Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri)


 Rahim ağzı kanseri bir kadının rahim ağzında (serviks; rahmin vajinadan giriş kısmı) gelişir. Esas olarak 30-45 yaşları arasındaki cinsel olarak aktif kadınları etkiler.

Rahim ağzı kanseri belirtileri

Rahim ağzı kanserinin erken evrelerinde genellikle hiçbir belirti görülmez. Semptomlarınız varsa, en yaygın olanı, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında, adetler arasında meydana gelebilen anormal vajinal kanamadır veya menopozdan geçtikten sonra yeni kanamalardır.

Çoğu durumda, anormal vajinal kanama, rahim ağzı kanserinin ilk göze çarpan semptomudur. Anormal kanama, rahim ağzı kanseriniz olduğu anlamına gelmez, ancak kontrol ettirmek için mümkün olan en kısa sürede bir aile doktoruna görünmelisiniz. Bir hekim rahim ağzı kanseri olabileceğinizi düşünürse, 2 hafta içinde bir uzmana yönlendirilmelisiniz.

Rahim ağzı kanserinin semptomları her zaman açık değildir ve ileri bir aşamaya gelene kadar hiçbir bulguya neden olmayabilir. Bu nedenle tüm rahim ağzı taraması randevularınıza gelmeniz çok önemlidir.

Anormal kanama:

- Seks sırasında veya sonrasında

- Adet dönemleriniz arasında

- Menopoza geçtikten sonra olursa tavsiye için doktorunuzu ziyaret edin.

Rahim ağzı kanserinin diğer semptomları arasında cinsel ilişki sırasında ağrı ve rahatsızlık, olağandışı veya hoş olmayan vajinal akıntı ve bel veya pelvisinizde ağrı olabilir.

Gelişmiş rahim ağzı kanseri

Kanser rahim ağzınızdan ve çevresindeki doku ve organlara yayılırsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi başka semptomu tetikleyebilir:

- Belinizde veya pelvisinizde ağrı

- Böbreklerinizin neden olduğu yan veya sırtınızda şiddetli ağrı

- Kabızlık

- Normalden daha sık işemek veya kaka yapmak

- Mesanenizin kontrolünü kaybetmek (idrar kaçırma) veya bağırsaklarınızın kontrolünü kaybetmek (bağırsak inkontinansı)

- İdrarda kan

- Bir veya iki bacağın şişmesi

- Şiddetli vajinal kanama

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı

Aşağıdakilerle karşılaşırsanız doktorunuzla iletişime geçmelisiniz:

1. Seks sonrası kanama (postkoital kanama)

2. Normal dönemlerinizin dışında kanama

3. Menopozdan sonra yeni kanama

Vajinal kanama çok yaygındır ve çok çeşitli nedenleri olabilir, bu nedenle mutlaka rahim ağzı kanseriniz olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, olağandışı vajinal kanamanın doktorunuz tarafından araştırılması gerekir.

Rahim ağzı kanseri taraması

Kendinizi rahim ağzı kanserinden korumanın en iyi yolu, toplum sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak sunulan rahim ağzı taramasına (önceden "smear testi" olarak biliniyordu) katılmaktır. Servikal Tarama Programı, 30-65 yaş arasındaki tüm kadınlara ücretsiz olarak sunulmuştur.

Rahim ağzı taraması sırasında rahim ağzından küçük bir hücre örneği alınır ve anormallikler için mikroskop altında kontrol edilir. Ülkemizdeki tarama programında, tarama numunesi ilk önce anormal hücrelere neden olabilen virüs olan insan papilloma virüsü (HPV) için kontrol edilir. Anormal bir servikal tarama testi sonucu, kesin olarak kanser olduğunuz anlamına gelmez. Çoğu anormal sonuç, kanserin kendisinden ziyade HPV belirtilerine, tedavi edilebilir kanser öncesi hücrelerin varlığına veya her ikisine bağlıdır.

