Rahim Kanseri (Endometriyum Kanseri)


Rahim kanseri (endometriyum kanseri), kadın üreme sistemini etkileyen yaygın bir kanserdir. Menopozdaki kadınlarda daha yaygındır.

Rahim kanseri belirtileri

Rahim kanserinin en yaygın semptomu, sizin için alışılmadık (anormal) vajinal kanamadır. Menopoza geçtiyseniz, herhangi bir vajinal kanamanın anormal olduğu kabul edilir. Henüz menopoza girmediyseniz, anormal kanamalar çok ağır adet kanamasını veya adetleriniz arasında kanamayı içerebilir.

Anormal kanaması olan çoğu insanda kanser olmamasına rağmen, rahim kanserinin en yaygın semptomu vajinadan olağandışı (anormal) kanamadır. Hafif kanama ve zamanla ağırlaşabilen sulu bir akıntı şeklinde başlayabilir. Rahim kanseri teşhisi konan kadınların çoğu menopozdadır, bu nedenle menopozdaki herhangi bir vajinal kanama olağandışı olacaktır.

Menopoza girmemiş kadınlarda olağandışı vajinal kanamalar şunlar olabilir:

- Normalden daha fazla miktarda veya uzun süre adet kanaması

- Normal dönemler arasında vajinal kanama

Daha az görülen semptomlar arasında karnın alt kısmında (karın) ağrı ve cinsel ilişki sırasında ağrı bulunur. Rahim kanseri daha ileri bir aşamaya ulaşırsa ek semptomlara neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

- Sırtta, bacaklarda veya pelviste ağrı

- İştah kaybı

- Yorgunluk

- Mide bulantısı

Doktora ne zaman gitmeli?

Menopozdan sonra kanamanız varsa veya regl döneminizin normal düzeninde bir değişiklik fark ederseniz bir aile doktoruna görünün. Menopozdan sonraki her 10 vajinal kanama vakasından sadece 1'i rahim kanserinden kaynaklanmaktadır, bu nedenle belirtilerinizin bundan kaynaklanma olasılığı düşüktür. Bununla birlikte, alışılmadık vajinal kanamanız varsa, nedenini araştırmak önemlidir. Kanama, aşağıdakiler gibi bir dizi başka potansiyel olarak ciddi sağlık koşullarının sonucu olabilir:

1. Endometriozis - rahim duvarı gibi davranan dokunun rahim dışında bulunduğu hastalık.

2. Fibroidler (Myomlar) veya polipler - rahim içinde gelişebilen kanser olmayan büyümeler.

Diğer jinekolojik kanser türleri de, özellikle rahim ağzı kanseri olmak üzere alışılmadık vajinal kanamalara neden olabilir.

Nedenleri

Rahim kanserine neyin neden olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı şeyler durumu geliştirme riskinizi artırabilir.

Yaş

Rahim kanseri riski yaşla birlikte artar. Vakaların çoğu 40 ila 74 yaş arası kadınlarda görülürken, vakaların yalnızca %1'i 40 yaşın altındaki kadınlarda teşhis edilmektedir.

Menopoz sonrası östrojen seviyeleri

Rahim kanseri gelişme riski, vücudun östrojene maruz kalmasıyla bağlantılıdır. Östrojen, kadınlarda üreme sistemini düzenleyen hormonlardan biridir:

- Östrojen, yumurtalıklarınızdan yumurta salınımını uyarır ve rahim zarındaki hücrelerin bölünmesine neden olur.

- Progesteron, rahminizin iç yüzeyini yumurtalıklardan yumurtayı almaya hazır hale getirir.

Vücudunuzdaki östrojen ve progesteron seviyeleri genellikle dengelidir. Östrojen, progesteron tarafından kontrol altında tutulmazsa artabilir. Buna karşı konulmamış östrojen denir. Menopozdan sonra vücut progesteron üretmeyi durdurur. Bununla birlikte, hala az miktarda östrojen üretilmektedir. Bu karşı konulmamış östrojen, endometriyum hücrelerinin bölünmesine neden olarak rahim kanseri riskini artırabilir.

