlidir.

4. Kan pıhtıları

Kan pıhtıları, bir kan damarına yerleşip kan akışını bloke ederse ciddi olabilir. Kanıtlar şunu gösteriyor:

- HRT tabletleri almak kan pıhtılaşması riskinizi artırabilir

- HRT yamaları veya jelleri kan pıhtılaşması riskinizi artırmaz

HRT tabletleri alan kadınlarda kan pıhtısı geliştirme riskinin normalden 2 ila 4 kat daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Ancak menopozdaki kadınların kan pıhtısı geliştirme riski genellikle çok düşük olduğundan, HRT tabletleri almanın tüm riski hala küçüktür. 7,5 yıl boyunca HRT tabletleri alan her 1000 kadında 2'den azının kan pıhtısı geliştireceği tahmin edilmektedir.

5. Kalp hastalığı ve inme

Kanıtlar şunu gösteriyor:

- HRT, 60 yaşından önce başlandığında kardiyovasküler hastalık (kalp hastalığı ve inme dahil) riskini önemli ölçüde artırmaz.

- Sadece östrojen içeren HRT, kalp hastalığı riski yoktur veya azalmıştır

- Kombine HRT, kalp hastalığı riskinde çok az artışla veya hiç artışla ilişkilidir

- Östrojen tabletleri almak, inme riskinde küçük bir artışla ilişkilidir, ancak 60 yaşın altındaki kadınlar için inme riski genellikle çok düşüktür, bu nedenle genel risk hala küçüktür

Alternatifler

Hormon replasman tedavisi (HRT) alamazsanız veya almamaya karar verirseniz, menopoz semptomlarınızı kontrol etmenin alternatif yollarını değerlendirmek isteyebilirsiniz.

1. Yaşam tarzı önlemleri

Aşağıdaki yaşam tarzı önlemleri, bazı menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir:

- Düzenli egzersiz yapın - düzenli fiziksel aktivite, sıcak basmaları azaltabilir ve uykuyu iyileştirebilir. Ayrıca endişeli, sinirli veya depresif hissediyorsanız, ruh halinizi iyileştirmenin iyi bir yoludur. Ağırlık kaldırma egzersizleri kemiklerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir

- Sağlıklı bir diyet yapın - dengeli bir diyet kilo almamanıza yardımcı olabilir ve kemiklerinizi sağlıklı tutabilir

- Geceleri serin kalın - sıcak basmaları ve gece terlemeleri yaşarsanız, bol giysiler giyin ve serin, iyi havalandırılan bir odada uyuyun

- Sıcak basmalarını tetiklediği bilindiği için kafein, alkol ve baharatlı yiyecekleri azaltın

- Ruh hali değişimlerini iyileştirmek için stres seviyenizi azaltmaya çalışın, bol bol dinlenin ve düzenli egzersiz yapın. Yoga ve tai chi gibi aktiviteler rahatlamanıza yardımcı olabilir

- Sigara içiyorsanız sigarayı bırakın - sigarayı bırakmak; sıcak basmaları ve kalp hastalığı, inme ve kanser gibi ciddi sağlık sorunları geliştirme riskinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

- Vajinal kuruluk yaşarsanız vajinal kayganlaştırıcıyı veya nemlendiriciyi deneyin - mağazalardan ve eczanelerden satın alabileceğiniz birkaç farklı tür mevcuttur

2. Tibolon

Tibolon (marka adı Livial), kombine HRT (östrojen ve progestojen) almaya benzer reçeteli bir ilaçtır. Günde bir kez tablet olarak alınır. Sıcak basmaları, düşük ruh hali ve azalan cinsel dürtü gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak bazı çalışmalar kombine HRT kadar etkili olmayabileceğini öne sürmektedir. Yalnızca son adetini bir yıldan daha uzun bir süre önce geçirmiş kadınlar için uygundur (menopoz sonrası).

Tibolonun yan etkileri arasında karın (karın) ağrısı, pelvik ağrı, göğüs hassasiyeti, kaşıntı ve vajinal akıntı sayılabilir.

Tibolon riskleri, HRT risklerine benzer ve artmış meme kanseri ve inme riskini içerir. Eğer almayı düşünüyorsanız, tibolonun riskleri ve faydaları hakkında doktorunuzla konuşun.