Rahim ağzı kanserine ne sebep olur?

Hemen hemen tüm rahim ağzı kanseri vakalarına HPV neden olur. HPV, bir erkek veya bir kadınla her türlü cinsel ilişkiden geçebilen çok yaygın bir virüstür. Birçoğu zararsız olan 100'den fazla HPV türü vardır. Ancak bazı tipler, sonunda rahim ağzı kanserine yol açabilecek olan rahim ağzı hücrelerinde anormal değişikliklere neden olabilir. HPV 16 ve HPV 18 olmak üzere iki suşun çoğu rahim ağzı kanseri vakasından sorumlu olduğu bilinmektedir.

Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak HPV'ye karşı bir miktar koruma sağlar, ancak her zaman enfeksiyonu önleyemez çünkü virüs aynı zamanda daha geniş genital bölgenin ciltten cilde teması yoluyla da yayılır. HPV aşısı, 2008'den beri kullanılmaktadır.

Çoğu kadın hayatlarının bir noktasında bir tür HPV enfeksiyonu geçirir. Bazı HPV türleri belirgin semptomlara neden olmaz ve enfeksiyon tedavi edilmeden geçer. Diğerleri genital siğillere neden olabilir, ancak bu tipler artmış rahim ağzı kanseri riski ile bağlantılı değildir. Ancak en az 15 HPV türü, rahim ağzı kanseri için yüksek riskli kabul edilir. En yüksek 2 riskli tür, rahim ağzı kanserlerinin çoğuna neden olan HPV 16 ve HPV 18'dir. Yüksek riskli HPV türlerinin, hücrelerin normal çalışmasını durdurduğu ve sonunda kontrolsüz bir şekilde çoğalmalarına neden olarak kanserli bir tümörün büyümesine yol açabileceği düşünülmektedir. Çoğu HPV türü herhangi bir belirtiye neden olmadığından, siz veya eşiniz virüsü bilmeden aylarca veya yıllarca kapabilir.

Kanser öncesi servikal anormallikler

Rahim ağzı kanserinin gelişmesi genellikle uzun yıllar alır. Bundan önce rahim ağzındaki hücreler genellikle değişiklikler gösterir. Bu servikal anormallikler, hangi hücrelerin etkilendiğine bağlı olarak servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) veya daha az yaygın olarak servikal glandüler intraepitelyal neoplazi (CGIN) olarak bilinir.

CIN ve CGIN kanser öncesi durumlardır. Kanser öncesi koşullar, bir kişinin sağlığı için acil bir tehdit oluşturmaz. Ancak kontrol edilmezler ve tedavi edilmezlerse, potansiyel olarak kansere dönüşebilirler. Bununla birlikte, CIN veya CGIN geliştirseniz bile, rahim ağzı kanserine dönüşme şansı çok düşüktür. Rahim ağzı taraması sırasında değişiklikler fark edilirse tedavi oldukça başarılıdır. HPV enfeksiyonundan CIN veya CGIN gelişimine ve ardından rahim ağzı kanserine ilerleme çok yavaştır ve genellikle 10 ila 20 yıl sürer.

Artan risk

HPV enfeksiyonu çok yaygındır, ancak nispeten nadir görülen rahim ağzı kanseri, kadınların yalnızca çok küçük bir kısmının HPV enfeksiyonunun etkilerine karşı savunmasız olduğunu göstermektedir. Bir kadının rahim ağzı kanserine yakalanma şansını etkileyen ek risk faktörleri var gibi görünüyor. Bu risk faktörleri şunlardır:

1. Sigara içmek - sigara içen kadınların rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığı sigara içmeyenlere göre iki kat daha fazladır; bunun nedeni tütünde bulunan kimyasalların rahim ağzı hücreleri üzerindeki zararlı etkileri olabilir.

2. Zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olmak

3. Oral kontraseptif hapları 5 yıldan fazla kullanmak - bu risk tam olarak anlaşılamamıştır.

4. Beşten fazla çocuğa sahip olmak veya çocuklara erken yaşta sahip olmak (17 yaşın altında)

5. Annenizin size hamileyken hormonal ilaç dietilstilbestrol (DES) alması

Rahim ağzı kanseri ile doğum arasındaki bağlantının nedeni belirsizdir. Bir teori, hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişikliklerin rahim ağzını HPV'nin etkilerine karşı daha savunmasız hale getirebileceğidir.

Teşhis

Rahim ağzı kanserinden şüpheleniliyorsa bir uzmana (bir jinekolog) yönlendirileceksiniz.

Kolposkopi

Anormal bir servikal tarama testi sonucunuz varsa veya herhangi bir rahim ağzı kanseri belirtisi varsa, genellikle bir kolposkopi için sevk edilirsiniz. Bu, rahim ağzınızdaki anormallikleri aramak için yapılan bir incelemedir. Anormal kanamanız olduysa, doktorunuz kolposkopi için sevk edilmeden önce ilk olarak bir klamidya testi önerebilir. Kolposkopist, tıpkı rahim ağzı taramasında olduğu gibi vajinanızı açmak için spekulum adı verilen bir cihaz kullanacaktır. Ucunda ışık bulunan küçük bir mikroskop (bir kolposkop) serviksinize bakmak için kullanılacaktır. Bu mikroskop vücudunuzun dışında kalır. Serviksinizi incelemenin yanı sıra, kanserli hücreler açısından kontrol edilebilmesi için küçük bir doku örneği (biyopsi) alabilirler. Biyopsi sonrası 6 haftaya kadar vajinal kanamanız olabilir. Ayrıca adet benzeri ağrılarınız olabilir. Çoğu durumda, anormallikler rahim ağzı kanseriniz olduğu anlamına gelmez, ancak daha ileri testler için bir jinekoloğa sevk edilebilirsiniz. Anormal hücreleri çıkarmak için tedavi bazen kolposkopi ile aynı anda yapılabilir.

Daha fazla test

Kolposkopi veya biyopsi sonuçları rahim ağzı kanserine sahip olduğunuzu gösteriyorsa ve yayılma riski varsa, kanserin ne kadar yaygın olduğunu değerlendirmek için muhtemelen daha fazla test yaptırmanız gerekecektir. Bu testler şunları içerebilir:

- Genel anestezi altında (uyurken) yapılan pelvik muayene - rahim, vajina, rektum ve mesaneniz kanser açısından kontrol edilecektir.

- Kan testleri - karaciğerinizin, böbreklerinizin ve kemik iliğinizin durumunu değerlendirmeye yardımcı olmak için

- BT taraması - kanserli tümörleri tanımlamaya ve kanserli hücrelerin yayılıp yayılmadığını göstermeye yardımcı olmak için kullanılır

- MRI taraması - ayrıca kanserin yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için kullanılır

- Göğüs röntgeni - kanserin akciğerlere yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için

- PET taraması - genellikle kanserin yayılıp yayılmadığını görmek veya bir kişinin tedaviye ne kadar iyi yanıt verdiğini kontrol etmek için bir CT taramasıyla birleştirilir

Evreleme

Evreleme, kanserin ne kadar yayıldığının bir ölçüsüdür. Tüm testler tamamlandıktan ve sonuçları bilindikten sonra kanserin hangi evrede olduğunu söylemek mümkün olmalıdır. Evre ne kadar yüksekse, kanser o kadar yayılmıştır.

Rahim ağzı kanseri için evreleme şöyledir:

Evre 0 - servikste kanserli hücre yok, ancak gelecekte kansere dönüşebilecek anormal hücreler var - buna kanser öncesi veya in situ karsinoma denir

Evre 1 - kanser sadece rahim ağzının içindedir

Evre 2 - kanser rahim ağzının dışından çevreleyen dokuya yayılmış ancak pelvisi (pelvik duvarı) veya vajinanın alt kısmını kaplayan dokulara ulaşmamıştır.