Fazla kilolu veya obez olmak

Östrojen yağ dokusunda üretilebildiğinden, aşırı kilolu veya obez olmak vücudunuzdaki östrojen düzeyini artırır. Bu, rahim kanserine yakalanma şansınızı önemli ölçüde artırır. Fazla kilolu kadınların rahim kanseri gelişme olasılığı, sağlıklı kilolu kadınlara göre 3 kat daha fazladır. Çok obez kadınların, sağlıklı kilolu kadınlara kıyasla rahim kanserine yakalanma olasılığı 6 kat daha fazladır. Sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı değerlendirmenin bir yolu, vücut kitle indeksinizi (BMI) hesaplamaktır.

Doğum yapmamış olmak

Çocuk sahibi olmayan kadınların rahim kanseri riski daha yüksektir. Bunun nedeni, hamilelik sırasında ortaya çıkan daha yüksek progesteron seviyeleri ve daha düşük östrojen seviyelerinin rahim iç yüzeyini koruyucu bir etkiye sahip olması olabilir.

Tamoksifen

Meme kanseri için bir hormon tedavisi olan tamoksifen alan kadınlar, rahim kanseri gelişme riski daha yüksek olabilir. Bununla birlikte, bu risk, tamoksifenin meme kanserini önlemede sağladığı faydalardan daha ağır basmaktadır. Tamoksifen alıyorsanız ve herhangi bir anormal vajinal kanama yaşıyorsanız, doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir.

Yüksek insülin seviyeleri

Vücudunuzun normalden daha fazla insülin ürettiği hiperinsülinemi gibi durumlar tümör riskini artırabilir.

Polikistik over sendromu (PKOS)

Polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınlar, vücutlarında yüksek östrojen seviyelerine sahip oldukları için rahim kanseri gelişme riski daha yüksektir. PKOS'lu kadınların yumurtalıklarında çok sayıda kist bulunur, bu da düzensiz veya hafif adet görmesi veya hiç adet görmemesi gibi semptomlara ve ayrıca hamile kalma sorunları, kilo alma, akne ve aşırı kıllanma (hirsutizm) gibi semptomlara neden olabilir.

Endometriyal hiperplazi

Endometriyal hiperplazi, rahim iç yüzeyinin anormal bir şekilde kalınlaşmasıdır. Bu duruma sahip kadınlarda, rahim kanseri gelişme riski yüksek olabilir.

Rahim kanseri türleri

Çoğu rahim kanseri, rahmin iç yüzeyini (endometriyum) oluşturan hücrelerde başlar. Bu nedenle rahim kanseri genellikle endometriyal kanser olarak adlandırılır.

Nadir durumlarda rahim kanseri, rahmin kas duvarında başlayabilir. Bu kanser türü uterin sarkom olarak adlandırılır ve farklı bir şekilde tedavi edilebilir.

Rahim kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim ağzı kanseri gibi kadın üreme sisteminin diğer kanserlerinden ayrıdır.

Teşhis

Anormal vajinal kanamanız varsa bir doktora görünün. Rahim kanserinden kaynaklanma olasılığı düşük olsa da emin olmak en iyisidir. Doktorunuz semptomlarınızın ne zaman ve ne sıklıkla meydana geldiğini soracaktır. Rahim ve yumurtalıklarınız da dahil olmak üzere pelvik organlarınızı değerlendirmek için size fiziksel (dahili) bir muayene teklif edilecektir.

Daha ileri testler için kadın üreme organlarının durumu konusunda bir uzmana (bir jinekolog) sevk edilebilirsiniz. Bu testlerden bazıları aşağıda özetlenmiştir.

Transvajinal ultrason taraması (TVUSG)

TVUSG, tarayıcı olarak ince bir prob kullanılan bir ultrason taraması türüdür. Bu, rahmin iç kısmının ayrıntılı bir resmini elde etmek için doğrudan vajinaya yerleştirilir. Prob biraz rahatsız olabilir ancak acı vermez.