3. Antidepresanlar

Menopozun neden olduğu sıcak basmalara yardımcı olabilecek 2 tür antidepresan vardır - seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar) ve serotonin-noradrenalin geri alım inhibitörleri (SNRI'ler). Bu ilaçlar menopozda kullanım için lisanslı değildir. Bu durum, bu semptoma yardımcı olup olmadıklarını test etmek için klinik denemelere girmedikleri anlamına gelir, ancak birçok uzman yardımcı olabileceğine inanır ve doktorunuz olası yararları ve riskleri sizinle tartışır. SSRI'ların ve SNRI'lerin yan etkileri arasında heyecanlı, titrek veya endişeli hissetme, bulantı, baş dönmesi ve cinsel dürtüde azalma olabilir.

4. Klonidin

Klonidin, menopoz dönemindeki kadınlarda sıcak basmaları ve gece terlemelerini azaltmaya yardımcı olabilecek reçeteli bir ilaçtır. Günde 2 veya 3 defa tablet olarak alınır. Hormon seviyelerini etkilemez, bu nedenle HRT'den farklı olarak meme kanseri gibi sorunların riskinde artışa neden olmaz. Ancak araştırmalar, menopoz semptomları üzerinde yalnızca çok küçük bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Klonidin ayrıca ağız kuruluğu, uyuşukluk, depresyon ve kabızlık gibi bazı hoş olmayan yan etkilere neden olabilir. Klonidinin etki göstermesi 2 ila 4 hafta sürebilir. Belirtileriniz düzelmezse veya sorunlu yan etkiler yaşarsanız doktorunuzla konuşun.

5. Biyolojik özdeş veya "doğal" hormonlar

Biyolojik olarak özdeş hormonlar, insan hormonlarına benzer veya özdeş olduğu öne sürülen bitki kaynaklarından yapılan hormon preparatlarıdır. Uygulayıcılar, bu hormonların standart HRT ilaçlarına "doğal" ve daha güvenli bir alternatif olduğunu iddia ediyorlar. Bununla birlikte, biyolojik olarak özdeş müstahzarlar tavsiye edilmez çünkü:

- İlaçlar gibi sıkı bir şekilde kontrol edilmemişlerdir ve ne kadar güvenli oldukları açık değildir

- Standart HRT'den daha güvenli olduklarını gösteren iyi bir kanıt yoktur

- Menopoz semptomlarını azaltmada ne kadar etkili oldukları bilinmemektedir

- Biyolojik olarak özdeş preparatlarda kullanılan hormon dengesi genellikle tükürüğünüzdeki hormon seviyelerine bağlıdır, ancak bu seviyelerin semptomlarınızla ilişkili olduğuna dair bir kanıt yoktur

Birçok standart HRT hormonu doğal kaynaklardan yapılır, ancak biyolojik olarak özdeş hormonlardan farklı olarak, bunlar sıkı bir şekilde kontrol edilir. Olabildiğince etkili ve güvenli olmalarını sağlamak için iyi araştırılmışlardır.

6. Tamamlayıcı tedaviler

Sağlık mağazalarında menopoz semptomlarının tedavisi için çuha çiçeği yağı, karayılan otu, angelica, ginseng ve St John's wort gibi bitkisel ilaçlar da dahil olmak üzere çeşitli ürünler satılmaktadır.

Karayılan otu ve St John's wort gibi bu ilaçlardan bazılarının sıcak basmaları azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar var, ancak birçok tamamlayıcı tedavi bilimsel kanıtlarla desteklenmiyor.

Bazı destekleyici kanıtlar olsa bile, kullanılacak doğru dozlar ve sağlık yararlarının devam edip etmediği konusunda belirsizlik vardır. Bu ilaçlardan bazıları (özellikle St John's wort) ayrıca diğer ilaçlarla birlikte alındığında ciddi yan etkilere neden olur.

Bu ürünler genellikle "doğal" olarak pazarlanır, ancak bu mutlaka güvenli oldukları anlamına gelmez. Kalite, saflık ve içerikler her zaman garanti edilemez ve hoş olmayan yan etkilere neden olabilirler.