Endometriozis

EndometriozisEndometriozis, rahim iç yüzeyine benzer dokunun yumurtalıklar ve fallop tüpleri gibi başka yerlerde büyümeye başladığı bir durumdur. Endometriozis her yaştaki kadını etkileyebilir. Hayatınız üzerinde önemli bir etkisi olabilecek uzun vadeli bir durumdur, ancak yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

Endometriozisin nedenleri

Endometriozisin nedeni bilinmemektedir. Aşağıdakiler dahil birkaç teori önerilmiştir:

1. Genetik - durum ailelerde görülme eğilimindedir ve belirli etnik gruplardan insanları diğerlerinden daha fazla etkiler

2. Retrograd menstruasyon - rahim iç duvarının bir kısmı fallop tüplerinden akıp vücudu adet olarak terk etmek yerine pelvisin organlarına gömüldüğünde

3. Bağışıklık sistemi ile ilgili bir problem, vücudun hastalık ve enfeksiyona karşı doğal savunması

4. Kan dolaşımında veya lenfatik sistemde vücuda yayılan endometriyum hücreleri

Ancak bu teorilerin hiçbiri endometriozisin neden olduğunu tam olarak açıklamıyor. Bu duruma muhtemelen farklı faktörlerin bir kombinasyonu neden olmuştur.

Endometriozis belirtileri

Endometriozisin semptomları değişebilir. Bazı kadınlar kötü şekilde etkilenirken, bazılarında belirgin semptomlar olmayabilir. Endometriozisin ana semptomları şunlardır:

1. Karnınızın alt kısmında veya sırtınızda ağrı (pelvik ağrı) - genellikle regl döneminde daha kötüleşir

2. Normal aktivitelerinizi yapmanıza engel olan adet ağrısı

3. Seks sırasında veya sonrasında ağrı

4. Adet döneminiz boyunca idrar veya dışkı yaparken ağrı

5. Adet döneminiz boyunca kabızlık veya ishal

6.Hamile kalmada zorluk

Ayrıca âdet kanamanız fazla olabilir. Çok sayıda ped veya tampon kullanabilirsiniz veya giysilerinizde kan görebilirsiniz. Bazı kadınlar için endometriozis yaşamları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir ve bazen depresyona yol açabilir.

Doktor ne zaman görülür?

Endometriozis semptomlarınız varsa, özellikle yaşamınız üzerinde büyük bir etkiye sahiplerse, bir hekime görünün. Bir doktora görünmeden önce belirtilerinizi yazmanız yardımcı olabilir. Endometriozisi teşhis etmek zor olabilir çünkü semptomlar önemli ölçüde değişebilir ve diğer birçok durum benzer semptomlara neden olabilir. Bir doktor semptomlarınız hakkında sorular soracaktır, karın muayenesi ve vajinal muayene yapabilir. Endometriozise sahip olduğunuzu düşünürlerse tedavi önerebilirler. Bunlar yardımcı olmazsa, ultrason taraması veya laparoskopi gibi bazı ileri testler için sizi jinekolog adı verilen bir uzmana yönlendirebilirler.

Laparoskopi, bir cerrahın ince bir tüpü karnınızdaki küçük bir kesikten geçirerek endometriozis dokusunun herhangi bir parçasını görebilmesidir. Endometriozise sahip olduğunuzdan emin olmanın tek yolu budur.

Tedavi

Endometriozisin tedavisi yoktur ve tedavisi zor olabilir. Tedavi, semptomları hafifletmeyi amaçlar, böylece durum günlük yaşamınızı etkilemez. Tedavi şu durumlar için verilebilir:

- Ağrı gidermek

- Endometriozis dokusunun büyümesini yavaşlatmak

- Doğurganlığı iyileştirmek

- Endometriozisin tekrar oluşmasını durdurmak

Hangi tedaviye karar vermeli?

