Miyomlar

Miyomlar


 

Miyomlar, rahim içinde veya çevresinde gelişen kanserli olmayan büyümelerdir. Büyümeler kas ve lifli dokudan oluşur ve boyutları değişir. Rahim urları, fibroidler veya leiomyomlar olarak da bilinirler. Pek çok kadın, herhangi bir semptomu olmadığı için miyomları olduğunun farkında değildir.

Semptomları olan kadınlar (yaklaşık 3'te 1) şunları yaşayabilir:

- Yoğun kanamalı veya ağrılı adet dönemleri

- Karın ağrısı

- Bel ağrısı

- Sık idrara çıkma ihtiyacı

- Kabızlık

- Seks sırasında ağrı veya rahatsızlık

Nadir durumlarda, miyomların neden olduğu başka komplikasyonlar hamileliği etkileyebilir veya kısırlığa neden olabilir.

Doktora ne zaman gitmeli?

Miyomlar genellikle semptomlara neden olmadığından, bazen rutin jinekolojik muayene, test veya tarama sırasında tesadüfen teşhis edilirler. İnatçı miyom semptomlarınız varsa, olası nedenleri araştırabilmeleri için bir aile doktoruna görünün. Fibroidiniz olabileceğini düşünürse, teşhisi doğrulamak için genellikle sizi ultrason taraması için yönlendirirler.

Miyomlar neden gelişir?

Miyomların kesin nedeni bilinmemektedir, ancak östrojen hormonuyla ilişkilendirilmiştir. Östrojen, yumurtalıklar (dişi üreme organları) tarafından üretilen dişi üreme hormonudur. Miyomlar genellikle bir kadının üreme yıllarında (yaklaşık 16 ila 50 yaşları arasında) östrojen seviyelerinin en yüksek olduğu dönemde gelişir. Östrojen seviyeleri düşük olduğunda, örneğin bir kadının aylık dönemlerinin durduğu menopozdan sonra küçülme eğilimindedirler.

Miyomlar kimlerde sıktır?

Miyomlar yaygındır ve her 3 kadından 1'i hayatlarının bir noktasında bunları geliştirir. Çoğunlukla 30 ila 50 yaş arası kadınlarda görülürler. Fibroidlerin Afrika-Karayip kökenli kadınlarda daha sık geliştiği düşünülmektedir. Ayrıca aşırı kilolu veya obez kadınlarda daha sık görüldükleri düşünülmektedir çünkü aşırı kilolu olmak vücuttaki östrojen seviyesini artırır. Çocuk sahibi olan kadınların miyom geliştirme riski daha düşüktür ve risk, ne kadar çok çocuğunuz olursa daha da azalır.

Miyom türleri

Miyomlar rahmin herhangi bir yerinde büyüyebilir ve boyutları önemli ölçüde değişebilir. Bazıları bezelye boyutunda olabilirken diğerleri kavun boyutunda olabilir.

1. İntramural miyomlar - rahim kas duvarında gelişen en yaygın miyom türü

2. Subserozal miyomlar - rahim duvarının dışında pelvise doğru gelişen ve çok büyüyebilen miyomlar

3. Submukozal miyomlar - rahmin iç zarının altındaki kas tabakasında gelişen ve rahim boşluğuna doğru büyüyen miyomlar

Bazı durumlarda, subserozal veya submukozal fibroidler, dar bir doku sapı ile rahme bağlanır. Bunlar saplı (pedinküllü) miyomlar olarak bilinir.

Teşhis

Bir hekim miyomlardan şüphelenirse, herhangi bir belirgin belirti aramak için genellikle bir pelvik muayene yapar. Ayrıca, teşhisi doğrulamak veya semptomlarınızın diğer olası nedenlerini ortadan kaldırmak için aşağıda özetlenen daha ileri testler için sizi yerel bir hastaneye sevk edebilirler.

Bazen miyomlar yalnızca rutin jinekolojik (vajinal) muayeneler veya başka problemler için testler sırasında keşfedilir, çünkü genellikle herhangi bir semptoma neden olmazlar.