TVUSG, rahim duvarınızın kalınlığında polip veya kanserli hücrelerin varlığından kaynaklanmış olabilecek herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol eder.

Histeroskopi ve biyopsi

TVUSG, rahminizin iç yüzeyinin kalınlığında değişiklikler tespit ederse, size genellikle bir histeroskopi teklif edilir. Histeroskopi, vajinanızdan rahminize ince bir tür teleskopun (histeroskop) yerleştirildiği ve bir sağlık uzmanının rahmin iç yüzeyine bakmasına izin verdiği bir işlemdir.

Aynı zamanda biyopsi alınması da muhtemeldir. Biyopsi, rahminizin iç yüzeyinden (endometriyum) bir numune alınmasıdır. Numune daha sonra bir laboratuvarda kanserli hücreler açısından kontrol edilir. Bu genellikle hastanede kalmanıza gerek olmayan bir ayakta tedavi prosedürüdür.

Bazen histeroskopi olmadan "aspirasyon biyopsisi" adı verilen bir biyopsi alabilirsiniz. Burası, küçük bir hücre örneğini emmek için vajinanıza ve rahminize yerleştirilen küçük esnek bir tüpün kullanıldığı yerdir.

Bazı durumlarda histeroskopi ve dilatasyon ve küretaj (D&C) önerilebilir. D&C, genel anestezi altında (siz uyurken), rahim iç yüzeyinden bir miktar dokunun (biyopsi) alındığı küçük bir cerrahi işlemdir. Doku daha sonra daha ileri testler için bir laboratuvara gönderilir.

Rahim kanseriniz varsa yapılan testler

Rahim kanseri teşhisi konulursa, hangi aşamada olduğunu belirlemeye yardımcı olacak başka testler yapılacaktır. Evreleme, doktorların kanserin ne kadar büyük olduğunu, yayılıp yayılmadığını ve sizin için en iyi tedavi seçeneklerini belirlemelerine olanak tanır.

Bu testler şunları içerebilir:

1. Göğüs röntgeni - kanserin akciğerlerinize yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için radyasyon kullanılır.

2. MRI taraması - kanserin yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için vücudunuzun içinin ayrıntılı bir görüntüsünü oluşturmak için manyetik alanların kullanıldığı işlemdir.

3. CT taraması - kanserin yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için vücudunuzun içinin ayrıntılı bir görüntüsünü oluşturmak için bir dizi X-ışınlarının kullanıldığı işlemdir.

4. Kan testi - bunlar genellikle genel sağlığınızı ve bazı organlarınızın ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için yapılır.

Tedavi

Ameliyat genellikle rahim kanserinin ana tedavisidir. En iyi tedavi, kişisel koşullarınıza bağlı olacaktır. Kanserli kişilere uzman bir ekip tarafından bakılmalıdır. Ekip genellikle uzman bir kanser cerrahı, bir onkolog (bir radyoterapi ve kemoterapi uzmanı), bir radyolog, bir patolog, bir radyograf ve bir uzman hemşireden oluşur. Diğer üyeler bir diyetisyen, bir fizyoterapist ve bir meslek terapisti içerebilir. Ayrıca klinik psikoloji desteğine de erişebilirsiniz.

Hangi tedavinin sizin için en iyisi olduğuna karar verirken sağlık uzmanlarınız şunları dikkate alacaktır:

- Kanserin türü ve boyutu

- Hangi evre

- Genel sağlığınız

- Kanserin vücudunuzun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığı

- Doğurganlığın endişe konusu olup olmadığı. Bu durum, rahim kanserinin genellikle meydana geldiği yaş nedeniyle nadirdir.

Bu düşünceler temelinde sizin için en iyi tedaviyi tartışacak ve önereceklerdir. Htür tedaviyi alacağınıza dair nihai karar her zaman size aittir. Tedavi seçeneklerinizi tartışmak için hastaneye gitmeden önce, uzmana sormak isteyeceğiniz soruların bir listesini yazmak faydalı olabilir. Örneğin, belirli tedavilerin avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Rahim kanserinin evreleri ve temel tedavi seçenekleri aşağıda özetlenmiştir.

