Adet Kanaması Fazlalığı

Adet Kanaması FazlalığıAdet kanaması fazlalığı yaygındır ve bir kadının günlük yaşamını büyük ölçüde etkileyebilir. Her zaman altta yatan bir nedeni yoktur, ancak fibroidler veya endometriozis gibi sorunlardan kaynaklanabilirler, bu nedenle semptomlarınızı kontrol ettirmek önemlidir.

Aşağıdaki durumlarda bir doktora başvurun:

- Kanamanız için endişeleniyorsanız

- Âdet kanamanız çoksa

- Âdet dönemleriniz arasında ağrı veya ara kanama gibi başka semptomlarınız da varsa

Aşağıdakiler dahil âdet kanaması fazlalığı için çeşitli tedaviler mevcuttur:

- Rahim içi sistem (IUS) veya kombine hap gibi bazı doğum kontrol yöntemleri

- Traneksamik asit gibi ilaçlar

- Ameliyat

Âdet kanaması ne kadar miktarda olunca fazladır?

Kadından kadına değiştiği için tam olarak ne kadar kanamanın fazla olduğunu tanımlamak zordur. Bir kadın için fazla olan, bir başkası için normal olabilir. Çoğu kadın, adetleri boyunca ortalama 6 ila 8 tatlı kaşığı olmak üzere 16 tatlı kaşığı (80 ml) kan kaybeder. Ağır âdet kanaması; her periyotta 80 ml veya daha fazla kan kaybı, 7 günden uzun süren periyotlar veya her ikisi olarak tanımlanır. Ancak kan kaybını ölçmek genellikle gerekli değildir. Kadınların çoğu, adet dönemlerinde kendileri için ne kadar kanamanın normal olduğu konusunda iyi bir fikre sahiptir ve bunun ne zaman değiştiğini anlayabilir.

Âdet kanamanızın fazla olduğuna dair iyi göstergeler:

- Sıhhi ürünlerinizi her saat veya 2 saatte bir değiştirmek zorunda kalıyorsanız

- 2,5 cm'den daha büyük kan pıhtıları geçiyorsa (yaklaşık 1 TL madeni para büyüklüğünde)

- Giysilerinize veya yatak takımınıza kan akıyorsa

- 2 tip hijyenik ürünü birlikte kullanmanız gerekiyorsa (örneğin tamponlar ve pedler)

Ağır adet dönemlerine ne sebep olur?

Ağır âdet kanaması olan kadınların yaklaşık yarısında altta yatan bir neden bulunmaz. Ancak, âdet kanamasına neden olabilecek birkaç durum ve bazı tedaviler vardır. Rahim ve yumurtalıkların bazı koşulları, aşağıdakiler dahil ağır kanamaya neden olabilir:

- Miyomlar - rahim içinde veya çevresinde gelişen ve ağır veya ağrılı dönemlere neden olabilen kanserli olmayan büyümeler

- Endometriozis - rahmi (endometriyum) çevreleyen dokunun, yumurtalıklar ve fallop tüpleri gibi rahim dışında bulunduğu yer (bunun ağrılı dönemlere neden olma olasılığı daha yüksektir)

- Adenomiyoz - rahim duvarındaki doku rahim duvarına gömüldüğünde; bu aynı zamanda ağrılı dönemlere neden olabilir

- Pelvik inflamatuar hastalık (PID) - üst genital sistemde (rahim, fallop tüpleri veya yumurtalıklar) pelvik veya karın ağrısı, cinsiyetten sonra veya dönemler arasında kanama, vajinal akıntı ve yüksek ateş gibi semptomlara neden olabilen bir enfeksiyon

- Endometrial polipler - rahim veya rahim ağzının iç yüzeyinde (rahim boynu) kanserli olmayan büyümeler

- Rahim kanseri - en yaygın semptom, özellikle menopozdan sonra anormal kanamadır.