Ultrason taraması

Miyomları teşhis etmek için yapılan ana testlerden biri ultrason taramasıdır. Bu, vücudunuzun içinin bir görüntüsünü oluşturmak üzere yüksek frekanslı ses dalgaları üretmek için bir sonda kullanan ağrısız bir taramadır. Miyomları teşhis etmeye yardımcı olmak için iki tür ultrason taraması kullanılabilir:

1. Abdominal ultrason taraması - ultrason probunun karnınızın üzerinde hareket ettirildiği tarama

2. Transvajinal ultrason taraması - vajinanıza ince bir ultrason probu yerleştirilir

Bu taramalarla üretilen görüntüler bir monitöre iletilir, böylece doktor herhangi bir miyom belirtisi olup olmadığını görebilir. Ultrason taraması fibroidiniz olduğunu gösterirse, testler için bir jinekoloğa (kadın üreme sistemi uzmanı) yönlendirilebilirsiniz.

Histeroskopi

Histeroskopi, küçük bir teleskopun (histeroskop) vajina ve serviksten rahminize sokulduğu işlemdir, böylece bir doktor rahminizin içini inceleyebilir. Gerçekleştirmek yaklaşık 5 dakika sürer. İşlem sırasında ağrı hissetmemeniz için lokal anestezi veya genel anestezi kullanılabilir, ancak çoğu kadının anesteziye ihtiyacı yoktur. Bazı kadınlar işlem sırasında kramplar yaşar. Histeroskopi genellikle rahminizdeki submukozal miyomları araştırmak için kullanılır.

Laparoskopi

Laparoskop, bir ucunda bir ışık kaynağı ve kamera bulunan küçük bir teleskoptur. Kamera, karın veya pelvisin iç kısmının görüntülerini bir televizyon monitörüne aktarır. Laparoskopi sırasında cerrah karnınızda küçük bir kesik (kesi) yapacaktır. Laparoskop, karnınızın veya pelvisinizin içindeki organ ve dokuların incelenmesine izin vermek için karnınıza geçirilecektir. Genel anestezi uygulandığı için işlem sırasında uyuyacaksınız. Laparoskopi, rahminizin dışındaki miyomları (subserozal miyomlar) veya rahmi çevreleyen kas tabakasında (intramural miyomlar) miyomları aramak için kullanılabilir.

Biyopsi

Bazı durumlarda, mikroskop altında daha yakından inceleme için histeroskopi veya laparoskopi sırasında küçük bir doku örneği (biyopsi) alınabilir.

Tedavi

Miyomunuz varsa ancak herhangi bir semptomunuz yoksa veya sadece günlük aktivitelerinizi önemli ölçüde etkilemeyen küçük semptomlarınız varsa tedavi gerekli olmayabilir. Miyomlar genellikle menopozdan sonra küçülür ve belirtileriniz genellikle ya geçer ya da tamamen kaybolur. Tedaviye ihtiyaç duyan miyomunuz varsa, doktorunuz semptomlarınızı hafifletmek için ilaç önerebilir. Ancak etkisiz ise daha fazla ilaç veya ameliyat için bir jinekoloğa (kadın üreme sistemi uzmanı) gitmeniz gerekebilir.

Miyomlar için tedaviler şunları içerir:

Semptomlar için ilaç

Ağır adet dönemlerini azaltmak için kullanılabilen ilaçlar mevcuttur, ancak fibroidleriniz büyüdükçe daha az etkili olabilirler. Bu ilaçlar aşağıda açıklanmıştır.

Levonorgestrel intrauterin sistem (LNG-IUS)

Levonorgestrel rahim içi sistemi (LNG-IUS), rahminize yerleştirilen, progestojen hormonu levonorgestrel'i yavaşça salan küçük, plastik T şeklinde bir cihazdır. Rahim iç duvarınızın hızla büyümesini durdurur, böylece incelir ve kanamanızı hafifletir.

LNG-IUS ile ilişkili yan etkiler şunları içerir:

- 6 aydan fazla sürebilen düzensiz kanama

- Akne

- Baş ağrısı

- Göğüslerde hassasiyet

- Bazı durumlarda adetlerin tamamen kesilmesi

LNG-IUS aynı zamanda bir kontraseptif görevi görür, ancak kullanmayı bıraktıktan sonra hamile kalma şansınızı etkilemez.