Evre 3 - kanser vajinanın veya pelvik duvarın alt kısmına yayılmıştır

Evre 4 - kanser bağırsak, mesane veya akciğerler gibi diğer organlara yayılmıştır

Rahim ağzı kanserini tedavi etmek

Rahim ağzı kanseri erken bir aşamada teşhis edilirse, genellikle ameliyatla tedavi etmek mümkündür. Bazı durumlarda rahmi yerinde bırakmak mümkündür, ancak çıkarılması gerekebilir. Rahmi çıkarmak için kullanılan cerrahi işleme histerektomi denir. Erken evre rahim ağzı kanseri olan bazı kadınlar için radyoterapi başka bir seçenektir. Bazı durumlarda ameliyat veya kemoterapi veya her ikisinin yanında kullanılır. Daha gelişmiş rahim ağzı kanseri vakaları genellikle kemoterapi ve radyoterapi kombinasyonu kullanılarak tedavi edilir.

Tedavilerden bazıları, erken menopoz ve kısırlık gibi önemli ve uzun süreli yan etkilere sahip olabilir. Rahim ağzı kanseri tedavisi, kanserin ne kadar yayıldığına bağlıdır.

Kanser tedavileri genellikle karmaşık olduğundan, hastaneler rahim ağzı kanserini tedavi etmek ve tedavi programını kişiye göre uyarlamak için multidisipliner ekipler (MDT'ler) kullanır. MDT'ler, tedavinize devam etmenin en iyi yolu hakkında kararlar almak için birlikte çalışan bir dizi farklı uzmandan oluşur. Kanser ekibiniz en iyi tedavi seçeneklerinin ne olduğunu düşündüklerini önerecek, ancak son karar sizin olacak. Çoğu durumda öneriler şöyle olacaktır:

1. Erken rahim ağzı kanseri için - rahim ağzını ve rahmin bir kısmını veya tamamını çıkarmak için ameliyat veya radyoterapi veya her ikisinin kombinasyonu

2. İlerlemiş rahim ağzı kanseri için - kemoterapi ile veya kemoterapi olmadan radyoterapi ve bazen ameliyat da kullanılır

Rahim ağzı kanseri erken dönemde teşhis edilirse genellikle tedavi edilebilir. Rahim ağzı kanseri tedavi edilemez olduğunda, ilerlemesini yavaşlatmak, ömrünü uzatmak ve ağrı ve vajinal kanama gibi ilişkili semptomları hafifletmek çoğu zaman mümkündür. Bu, palyatif bakım olarak bilinir.

Aşağıdaki bölümlerde farklı tedavi seçenekleri daha ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.

Çok erken kanser tedavisi

Dönüşüm bölgesinin büyük döngü eksizyonu (LLETZ)

Bu teknikte kanserli hücreler ince bir tel ve elektrik akımı kullanılarak çıkarılır. Genellikle lokal anestezi altında yapılır (uyanıkken alan uyuşturulmuş haldeyken) ve kolposkopi ile aynı anda yapılabilir.

Koni biyopsisi (Konizasyon)

Ameliyat sırasında koni şeklindeki anormal doku alanı çıkarılır. Bu genellikle genel anestezi altında (uyurken) yapılır.

Ameliyat

Rahim ağzı kanseri için 3 ana ameliyat türü vardır:

1. Trakelektomi - serviks, çevreleyen doku ve vajinanın üst kısmı çıkarılır, ancak rahim yerinde bırakılır.

2. Histerektomi - rahim ağzı ve rahim çıkarılır ve kanserin evresine bağlı olarak yumurtalıkların ve fallop tüplerinin alınması gerekebilir.

3. Pelvik ekzenterasyon - serviks, vajina, rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri, mesane ve rektumun hepsinin çıkarılabileceği büyük bir operasyon. Pelvik ekzenterasyon yalnızca rahim ağzı kanseri geri döndüğünde önerilir.