Rahim kanserinin evreleri

Doktorlar, kanserinizin "evresini" (kanserin ne kadar yayıldığını) belirlemek için testlerinizin sonuçlarını kullanacaktır. Evre, hangi tür tedavilerin gerekli olacağını belirleyecektir. Rahim kanserinden kurtulma şansınız, teşhis edildiği evreye bağlıdır.

Tedaviye genel bakış

Rahim kanseri için temel tedavi, yumurtalıklar ve fallop tüpleri ile rahmin alınmasıdır (histerektomi). Bunu bazen kanserin evresine ve derecesine bağlı olarak kalan olası kanser hücrelerini öldürmeye çalışmak için radyoterapi veya kemoterapi izler.

Menopoza girmemiş kadınların tedavisi

Histerektomi yaptırmak artık hamile kalamayacağınız anlamına gelir. Henüz menopoza girmemiş genç kadınlar, çocuk sahibi olmak istiyorlarsa rahim ve yumurtalıklarının alınmasını istemeyebilirler. Bu durumda, çok özel koşullar altında, kanseri hormon tedavisi kullanarak tedavi etmek mümkün olabilir.

İlerlemiş kanseri tedavi etmek

Gelişmiş rahim kanseri, genellikle kemoterapiye bağlı olarak farklı bir tedavi süreci gerektirir. İlerlemiş kanser tedavi edilemez, ancak tedavi, kanserin küçüldüğü, normal hissetmenizi ve hayatın tadını sonuna kadar çıkarmanızı sağlayan bir remisyon sağlamayı amaçlamaktadır. Tedavi şansı olmasa bile, kanserin mümkün olduğunca çoğunu çıkarmak için ameliyat yapılabilir. Radyoterapi, kemoterapi veya hormon tedavisi, kanseri küçülterek veya büyümesini yavaşlatarak ağrı gibi semptomları azaltabilir.

Ameliyat

Evre 1 rahim kanseri ameliyatı

Evre 1 kanseriniz varsa, muhtemelen histerektomi geçireceksiniz. Bu, bilateral salpingo-ooferektomi (BSO) adı verilen bir prosedürle rahmin ve hem yumurtalıkların hem de fallop tüplerinin çıkarılmasını içerir.

Cerrah ayrıca pelvis ve karın bölgesindeki lenf düğümlerinden ve diğer yakın dokulardan örnekler alabilir. Bunlar, kanserin yayılıp yayılmadığını görmek için laboratuvara gönderilecektir.

Histerektomi, bir teleskop (laparoskopik histerektomi) veya karnınız boyunca geniş bir kesi (abdominal histerektomi) kullanılarak yapılabilir. Laparoskopik histerektomi, minimal yara izi ve daha hızlı iyileşme avantajına sahiptir.

Ameliyatın türüne bağlı olarak muhtemelen ameliyatınızdan 1 ila 3 gün sonra eve gitmeye hazır olacaksınız. Ancak tamamen iyileşmesi haftalar alabilir. Ameliyatınızdan sonra, mümkün olan en kısa sürede hareket etmeye başlamanız için teşvik edileceksiniz. Bu çok önemli.

Yatakta kalmanız gerekse bile, dolaşımınıza yardımcı olmak ve kan pıhtılarını önlemek için düzenli bacak hareketleri yapmaya devam etmeniz gerekecek. Size komplikasyonları önlemeye yardımcı olmak için hemşireler veya fizyoterapist tarafından egzersizler gösterilecek.

Eve gittiğinizde, gücünüzü ve zindeliğinizi geliştirmek için nazikçe egzersiz yapmanız gerekecek. Hangi egzersiz türlerinin sizin için uygun olacağını doktorunuzla veya fizyoterapistinizle görüşün.