Traneksamik asit

LNG-IUS uygun değilse (örneğin, kontrasepsiyon istenmiyorsa) traneksamik asit tabletleri düşünülebilir. Rahim içi kanamasındaki küçük kan damarlarını durdurarak çalışırlar ve kan kaybını yaklaşık % 50 oranında azaltırlar. Traneksamik asit tabletleri 4 güne kadar regl döneminiz boyunca günde 3 veya 4 kez alınır. Belirtileriniz 3 ay içinde düzelmezse tedavi durdurulmalıdır. Traneksamik asit tabletleri bir doğum kontrol yöntemi değildir ve hamile kalma şansınızı etkilemeyecektir. Hazımsızlık ve ishal, traneksamik asit tabletlerinin olası yan etkileridir.

Antiinflamatuar ilaçlar

İbuprofen ve mefenamik asit gibi steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), âdetinizin ilk gününden kanama durana veya yönetilebilir seviyelere düşene kadar günde 3 kez alınabilir. NSAID'ler, vücudunuzun şiddetli kanamayla bağlantılı olan prostaglandin adı verilen hormon benzeri bir madde üretimini azaltarak çalışır. Antiinflamatuar ilaçlar da ağrı kesicilerdir, ancak bir doğum kontrol yöntemi değildirler. Hazımsızlık ve ishal, NSAID'lerin yaygın yan etkileridir.

Doğum kontrol hapı

Doğum kontrol hapı, hamileliği önlemek için yumurtalıklardan yumurtanın salınmasını durduran popüler bir doğum kontrol yöntemidir. Kanamayı hafifletmenin yanı sıra, bazı doğum kontrol hapları adet ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Oral progestojen

Oral progestojen, ağır adet dönemlerini azaltmaya yardımcı olabilecek sentetik (insan yapımı) progesterondur (kadın cinsiyet hormonlarından biri). Genellikle adet döngünüzün 5 ila 26. günleri arasında günlük tablet olarak alınır ve âdetinizin ilk gününü 1. gün olarak sayar. Oral progestojen, rahim zarının büyümesini engelleyerek çalışır. Bu bir doğum kontrol yöntemi değildir, ancak alırken gebe kalma şansınızı azaltabilir. Oral progestojenin yan etkileri rahatsız edici olabilir ve kilo alımı, göğüs hassasiyeti ve kısa süreli sivilceyi içerir.

Enjekte edilen progestojen

Progestojen, ağır dönemleri tedavi etmek için bir enjeksiyon olarak da mevcuttur. Rahminizin zarının büyümesini engelleyerek çalışır. Bu progestojen formu, tedavi gerektiği sürece her 12 haftada bir enjekte edilebilir.

Enjekte edilen progestojenin yaygın yan etkileri şunları içerir:

- Kilo almak

- Düzensiz kanama

- Adet olamama

- Şişkinlik, sıvı tutma ve meme hassasiyeti gibi adet öncesi semptomlar

Enjekte edilen progestojen aynı zamanda bir kontraseptif görevi görür. Kullanmayı bıraktıktan sonra hamile kalmanızı engellemez, ancak hamile kalmadan önce almayı bıraktıktan sonra önemli bir gecikme (12 aya kadar) olabilir.

Miyomları küçültmek için ilaç tedavisi

Gonadotropin salgılayan hormon analogları (GnRHa)

Yukarıdaki ilaçlarla tedaviye rağmen hala fibroidlerle ilgili semptomlar yaşıyorsanız, bir doktor sizi bir jinekoloğa sevk edebilir. Miyomlarınızı küçültmeye yardımcı olmak için gonadotropin salgılayan hormon analogları (GnRHa) adı verilen ilaç yazabilirler. Goserelin asetat gibi GnRHalar, enjeksiyonla verilen hormonlardır. Yumurtalıkların östrojen üretmesini durduran hipofiz bezini etkileyerek çalışırlar. Hipofiz bezi, beynin altında bulunan küçük, bezelye büyüklüğünde bir bezdir. Vücuttaki bir dizi önemli hormon bezini kontrol eder.