- Polikistik over sendromu (PCOS) - yumurtalıkların çalışma şeklini etkileyen yaygın bir durum; düzensiz dönemlere neden olur ve dönemler tekrar başladığında ağır olabilir

Âdet kanaması fazlalığına neden olabilecek diğer koşullar şunlardır:

- Von Willebrand hastalığı gibi kan pıhtılaşma bozuklukları

- Yetersiz çalışan tiroid bezi (hipotiroidizm) - tiroid bezinin yeterli hormon üretmediği, yorgunluğa, kilo alımına ve depresyon hissine neden olduğu hastalık

- Şeker hastalığı

Teşhis

Regl dönemlerinizin alışılmadık derecede fazla kanamalı olduğunu düşünüyorsanız bir doktora görünün. Sorunu araştırıp yardımcı olacak tedaviler önerebilirler. Doktorunuz ağır adet dönemlerinize neyin sebep olduğunu bulmaya çalışmak için şunları soracaktır:

- Tıbbi geçmişin

- Kanaman ne miktarda oluyor - örneğin, adetleriniz normalde ne kadar sürüyor ve hijyenik ürünleri ne sıklıkta değiştirmeniz gerekiyor?

- Adet ağrısı veya adet dönemleri arasında kanama gibi semptomlar var mı?

- Kanamanızın günlük yaşamınız üzerindeki etkisi nedir?

Doktorunuz ayrıca şu anda ne tür bir doğum kontrol yöntemi kullandığınızı, gelecekte bir bebek sahibi olmayı planlayıp planlamadığınızı ve en son ne zaman bir rahim ağzı tarama testi yaptırdığınızı bilmek isteyebilir.

Ayrıca, ailelerde kanın pıhtılaşmasını etkileyen Von Willebrand hastalığı gibi ağır kanamanıza neden olabilecek kalıtsal koşulları ekarte etmek için aile geçmişiniz hakkında da sorular sorulacaktır.

Kan testleri

Adet dönemleri ağır olan tüm kadınlara tam kan testi yapılmalıdır. Bu, genellikle ağır dönemlerin neden olduğu demir eksikliği anemisini tanımlayabilir. Demir eksikliği aneminiz varsa, genellikle size demir tabletleri reçete edilir. Bazı kadınlara kan pıhtılaşma bozukluklarını kontrol etmek için ek bir kan testi önerilebilir.

Fiziksel Muayene

Doktorunuz, ağır kanamanızın nedenini bulmaya çalışmak için fizik muayene önerebilir. Fizik muayene şu şekilde olur:

- Herhangi bir anormallik hissetmek için karnınıza bastırılır

- Vajinanızın içindeki duvarları açık tutmak için spekulum adı verilen bir alet kullanarak serviksinize bakılır

- Rahminizin veya yumurtalıklarınızın hassas veya genişlemiş olup olmadığını belirlemek için vajinanızın içine dokunulur

Sizin rızanız olmadan pelvik muayene yapılmayacaktır.

Diğer testler

Ağır adet dönemlerinizin altında yatan nedeni belirleyememişlerse, doktorunuz sizi daha ileri testler için sevk edebilir. Bunlar, rahimde veya yumurtalıklarda, miyom veya adenomiyoz gibi anormallikleri kontrol edecektir. Bu testler genellikle hastanede yapılır:

1. Histeroskopi

Bu, rahminizin içini incelemek için bir prosedürdür. Sonunda bir ışık ve kamera bulunan dar bir teleskopun vajinanızdan rahminize geçmesini içerir. Görüntüler bir monitöre gönderilir, böylece doktorunuz veya uzman hemşireniz rahminizin içini görebilir. Bazen aynı anda biyopsi yapılır. Bu, mikroskop altında daha yakından inceleme için küçük bir rahim iç duvarı örneğinin çıkarılmasını içerir.

2. Ultrason taraması

Histeroskopiye alternatif olarak rahminizin ultrason taraması için sevk edilebilirsiniz. Ultrason, koşullarınıza bağlı olarak vücudunuzun dışından (pelvik ultrason) veya vajinanızın içinden (transvajinal ultrason) yapılabilir. Bir transvajinal ultrason için, rahminizin yakın bir görüntüsünü elde etmek için vajinanıza küçük bir sonda yerleştirilir.