Jinekoloğunuz sizinle tedavi seçeneklerini tartışacak ve her birinin risklerini ve faydalarını özetleyecektir. Hangi tedavinin sizin için doğru olduğuna karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır. Bunlar şunları içerir:

1. Yaşınız

2. Ağrı veya hamile kalma zorluğu gibi ana semptomlarınız nelerdir

3. Hamile kalmak isteyip istemediğiniz - bazı tedaviler hamile kalmanızı durdurabilir

4. Ameliyat hakkında nasıl hissediyorsun

5. Tedavilerden herhangi birini daha önce denediniz mi?

Semptomlarınız hafifse, doğurganlık probleminiz yoksa veya menopoza yaklaşıyorsanız, semptomlar tedavi olmaksızın iyileşebilir. Endometriozis bazen kendi kendine iyileşir, ancak tedavi edilmezse daha da kötüleşebilir. Bir seçenek, semptomları takip etmek ve kötüleşirse tedavi olmaya karar vermektir.

Ağrı kesici

İbuprofen veya parasetamol gibi antienflamatuarlar ağrınızı azaltmaya yardımcı olup olmadıklarını görmek için denenebilir. Daha şiddetli ağrılar için birlikte kullanılabilirler. Bu ağrı kesiciler eczanelerden satın alınabilir ve genellikle pek çok yan etkiye neden olmaz. Birkaç aydır ağrı kesici kullanıyorsanız ve hala ağrınız varsa doktorunuza söyleyin.

Hormon tedavisi

Hormon tedavisinin amacı, östrojen endometriozis dokusunun büyümesini ve dökülmesini teşvik ettiğinden, vücudunuzdaki östrojen üretimini sınırlamak veya durdurmaktır. Östrojeni sınırlamak vücuttaki doku miktarını azaltabilir. Ancak hormon tedavisinin yapışıklıklar (organların birbirine kaynaşmasına neden olabilecek "yapışkan" doku alanları) üzerinde hiçbir etkisi yoktur ve doğurganlığı iyileştiremez.

Endometriozis için hormon temelli ana tedavilerden bazıları şunlardır:

1. Kombine oral doğum kontrol hapı

2. Rahim içi sistem (IUS), doğum kontrol enjeksiyonu, implant ve progestojen hapları dahil progestojenler

Kanıtlar, bu hormon tedavilerinin endometriozis tedavisinde eşit derecede etkili olduğunu, ancak farklı yan etkilere sahip olduklarını göstermektedir. Çoğu hormon tedavisi, onları kullanırken hamilelik şansınızı azaltır, ancak hepsi doğum kontrol hapı olarak lisanslı değildir. Hiçbir hormon tedavisinin doğurganlığınız üzerinde kalıcı bir etkisi yoktur.

1. Kombine oral doğum kontrol hapı

Kombine doğum kontrol hapı, östrojen ve progestojen hormonlarını içerir. Daha hafif semptomları hafifletmeye yardımcı olabilirler ve uzun süre kullanılabilir. Yumurtaların salınmasını (yumurtlamayı) durdururlar ve dönemleri daha hafif ve daha az ağrılı hale getirirler. Bu kontraseptiflerin yan etkileri olabilir, ancak size uygun olanı bulana kadar farklı markaları deneyebilirsiniz. Doktorunuz, kanamayı en aza indirmek ve kanamaya bağlı semptomları iyileştirmek için 3 paket hapı ara vermeden arka arkaya almanızı önerebilir.