GnRHa adet döngünüzü (adet dönemini) durdurur, ancak bir doğum kontrol yöntemi değildir. Kullanmayı bıraktıktan sonra hamile kalma şansınızı etkilemezler. Şiddetli kanama ve midenizde hissettiğiniz baskıyı azaltır. Ayrıca sık idrara çıkma ve kabızlık semptomlarını iyileştirmeye de yardımcı olurlar. GnRHa bazen ameliyattan önce fibroidleri çıkarmak için küçültmek için de kullanılır. GnRHa, aşağıdakiler dahil bir dizi menopoz benzeri yan etkilere neden olabilir:

- Ateş basması

- Artan terleme

- Kas sertliği

- Vajinal kuruluk

Bazen bu yan etkileri önlemek için GnRHa ve düşük doz hormon replasman tedavisi (HRT) kombinasyonu önerilebilir. Osteoporoz (kemiklerin incelmesi) ara sıra GnRH almanın bir yan etkisidir. Bir hekim size bu konuda daha fazla bilgi verebilir ve kemiklerinizin incelmesini en aza indirmek için ek ilaçlar yazabilir. GnRHa yalnızca kısa vadeli olarak reçete edilir (bir seferde maksimum 6 ay). Miyomlarınız, tedavi durdurulduktan sonra orijinal boyutlarına geri dönebilir.

Ulipristal asetat

Ulipristal asetat (Esmya), fibroidleri tedavi etmek için kullanılabilen bir ilaçtır. Bununla birlikte, yalnızca aşağıdaki durumlarda ara sıra kullanım için reçete edilmelidir:

- Orta ila şiddetli semptomlarınız var

- Menopoza girmediyseniz

- Cerrahi ve cerrahi olmayan prosedürler uygun değil veya işe yaramadı

Bunun nedeni, ciddi karaciğer hasarı ve karaciğer yetmezliği riski olmasıdır. Doktorunuz ulipristal asetatın sizin için uygun olabileceğini düşünürse, bilinçli bir karar verebilmeniz için riskleri ve faydaları sizinle görüşmelidir. Ulipristal asetatı denemeye karar verirseniz, karaciğer fonksiyonunuz tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında karaciğer fonksiyon testleri kullanılarak yakından izlenecektir. Ulipristal asetatı bıraktıktan sonra bile belli semptomları yaşayabilirsiniz. Şu anda, aynı zamanda ulipristal asetat da içeren acil doğum kontrol hapı ellaOne ile ilgili herhangi bir endişe bulunmamaktadır.

Ameliyat

Belirtileriniz özellikle şiddetliyse ve ilaç etkisizse, miyomlarınızı çıkarmak için ameliyat düşünülebilir. Miyomları tedavi etmek için birkaç farklı prosedür kullanılabilir. Bir doktor sizi, faydalar ve ilgili riskler dahil olmak üzere seçenekleri sizinle görüşecek bir uzmana yönlendirecektir.

Fibroidleri tedavi etmek için kullanılan ana cerrahi prosedürler aşağıda özetlenmiştir.

Histerektomi

Histerektomi, rahmi çıkarmak için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Miyomların geri gelmesini önlemenin en etkili yolu budur. Büyük miyomlarınız veya şiddetli kanamanız varsa ve daha fazla çocuk sahibi olmak istemiyorsanız, histerektomi önerilebilir.

Bir histerektominin vajinadan veya karnınızdaki (karın) bir dizi küçük kesikten (kesiklerden) yapılmasının birkaç farklı yolu vardır.

Kullanılan tekniğe bağlı olarak, vücudun alt kısımlarının uyuşturulduğu bir spinal veya epidural anestezik kullanılarak bir histerektomi gerçekleştirilebilir. Bazen işlem sırasında uyuyacağınız bir genel anestezi kullanılabilir.

Histerektomi geçirdikten sonra genellikle birkaç gün hastanede kalmanız gerekir. Tamamen iyileşmek yaklaşık 6 ila 8 hafta sürer, bu süre zarfında mümkün olduğunca dinlenmelisiniz.

Histerektominin yan etkileri arasında erken menopoz ve libido kaybı (cinsel dürtü) yer alabilir. Bu genellikle sadece yumurtalıklar alındıysa oluşur.