Tedavi

Âdet kanaması fazlalığı için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Tüm tedaviler sizin için uygun olmayabilir. Size sunulan tedavi seçenekleri aşağıdakilere bağlı olacaktır:

- Semptomlarınız

- Genel sağlığınız

- Ağır adet dönemlerinizin altında yatan neden

- Bebek için çalışıyor olmak veya gelecekte hamile kalmak istemek

- Kişisel tercihleriniz

Bazı tedavilerin gelecekteki doğurganlık üzerindeki etkileri dahil olmak üzere, farklı seçeneklerin yararlarını ve risklerini doktorunuzla tartışmalısınız.

Rahim içi sistem (IUS)

IUS veya levonorgestrel salgılayan rahim içi sistem, bir doktor veya hemşire tarafından rahminize yerleştirilen küçük bir plastik cihazdır. Yavaş yavaş progestojen adı verilen bir hormon salgılar. Rahminizin iç yüzeyinin hızla büyümesini engeller ve aynı zamanda bir doğum kontrol yöntemidir. Bir IUS, kullanmayı bıraktıktan sonra hamile kalma şansınızı etkilemez.

Bir IUS kullanmanın olası yan etkileri şunları içerir:

- 6 aydan fazla sürebilen düzensiz kanama

- Göğüslerde hassasiyet

- Akne

- Adet görmeme

Âdet kanaması fazla olan kadınlar için genellikle tercih edilen ilk tedavi IUS'dir, ancak faydalarını görmeye başlamanız en az 6 dönem alabilir.

Traneksamik asit

IUS uygun değilse veya daha ileri testler veya başka bir tedavi bekliyorsanız size traneksamik asit tabletleri verilebilir. Tabletler, rahminizdeki kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak çalışır. Traneksamik asit tabletleri genellikle maksimum 4 gün boyunca günde 3 defa alınır. Adetiniz başlar başlamaz tabletleri almaya başlarsınız. Traneksamik asit tabletleri bir doğum kontrol yöntemi değildir ve hamile kalma şansınızı etkilemez. Gerekirse, traneksamik asit, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAID) ile birleştirilebilir.

Traneksamik asidin olası yan etkileri şunları içerir:

- İshal

- Bulantı

- Kusma

Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler)

NSAID'ler, IUS uygun değilse veya daha ileri testler veya farklı bir tedavi bekliyorsanız, ağır dönemleri tedavi etmek için de kullanılabilir. Ağır kanama durana kadar, adetinizin başlangıcında veya hemen öncesinde tablet şeklinde alınırlar. Ağır âdet kanamasını tedavi etmek için kullanılan NSAID'ler şunları içerir:

- İbuprofen

- Mefenamik asit

- Naproksen

NSAID'ler, vücudunuzun, âdet kanaması fazlalığı bağlantılı olan prostaglandin adı verilen hormon benzeri bir madde üretimini azaltarak çalışır. NSAID'ler ayrıca dönem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Doğum kontrol yöntemi değillerdir. Kanamanızı azaltıyorsa ve önemli yan etkilere neden olmuyorsa, NSAID'leri ihtiyacınız olduğu sürece almaya devam edebilirsiniz. Pakette listelenen önerilen günlük dozdan fazlasını almadığınızdan emin olun.

Kombine oral doğum kontrol hapı

Kombine doğum kontrol hapı, ağır adet dönemlerini tedavi etmek için kullanılabilir. Östrojen ve progestojen hormonlarını içerir. Ağır dönemler için bir tedavi olarak kombine oral kontraseptif kullanmanın yararı, IUS'den daha kolay geri döndürülebilir bir doğum kontrol yöntemi sunmalarıdır. Ayrıca adet döngünüzü düzenleme ve adet ağrısını azaltma avantajına da sahiptirler. Hap, yumurtalıklarınızın her ay yumurtlamasını önleyerek çalışır. Doğru aldığınız sürece hamileliği önler.