2. Progestojenler

Progestojenler, doğal progesteron hormonu gibi davranan sentetik hormonlardır. Rahminizin iç yüzeyini ve herhangi bir endometriozis dokusunun hızla büyümesini önleyerek çalışırlar. Ancak aşağıdaki gibi yan etkileri olabilir:

- Şişkinlik

- Ruh hali değişiklikleri

- Düzensiz kanama

- Kilo almak

Endometriozisi tedavi etmek için kullanılan progestojenler şunları içerir:

a) Mirena rahim içi sistemi, rahme yerleştirilen ve progestojen salgılayan küçük bir araç

b) Kontraseptif enjeksiyon

c) Kontraseptif implant

d) Sadece progestojen hapı (POP)

e) Noretisteron gibi kontraseptif olmayan progestojen tabletleri

Ameliyat

Endometriozis dokusu alanlarını çıkarmak veya yok etmek için cerrahi kullanılabilir, bu da semptomları ve doğurganlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yaptığınız ameliyatın türü, dokunun nerede olduğuna bağlı olacaktır. Ana seçenekler şunlardır:

- Laparoskopi - en yaygın kullanılan teknik

- Histerektomi

Herhangi bir cerrahi prosedür risk taşır. Tedaviye başlamadan önce bunları cerrahınızla görüşmeniz önemlidir.

- Laparoskopi

Anahtar deliği ameliyatı olarak da bilinen laparoskopi sırasında, karnınızda küçük kesikler (kesiler) yapılır, böylece endometriozis dokusu tahrip edilebilir veya kesilebilir. Cerrah laparoskop adı verilen bir alet kullandığı için büyük kesilerden kaçınılır. Bu, bir ışık kaynağı ve karnınızın veya pelvisinizin iç kısmının görüntülerini bir televizyon monitörüne gönderen bir kamerası olan küçük bir tüptür. Laparoskopi sırasında, dokulara ısı, lazer, elektrik akımı veya özel bir gaz ışını uygulamak için ince aletler kullanılır. Endometriozis sonucu oluşan yumurtalık kistleri veya endometriomalar da bu teknik kullanılarak çıkarılabilir. İşlem genel anestezi altında yapılır, bu nedenle uykuda olacaksınız ve yapılırken herhangi bir ağrı hissetmeyeceksiniz. Bu tür bir ameliyat semptomlarınızı hafifletebilir ve bazen doğurganlığı iyileştirmeye yardımcı olsa da özellikle bir miktar endometriozis dokusu geride kalırsa sorunlar tekrarlayabilir. Bundan kaçınmak için ameliyattan önce ve sonra hormon tedavisi almanız gerekebilir.

- Histerektomi

Laparoskopi ameliyatı ve diğer tedaviler işe yaramadıysa ve daha fazla çocuk sahibi olmamaya karar verdiyseniz, rahmin alınması (histerektomi) bir seçenek olabilir. Histerektomi, vücudunuz üzerinde önemli bir etkisi olacak büyük bir ameliyattır. Histerektomi yaptırmaya karar vermek, doktorunuz veya jinekoloğunuzla görüşmeniz gereken büyük bir karardır. Histerektomiler geri döndürülemez ve olası olmasa da endometriozis semptomları ameliyattan sonra geri dönebilir. Yumurtalıklar yerinde bırakılırsa, endometriozun geri dönme olasılığı daha yüksektir. Histerektomi sırasında yumurtalıklarınız alınırsa, daha sonra HRT(Hormon replasman tedavisi)'ye ihtiyaç duyma olasılığı sizinle görüşülmelidir. Ancak endometriozisi olan kadınlar için hangi HRT seyrinin en iyisi olduğu açık değildir. Örneğin, sadece östrojen içeren HRT, ameliyattan sonra herhangi bir endometriozis dokusu kalırsa semptomlarınızın geri dönmesine neden olabilir. Bu risk, kombine bir HRT kürünün (östrojen ve progesteron) kullanılmasıyla azaltılır, ancak bu da meme kanseri gelişme riskinizi artırabilir. Menopoz için normal yaşa ulaşana kadar meme kanseri riski önemli ölçüde artmaz. Sizin için en iyi tedavi hakkında doktorunuzla konuşun. Her türlü ameliyat komplikasyon riski taşır. Size ameliyat öneriliyorsa, tedaviyi kabul etmeden önce olası riskler hakkında cerrahınızla konuşun.