Miyomektomi

Miyomektomi, miyomları rahim duvarınızdan çıkarmak için yapılan bir ameliyattır. Hala çocuk sahibi olmak istiyorsanız, histerektomiye bir alternatif olarak düşünülebilir. Ancak miyomektomi tüm fibroid türleri için uygun değildir. Jinekoloğunuz, miyomlarınızın boyutu, sayısı ve konumu gibi faktörlere dayanarak işlemin size uygun olup olmadığını söyleyebilir.

Miyomlarınızın boyutuna ve konumuna bağlı olarak, miyomektomi, karnınızda birkaç küçük kesi (laparoskopi) veya tek bir büyük kesi (açık ameliyat) yapmayı içerebilir.

Miyomektomiler genel anestezi altında yapılır ve sonrasında genellikle birkaç gün hastanede kalmanız gerekir. İyileşirken birkaç hafta dinlenmeniz tavsiye edilir.

Miyomektomiler genellikle fibroidler için etkili bir tedavidir, ancak fibroidlerin yeniden büyüme ihtimali vardır ve daha fazla ameliyata ihtiyaç duyulur.

Myomların histeroskopik rezeksiyonu

Fibroidlerin histeroskopik rezeksiyonu, fibroidleri çıkarmak için ince bir teleskop (histeroskop) ve küçük cerrahi aletlerin kullanıldığı bir prosedürdür. Prosedür, miyomları rahim içinden (submukozal miyomlar) çıkarmak için kullanılabilir ve ileride çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için uygundur. Histeroskop vajinadan ve rahim girişinden (serviks) rahim içerisine yerleştirildiği için herhangi bir kesi gerekmez. Mümkün olduğu kadar çok fibroid dokusunun çıkarılmasını sağlamak için bir dizi insersiyona ihtiyaç vardır. İşlem genellikle genel anestezi altında yapılır, bunun yerine lokal anestezik kullanılabilir. Genellikle işlemin olduğu gün eve gidilebilir. İşlemden sonra mide krampları yaşayabilirsiniz, ancak bunlar sadece birkaç saat sürer. Birkaç hafta içinde durması gereken az miktarda vajinal kanama da olabilir.

Myomların histeroskopik morselasyonu

Myomların histeroskopik morselasyonu, uzmanlık eğitimi almış bir klinisyenin fibroidleri çıkarmak için bir histeroskop ve küçük cerrahi aletler kullandığı yeni bir prosedürdür. Histeroskop rahim ağzından rahim içerisine yerleştirilir ve morselatör adı verilen özel olarak tasarlanmış bir alet, fibroid dokusunu kesip çıkarmak için kullanılır. İşlem genel veya spinal anestezi altında yapılır. Genellikle aynı gün eve gidebilirsiniz. Histeroskopik rezeksiyona kıyasla histeroskopik morselasyonun ana yararı, histeroskopun birkaç kez değil, yalnızca bir kez yerleştirilerek rahim yaralanması riskini azaltmasıdır. Ancak histeroskopik morselasyon yeni bir teknik olduğundan, genel güvenliği ve uzun vadeli etkinliği hakkındaki kanıtlar sınırlıdır.

Cerrahi olmayan prosedürler

Miyomları tedavi etmek için geleneksel cerrahi tekniklerin yanı sıra, cerrahi olmayan tedaviler de mevcuttur.

Uterin arter embolizasyonu (UAE)

Uterin arter embolizasyonu (UAE), fibroidlerin tedavisi için histerektomi veya miyomektomiye alternatif bir prosedürdür. Büyük fibroidleri olan kadınlara tavsiye edilebilir. UAE, X ışınlarını yorumlayan ve tarayan uzman bir doktor olan bir radyolog tarafından yürütülmektedir. Miyomları besleyen kan damarlarını bloke ederek küçülmelerine neden olur. İşlem sırasında, bacağınızdaki bir kan damarından X ışını ile yönlendirilen küçük bir tüp (kateter) aracılığıyla özel bir çözelti enjekte edilir. Lokal anestezi altında yapılır, yani uyanık olursunuz ancak tedavi edilen bölge uyuşur. UAE olduktan sonra genellikle bir veya iki gün hastanede kalmanız gerekir. Hastaneden çıktığınızda 1 ila 2 hafta dinlenmeniz tavsiye edilir. UAE olduktan sonra başarılı bir hamilelik geçirmek mümkün olsa da, prosedürün doğurganlık ve hamilelik üzerindeki genel etkileri belirsizdir. Bu nedenle, yalnızca doktorunuzla olası riskleri, faydaları ve belirsizlikleri tartıştıktan sonra yapılmalıdır.