Trakelektomi

Trakelektomi genellikle yalnızca rahim ağzı kanseri çok erken bir aşamada teşhis edilirse uygundur. Genellikle ileride çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara sunulur. İşlem sırasında rahim ağzı ve vajinanın üst kısmı çıkarılır ve rahim yerinde bırakılır. Rahminiz daha sonra vajinanızın alt kısmına yeniden bağlanacaktır. Genellikle anahtar deliği ameliyatı ile yapılır. Pelvisinizden lenf düğümleri (lenfatik sistemin parçası, vücudun atık giderme sistemi) da çıkarılabilir. Histerektomi veya pelvik ekzenterasyonla karşılaştırıldığında, bu tip ameliyatın avantajı, rahminizin yerinde kalmasıdır. Bu, hala çocuk sahibi olabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, bu operasyonu gerçekleştiren cerrahların hala çocuk sahibi olabileceğinizi garanti edemeyeceğinin farkında olmak önemlidir.

Ameliyat sırasında rahminizin altına bir dikiş konulacaktır. Bu, gelecekteki hamileliklerde bir bebeği rahminizde tutmaya ve desteklemeye yardımcı olmak içindir. Ameliyattan sonra hamile kalırsanız bebeğinizin sezaryen ile doğurtulması gerekecektir. Ayrıca, bir bebek denemeden önce ameliyattan sonra genellikle 6 ila 12 ay beklemeniz önerilir, böylece rahim ve vajinanızın iyileşmesi için zamanınız olur.

Trakelektomi oldukça zor uygulanabilen bir işlemdir. Yalnızca belirli uzmanlık merkezlerinde mevcuttur, bu nedenle bölgenizde sunulmayabilir ve tedavi için başka bir şehre gitmeniz gerekebilir.

Histerektomi

Erken rahim ağzı kanseri için genellikle histerektomi önerilir. Bunu, kanserin geri gelmesini önlemeye yardımcı olmak için bir radyoterapi kürü izleyebilir.

Rahim ağzı kanserini tedavi etmek için iki tür histerektomi kullanılır:

1. Basit histerektomi - serviks ve rahim alınır ve bazı durumlarda yumurtalıklar ve fallop tüpleri de çıkarılır; sadece çok erken evre rahim ağzı kanserleri için uygundur

2. Radikal histerektomi - ileri evre 1 ve bazı erken evre 2 rahim ağzı kanserlerinde tercih edilen seçenek; serviks, rahim, vajinanın üst kısmı, çevreleyen doku, lenf düğümleri, fallop tüpleri ve bazen yumurtalıkların tümü çıkarılır

Histerektominin kısa vadeli komplikasyonları arasında enfeksiyon, kanama, kan pıhtıları ve üreteriniz, mesaneniz veya rektumunuzda kaza sonucu yaralanma bulunur. Riskleri küçük olsa da, uzun vadeli komplikasyonlar sıkıntılı olabilir. Olabilecek komplikasyonlar şunlardır:

- Vajinanız kısalır ve daha kuru hale gelir, bu da seks için acı verici olabilir.

- İdrarınızı tutamama gelişebilir.

- Kollarınızda ve bacaklarınızda sıvı birikmesinin neden olduğu şişlik (lenfödem).

- Bağırsaklarınız yara dokusu birikmesiyle tıkanır - bu daha fazla ameliyat gerektirebilir.

- Histerektomi sırasında rahminiz alındığı için çocuk sahibi olamazsınız.

- Yumurtalıklarınız çıkarılırsa, daha önce yaşamadıysanız menopozu da tetikleyecektir.

Pelvik ekzenterasyon

Pelvik ekzenterasyon, genellikle yalnızca rahim ağzı kanseri tekrarladığında önerilen önemli bir ameliyattır. Kanserin pelvise tekrar yayılması ancak bu bölgenin ötesine yayılmaması durumunda önerilir.