Gonadotropin salgılayan hormon (GnRH) analogları

GnRH analogları, östrojen üretimini azaltarak geçici bir menopoza neden olan sentetik hormonlardır. Bazen endometriyal doku miktarını azaltmaya yardımcı olmak için ameliyattan önce verilirler. Normalde ameliyatınızdan 3 ay önce alırsınız. GnRH analogları bir doğum kontrol yöntemi olarak lisanslı değildir, bu nedenle bunları kullanırken yine de doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.

Tamamlayıcı tedaviler

Geleneksel Çin tıbbının veya diğer Çin bitkisel ilaçlarının veya takviyelerinin endometriozisin tedavisine yardımcı olabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Komplikasyonlar

Endometriozisli kadınlar bazen birtakım komplikasyonlar yaşayabilir.

Doğurganlık sorunları

Endometriozis doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Bu tam olarak anlaşılamamıştır, ancak fallop tüplerine veya yumurtalıklara verilen hasar nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Ancak endometriozisi olan tüm kadınlarda infertilite olmaz ve tedavi olmaksızın hamile kalabilirler. İlaç, doğurganlığı iyileştirmeyecektir. Görünür endometriozis dokusunu çıkarmak için yapılan ameliyat bazen işe yarayabilir, ancak bunun hamile kalmanıza yardımcı olacağının garantisi yoktur. Hamile kalmakta güçlük çekiyorsanız, in vitro fertilizasyon (IVF) gibi kısırlık tedavileri bir seçenek olabilir. Ancak orta ila şiddetli endometriozisi olan kadınların IVF ile hamile kalma şansı normalden daha düşüktür.

Yapışıklıklar ve yumurtalık kistleri

Bazı kadınlarda şu durumlar gelişir:

- Adezyonlar - organları birbirine bağlayabilen endometriozis dokusunun "yapışkan" alanları

- Yumurtalık kistleri - yumurtalıklarda bazen çok büyük ve ağrılı olabilen sıvı dolu kistler

Bunların her ikisi de endometriozis dokusu yumurtalıkların içinde veya yakınında ise meydana gelir. Ameliyatla tedavi edilebilirler, ancak endometriozis geri dönerse gelecekte geri gelebilir.

Cerrahi komplikasyonlar

Tüm ameliyat türleri gibi, endometriozis ameliyatı da komplikasyon riski taşır.

Daha yaygın görülen komplikasyonlar genellikle ciddi değildir ve şunları içerebilir:

- Yara enfeksiyonu

- Küçük kanama

- Yaranın etrafında morarma

Daha az yaygın, ancak daha ciddi riskler şunları içerir:

* Yanlışlıkla rahim, mesane veya bağırsakta açılan bir delik gibi bir organda hasar

* Karın içinde şiddetli kanama

* Bacakta (derin ven trombozu) veya akciğerlerde (pulmoner emboli) bir kan pıhtısı

Mesane ve bağırsak sorunları

Mesane veya bağırsağı etkileyen endometriozisin tedavisi zor olabilir ve büyük bir ameliyat gerektirebilir. Mesaneniz veya bağırsağınız etkilenirse uzman bir endometriozis servisine sevk edilebilirsiniz. Mesanedeki endometriozis ameliyatı, mesanenin bir kısmının kesilmesini içerebilir. Ameliyattan sonraki günlerde işemenize yardımcı olmak için mesanenize idrar sondası adı verilen bir tüp yerleştirilebilir. Bazı durumlarda, karnınızda açılan küçük bir deliğe yapıştırılmış bir torbaya işemeniz gerekebilir. Buna ürostomi denir ve genellikle geçicidir. Bağırsaktaki endometriozis tedavisi, bağırsağın bir kısmının çıkarılmasını içerebilir. Bazı kadınların bağırsakları iyileşirken geçici bir kolostomi geçirmesi gerekir. Kolostomi, bağırsağın karındaki bir delikten yönlendirildiği ve atık ürünlerin torba içinde toplandığı açıklıktır.