2. veya 3. evre rahim kanseri ameliyatı

Evre 2 veya 3 rahim kanseriniz varsa ve kanser rahim ağzına veya pelviste yakındaki lenf düğümlerine yayıldıysa, radikal veya total histerektomi olabilir. Bu, serviksin ve vajinanızın üst kısmının ek olarak çıkarılmasını ve pelvik lenf düğümlerinin çıkarılmasını içerir. Kanserin geri dönme riskini azaltmak için ameliyattan sonra radyoterapi veya kemoterapiye de ihtiyacınız olabilir.

İlerlemiş kanser için cerrahi (4. evre)

İlerlemiş rahim kanseriniz varsa, kanseri olabildiğince çok çıkarmak için ameliyat olabilirsiniz. Buna küçültme ameliyatı denir. Bu kanseri iyileştirmez, ancak bazı semptomları hafifletebilir. Doktorunuz, küçültme ameliyatının sizin için uygun olup olmadığını tartışacaktır.

Radyoterapi

Tedavi ekibiniz kanserin pelviste tekrarlayabileceği önemli bir risk olduğunu düşünürse, bir radyoterapi kürü önerilecektir. Radyoterapi, cerrahi tedavi mümkün olmadığında kanserin yayılmasını yavaşlatmak için de kullanılabilir.

Rahim kanserini tedavi etmek için kullanılan iki tür radyoterapi vardır:

1. Dahili radyoterapi (brakiterapi olarak da adlandırılır) - rahim içine plastik bir tüp yerleştirilir ve radyasyon tedavisi tüpten rahme geçirilir.

2. Harici radyoterapi - pelvisinize radyasyon darbeleri vermek için bir makinenin kullanıldığı işlemdir.

Haftada 5 gün ayakta hasta olarak size bir harici radyoterapi planı verilir ve hafta sonları ara verilir. Tedavi birkaç dakika sürer. Rahim kanserinin evresine ve konumuna bağlı olarak radyoterapinin tamamı yaklaşık 4 hafta sürebilir.

Bazı kadınlarda brakiterapinin yanı sıra harici radyoterapi de vardır. Brakiterapi sırasında vajinanıza radyasyon veren cihaz yerleştirilir. Düşük, orta veya yüksek doz oranlarını içeren farklı brakiterapi türleri vardır. Düşük doz oranlı yöntemlerle radyasyon daha yavaş iletilir, bu nedenle cihaz daha uzun süre içinizde kalmalıdır. Tedavi görürken hastanede kalmanız gerekecek. Doktorunuz bunu sizinle tartışacaktır.

Radyoterapinin bazı yan etkileri vardır. Tedavi edilen bölgedeki cilt kızarık ve ağrılı hale gelebilir ve saç dökülmesi meydana gelebilir. Pelvik bölgeye radyoterapi bağırsakları etkileyebilir. Kusma ve ishale neden olabilir.

Tedavi süreniz ilerledikçe, muhtemelen çok yorulacaksınız. Kadınların yaklaşık %5'i ishal ve alttan kanama gibi uzun süreli tedavi etkileri yaşasa da, bu yan etkilerin çoğu tedaviniz bittiğinde ortadan kalkacaktır.

Kemoterapi

Evre 3 veya 4 rahim kanseriniz varsa, size bir kemoterapi kürü verilebilir. Kemoterapi, kanserin geri dönüşünü önlemeye çalışmak için ameliyattan sonra kullanılabilir. İlerlemiş kanser vakalarında kanserin yayılmasını yavaşlatmak ve semptomları hafifletmek için kullanılabilir.

Kemoterapi genellikle damar içine (intravenöz olarak) bir enjeksiyon olarak verilir. Genelde kemoterapi aldığınız gün eve gidebilirsiniz, ancak bazen hastanede kısa bir süre kalmanız gerekebilir. Kemoterapi genellikle, vücudun iyileşmesine izin vermek için bir tedavi periyodu ve ardından bir dinlenme periyodu ile döngü halinde verilir.