Pelvik ekzenterasyon 2 aşamadan oluşur:

1. Kanser ve vajina çıkarılır - mesanenin, rektumun veya bağırsağın alt kısmının veya tümünün çıkarılmasını da içerebilir.

2. Karnınızda stomalar adı verilen 1 veya 2 delik açılır - delikler vücudunuzdan çiş ve kakayı kolostomi torbası adı verilen keselere geçirmek için kullanılır.

Pelvik ekzenterasyonu takiben, vücudunuzun diğer bölgelerinden alınan deri ve dokuyu kullanarak vajinanızı yeniden yapılandırmak mümkün olabilir. Bu, işlemden sonra hala seks yapabileceğiniz anlamına gelir, ancak bunu yapmak için yeterince iyi hissetmeniz birkaç ay sürebilir.

Radyoterapi

Erken evre rahim ağzı kanserinde radyoterapi tek başına veya ameliyatla birlikte kullanılabilir. Kanama ve ağrıyı kontrol etmek için kullanılabileceği ileri evre rahim ağzı kanseri için kemoterapi ile birleştirilebilir.

Radyoterapi şunlardan biri yapılabilir:

- Dışarıdan - bir makine, kanserli hücreleri yok etmek için pelvisinize yüksek enerjili dalgalar gönderir

- Dahili olarak (brakiterapi) - vajinanızın içindeki tümörün yanına radyoaktif bir implant yerleştirilir

Çoğu durumda, dahili ve harici radyoterapi kombinasyonu kullanılacaktır. Bir radyoterapi kürü genellikle yaklaşık 5 ila 8 hafta sürer. Radyoterapi kanserli hücreleri yok etmenin yanı sıra bazen sağlıklı dokulara da zarar verebilir. Bu, tedaviden aylar hatta yıllar sonra önemli yan etkilere neden olabileceği anlamına gelir.

Brakiterapi, radyasyonu tümöre mümkün olduğu kadar yakın vererek çevreleyen dokuya verilen zararı azaltmayı amaçlar, ancak yine de yan etkilere neden olabilir. Bununla birlikte, radyoterapinin faydaları genellikle risklerden daha ağır basma eğilimindedir. Bazı insanlar için radyoterapi, kanserden kurtulmanın tek umududur.

Radyoterapinin yan etkileri yaygındır ve şunları içerebilir:

- İshal

- İşerken ağrı

- Vajinanızdan veya rektumunuzdan kanama

- Çok yorgun hissetmek

- Bulantı ve kusma

- Pelvis bölgenizde güneş yanığı gibi ağrılı cilt

- Vajinanızın daralması, seks yapmayı ağrılı hale getirebilir

- Kısırlık

- Henüz geçmediyseniz, genellikle erken bir menopozu tetikleyecek olan yumurtalıklarda hasar

- İdrar kaçırmaya neden olabilecek mesane ve bağırsak hasarı

Bu yan etkilerin çoğu, bazı durumlarda kalıcı olabilmesine rağmen, tedavinin bitiminden yaklaşık 8 hafta sonra ortadan kalkar. Tedavi bittikten birkaç ay, hatta yıllar sonra yan etkilerin ortaya çıkması da mümkündür. Kısırlık sizin için bir endişe kaynağıysa, yumurtaları radyoterapi almadan önce yumurtalıklarınızdan cerrahi olarak çıkarmak mümkün olabilir, böylece daha sonraki bir tarihte rahminize yerleştirilebilirler. Ancak bunun için ödeme yapmanız gerekebilir. Yumurtalıklarınızı cerrahi olarak çıkararak ve pelvisinizin radyasyondan etkilenecek alanı dışına yerleştirerek erken menopozu önlemek de mümkün olabilir. Buna yumurtalık transpozisyonu denir. Doktorlarınız kısırlığın tedavisi için olası seçenekler ve yumurtalık nakli için uygun olup olmadığınız hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi, rahim ağzı kanserini iyileştirmek için radyoterapi ile birleştirilebilir veya ilerlemesini yavaşlatmak ve semptomları hafifletmek için ilerlemiş kanser için tek bir tedavi olarak kullanılabilir (palyatif kemoterapi).