Endometrial ablasyon

Endometriyal ablasyon, rahim zarının çıkarılmasını içeren nispeten küçük bir prosedürdür. Esas olarak miyomu olmayan kadınlarda ağır kanamayı azaltmak için kullanılır, ancak aynı zamanda rahim iç yüzeyindeki küçük fibroidleri tedavi etmek için de kullanılabilir. Etkilenen rahim astarı birkaç yolla çıkarılabilir - örneğin, lazer enerjisi, ısıtılmış bir tel halka veya bir balonda sıcak sıvı kullanılarak. İşlem lokal anestezi altında veya genel anestezi altında yapılabilir. Uygulaması oldukça hızlıdır, yaklaşık 20 dakika sürer ve genellikle aynı gün eve gidebilirsiniz. Bazı kadınlarda 3 veya 4 hafta kanlı akıntı olmasına rağmen, birkaç gün sonra biraz vajinal kanama ve karın krampları yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlar, endometriyal ablasyon geçirdikten sonra daha şiddetli veya uzun süreli ağrı yaşadıklarını bildirmişlerdir. Bu durumda, daha güçlü bir ağrı kesici reçete edebilecek bir pratisyen hekim veya hastane bakım ekibinizin bir üyesiyle konuşmalısınız. Endometrial ablasyon yaptırdıktan sonra hamile kalmak yine de mümkün olabilir, ancak daha fazla çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için düşük yapma gibi ciddi sorunların riski yüksek olduğu için işlem önerilmez.

MR rehberliğinde prosedürler

MR kullanarak fibroidleri tedavi etmek için nispeten yeni 2 teknik vardır.

1. MR kılavuzluğunda perkütan lazer ablasyonu

2. MR kılavuzluğunda deri altı odaklanmış ultrason

Bu teknikler, küçük iğneleri hedeflenen miyomun merkezine yönlendirmek için MR kullanır. Miyomu yok etmek için iğnelerden lazer enerjisi veya ultrason enerjisi geçirilir. Bu tedavi yöntemleri her tür miyomu tedavi etmek için kullanılamaz ve uzun vadeli yararları ve riskleri bilinmemektedir. Halen araştırmalar yürütülmektedir, ancak bu non-invaziv prosedürlerin deneyimli bir klinisyen tarafından yapıldığında kısa ve orta vadeli faydaları olduğunu gösteren bazı kanıtlar vardır. Gelecekte bebek sahibi olmak isteyen kadınların hamilelik ve kadınlar üzerindeki etkileri tam olarak bilinmediği için bu dikkate alınmalıdır.

Komplikasyonlar

Çoğu kadın, herhangi bir miyom semptomu yaşamaz, ancak nadir durumlarda önemli sorunlara neden olabilirler. Meydana gelen komplikasyon olasılığı, miyomların konumu ve boyutları gibi faktörlere bağlıdır.

Hamilelik sırasında yaşanan sorunlar

Hamilelik sırasında miyom mevcutsa, bazen bebeğin gelişimi ile ilgili sorunlara veya doğum sırasında zorluklara neden olabilir. Miyomlu kadınlar hamilelik sırasında karın ağrısı yaşayabilir ve erken doğum riski vardır. Büyük myomlar vajinayı bloke ederse, sezaryen gerekli olabilir. Nadir durumlarda, miyomlar düşüklere neden olabilir.

Kısırlık

Kadının büyük fibroidleri olduğu durumlarda kısırlık (hamile kalamama) ortaya çıkabilir. Miyomlar bazen döllenmiş yumurtanın rahmin iç yüzeyine yapışmasını önleyebilir veya spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyebilir, ancak bu nadirdir. Submukozal bir fibroidiniz varsa (kas duvarından rahminizin boşluğuna doğru büyüyen bir fibroid), fallop tüpünü tıkayarak hamile kalmanızı zorlaştırabilir. Fallop tüpleri yumurtalıkları (yumurtanın salındığı yer) rahme bağlar.