Kemoterapinin yan etkileri şunları içerebilir:

- Mide bulantısı

- Kusma

- Saç kaybı

- Yorgunluk

Kemoterapi ile vücudunuzun enfeksiyonla savaşma yeteneği azaldığından, kan dolaşımınızda (sepsis) enfeksiyon gelişme riski de artar. Tedavi bittikten sonra yan etkiler de biter.

Hormon tedavisi

Bazı rahim kanserleri kadınlık hormonu östrojenden etkilenir. Bu kanserler, hormon tedavisi ile tedaviye yanıt verebilir. Doktorunuz bunun rahim kanseriniz için olası bir tedavi olup olmadığını tartışacaktır. Hormon tedavisi genellikle vücudunuzda doğal olarak oluşan progesteron adı verilen bir hormonun yerini alır. Yapay progesteron kullanır ve genellikle tablet olarak verilir. Tedavi esas olarak ileri evre rahim kanserleri veya tekrarlayan kanser için kullanılır, tümörü küçültmeye ve herhangi bir semptomu kontrol etmeye yardımcı olabilir. Tedavinin hafif mide bulantısı, hafif kas krampları ve kilo alımı gibi bazı yan etkileri olabilir. Doktorunuz bunları sizinle tartışacaktır.

Klinik denemeler

Rahim kanserinin tedavisinde çok ilerleme kaydedildi ve daha fazla kadın, daha az yan etki ile daha uzun yaşıyor. Bu ilerlemelerden bazıları, yeni tedavilerin ve tedavi kombinasyonlarının standart tedavi ile karşılaştırıldığı klinik deneylerden geldi.

Birleşik Krallık'taki tüm kanser klinik deneyleri, denemenin değerli olduğundan ve güvenli bir şekilde yürütüldüğünden emin olmak için dikkatle izlenir. Klinik deneylere katılanlar genellikle genel olarak rutin bakımdakilerden daha iyi sonuç verirler.

Bir denemeye katılmaya davet edildiyseniz, size bir bilgi formu verilecektir. Katılmak isterseniz, onay vermeniz istenecektir. Bakımınızı etkilemeden bir klinik araştırmayı reddetmekte veya geri çekilmekte her zaman özgürsünüz.

Rahim kanseri ile yaşamak

Kanser teşhisi çoğu insan için büyük bir sorundur. Kanserin günlük yaşamınızı nasıl etkilediği, kanserinizin evresine ve kullanılan tedavilere bağlıdır. Kanserle başa çıkmak için yardım almanın birçok yolu vardır. Hepsi herkes için işe yaramaz, ancak bir veya daha fazlası yardımcı olabilir:

- Arkadaşlarınız ve ailenizle konuşmaya devam edin, destek olabilirler

- Aynı durumda olan başkalarıyla iletişim kurmak

- Durumunuzu öğrenin

- Makul hedefler koymak

- Kendinize zaman ayırın

Tedaviden sonra

Rahim kanseri olan kadınlarda genellikle histerektomi yapılır. Bu büyük bir ameliyat olabilir ve iyileşme 6 ila 12 hafta sürebilir. Bu süre zarfında, eşyaları kaldırmaktan - örneğin çocuklar ve ağır alışveriş poşetleri - ve ağır ev işleri yapmaktan kaçınmanız gerekecektir. Operasyondan sonra 3 ile 8 hafta arasında araç kullanamayacaksınız.

Kadınların çoğu, histerektomiden sonra 4 ila 12 hafta işten ayrılmaya ihtiyaç duyar. İyileşme süresi, geçirdiğiniz ameliyatın türüne, herhangi bir sorunun gelişip gelişmediğine ve ne tür bir işe döneceğinize bağlı olacaktır.

Endometriyal kanser için bazı tedaviler, özellikle radyoterapi sizi çok yorabilir. Normal aktivitelerinizden bazılarına bir süre ara vermeniz gerekebilir. İhtiyacınız olursa ailenizden ve arkadaşlarınızdan pratik yardım istemekten korkmayın.