Kombine oral doğum kontrol hapının yaygın yan etkileri şunlardır:

- Ruh hali değişiklikleri

- Bulantı

- Baş ağrısı

- Göğüslerde hassasiyet

Döngüsel progestojenler

Diğer tedaviler yardımcı olmadıysa, size döngüsel progestojen adı verilen bir ilaç önerilebilir. Adet döngünüzün bir kısmı için tablet şeklinde alınır. Doktorunuz size nasıl alacağınızı söyleyecektir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi değildir ve aşağıdakiler dahil hoş olmayan yan etkilere neden olabilir:

- Göğüslerde hassasiyet

- Dönemleriniz arasında kanama

Endometrial ablasyon

Endometriyal ablasyon, rahim zarının (endometriyum) inceltilmesi, çıkarılması veya tahrip edilmesini içerir. Rahim zarınızın ne kadar kaldığına bağlı olarak adetlerinizi hafifletebilir veya tamamen durdurabilir. Aşağıdakiler dahil endometriyal ablasyon için farklı teknikler kullanılabilir:

- Isı kullanarak endometriyal ablasyon - bir elektrik kaynağı, radyo dalgaları veya lazerler, vajina ve serviks yoluyla rahim iç duvarını yok etmek için kullanılır.

- Ultrason enerjisi kullanarak endometriyal ablasyon - vücudun dışından gelen yüksek seviyelerde ultrason enerjisi, sağlıklı rahim iç duvarına zarar vermeden miyomları yok etmek için kullanılır.

Bu işlemler lokal anestezi altında veya genel anestezi altında yapılabilir. Oldukça hızlılar ve genellikle aynı gün eve gidebilirsiniz. Endometrial ablasyondan birkaç gün sonra hafif bir adet gibi vajinal kanama yaşayabilirsiniz. Tampon yerine kadın pedi kullanın. Bazı kadınlarda 3 veya 4 hafta kanlı akıntı olabilir. İşlemden bir veya 2 gün sonra adet ağrıları gibi karın krampları da yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlar, endometriyal ablasyon geçirdikten sonra daha şiddetli veya uzun süreli ağrı yaşadıklarını bildirmişlerdir. Bu durumda, doktorunuzla konuşmalısınız. Endometriyal ablasyondan sonra hamile kalmanız pek olası değildir. Eğer yaparsanız, düşük yapma veya diğer komplikasyon riskiniz artar. Hala çocuk sahibi olmak istiyorsanız prosedür önerilmez. Bazen endometriyal ablasyon adetleri hafifletmez veya ağır dönemler geri gelebilir. Böyle bir durumda size tekrar tedavi önerilebilir.

Uterin arter embolizasyonu (UAE)

Âdet kanaması fazlalığı miyomlardan kaynaklanıyorsa, UAE bir seçenek olabilir. Bu, miyomları besleyen kan damarlarını bloke ederek onların küçülmesine neden olur. X ışını rehberliğinde, uyluğunuzdaki büyük kan damarına küçük bir tüp yerleştirilir. Fibroide kan sağlayan arterleri bloke etmek için tüpten küçük parçacıklar enjekte edilir.

Miyomektomi

Miyomektomi, miyomların neden olduğu âdet kanaması fazlalığı için başka bir tedavi seçeneğidir. Miyomları rahim duvarından çıkarmak için yapılan ameliyattır.

Rahmin alınması (histerektomi)

Histerektomi gelecekteki adet kanamanızı tamamen durduracaktır, ancak yalnızca diğer seçenekler denendikten veya tartışıldıktan sonra düşünülmelidir. Ameliyat ve iyileşme süresi, âdet kanaması fazlalığı tedavi etmek için diğer ameliyat türlerinden daha uzundur. Histerektomi geçirdikten sonra hamile kalamazsınız. Histerektomi, yalnızca uzmanınızla prosedürün faydaları ve dezavantajları hakkında kapsamlı bir görüşmeden sonra ağır dönemleri tedavi etmek için kullanılır.