Takip

Tedavi süreniz bittikten sonra, muhtemelen düzenli kontroller için tekrar davet edileceksiniz. Kontrol sırasında doktorunuz sizi muayene edecek - bu muhtemelen bir iç muayeneyi içerecektir - ve muhtemelen kanserinizin tedaviye nasıl tepki verdiğini görmek için kan testleri veya taramalar yapacaktır.

Sosyal ilişkiler ve cinsel yaşam

Arkadaşlar ve aile ile ilişkiler

Arkadaşlarınız ve ailenizle kanseriniz hakkında nasıl konuşacağınızı bilmek zor olabilir ve onlar da sizinle konuşmakta zorlanabilir. İnsanlar ciddi sorunlarla farklı şekillerde ilgilenirler. Bir kanser teşhisinin sizi nasıl etkileyeceğini tahmin etmek zor. Nasıl hissettiğiniz ve ailenizin ve arkadaşlarınızın yardım etmek için neler yapabileceği konusunda açık ve dürüst olmak onları rahatlatabilir. Ama insanlara kendinize biraz zaman ayırmak istediğinizi söylemekten çekinmeyin.

Cinsel hayatınız

Rahim kanseri ve tedavisi cinsel yaşamınızı etkileyebilir. Bu birkaç şekilde olabilir. Henüz menopoza girmediyseniz, yumurtalıkların alınması erken bir menopoza gireceğiniz anlamına gelir. Semptomlar vajinal kuruluk ve cinsel istek kaybını içerebilir. Endometriyal kanser için radyoterapi vajinanızı daha dar ve daha az esnek hale getirebilir. Bazen vajina o kadar daralır ki seks yapmak zorlaşır. Bunu durdurmak için, vajinanıza gerdirmek için koyduğunuz plastik koniler olan bir dizi vajinal dilatatör sunulmalıdır. Vajinanızı seks yaparak ya da parmaklarınızı veya vibratör kullanarak da esnetebilirsiniz.

Kadınların rahim kanseri tedavisinden sonra sekse olan ilgisini kaybetmesi yaygındır. Tedaviniz sizi çok yorgun hissetmenize neden olabilir. Kanser teşhisi konulduğu için şok olmuş, kafanız karışmış veya bunalmış hissedebilirsiniz ve aynı zamanda doğurganlığınızın kaybından dolayı acı çekiyor olabilirsiniz. Tüm bunlarla başa çıkmak zorunda kalırken seks yapmak istemeyebilmeniz anlaşılabilir bir durumdur. Duygularınızı partnerinizle paylaşmaya çalışın.

Seksle ilgili zamanla düzelmeyen sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız, bir danışman veya seks terapisti ile konuşmak isteyebilirsiniz.

Başkalarıyla konuşmak

Kanser teşhisi konulması hastalar ve aileleri için zor olabilir. Duygusal ve pratik zorluklarla başa çıkmanız gerekecek. Rahim kanserinde, rahminizi kaybetmenin olası duygusal etkisinin yanı sıra, histerektomiden kurtulmanın fiziksel olarak üstesinden gelmek zorundasınız.

Daha genç kadınlar çocuk sahibi olamayacakları gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalabilir ve bunun neden olabileceği keder ve öfke ile baş edebilir.

Duygularınızı ve diğer zorluklarınızı eğitimli bir danışman veya terapistle tartışmak çoğu zaman yardımcı olabilir. Hastalığınızın herhangi bir aşamasında bu tür bir yardım isteyebilirsiniz. Yardım ve destek bulmanın çeşitli yolları vardır:

a) Depresyon duygularıyla mücadele ediyorsanız, pratisyen hekiminizle konuşun - bir dizi antidepresan ilaç yardımcı olabilir veya pratisyen hekiminiz sizi bir danışmana veya psikoterapiste yönlendirebilir.

b) Birçok kuruluşun telefon yardım hatları ve forumları vardır ve sizi kanser tedavisi görmüş diğer insanlarla temasa geçirebilir.