Rahim ağzı kanseri için kemoterapi genellikle kanserli hücreleri öldürmek için cisplatin adı verilen tek bir kemoterapi ilacının veya farklı kemoterapi ilaçlarının bir kombinasyonunun kullanılmasını içerir. Kemoterapi genellikle damlama yoluyla doğrudan damarınıza verilir. Muhtemelen ayakta tedavi gören bir hasta olarak görüleceksiniz, bu nedenle dozunuzu aldıktan sonra eve gidebileceksiniz. Radyoterapide olduğu gibi, bu ilaçlar da sağlıklı dokuya zarar verebilir. Yan etkiler bu nedenle yaygındır ve şunları içerebilir:

- Bulantı ve kusma

- İshal

- Her zaman yorgun hissetmek

- Sizi yorgun, nefessiz ve enfeksiyona açık hale getiren kan hücrelerinin üretiminin azalması

- Ağız ülseri

- İştah kaybı

- Saç dökülmesi - cisplatin genellikle saçınızı kaybetmenize neden olmaz, ancak diğer kemoterapi ilaçları neden olabilir. Saçınız dökülürse, genellikle kemoterapi kürünüzün tamamlanmasından sonraki 6 ay içinde tekrar çıkması gerekir.

Bazı kemoterapi ilaçları böbreklerinize zarar verebilir, bu nedenle böbreklerinizin sağlığını değerlendirmek için düzenli kan testleri yaptırmanız gerekebilir.

Takip

Tedavinizi bitirdikten ve kanser giderildikten sonra, test için düzenli randevulara gitmeniz gerekir. Bu genellikle vajinanızın ve rahim ağzınızın (eğer çıkarılmadıysa) fiziksel muayenesini içerir. Rahim ağzı kanseri geri dönebileceğinden, bu muayeneler bunun olup olmadığının belirtilerini aramak için kullanılacaktır. Muayene şüpheli bir şey bulursa, başka bir biyopsi yapılabilir. Takip randevuları genellikle ilk 2 yıl için her 3 ila 6 ayda bir ve daha sonra 3 yıl boyunca her 6 ila 12 ayda bir önerilir.

Birlikte yaşamak

Rahim ağzı kanserinin günlük yaşamınız üzerindeki etkisi, kanserin evresine ve aldığınız tedaviye bağlı olacaktır. Rahim ağzı kanseri olan birçok kadın radikal bir histerektomi geçirir. Bu, iyileşmesi zaman alan önemli bir işlemdir. Çoğu kadın, radikal bir histerektomiden sonra 6 ila 12 hafta işten ayrılmaya ihtiyaç duyacaktır.

İyileşme sırasında, çocukları veya ağır alışveriş poşetlerini kaldırmak gibi yorucu işlerden ve kaldırmaktan kaçınmaya çalışın. Ameliyattan sonra muhtemelen en az 3 ila 6 hafta araç kullanamayacaksınız, ancak sigorta şirketinize kurallarının ne olduğunu kontrol etmelisiniz. Rahim ağzı kanseri tedavilerinden bazıları, özellikle kemoterapi ve radyoterapi sizi çok yorabilir. Bu nedenle, normal aktivitelerinizden bazılarına bir süre ara vermeniz gerekebilir.

İhtiyacınız olursa ailenizden ve arkadaşlarınızdan pratik yardım istemekten korkmamalısınız. Yerel yönetiminizden de pratik yardım alınabilir. Doktorunuza veya hemşirenize kiminle iletişime geçmeniz gerektiğini sorun.

İş hayatınız

Rahim ağzı kanserine sahip olmak, işten vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak oldukça fazla izin almanız gerekebilir. Tedavi sırasında daha önce yaptığınız gibi devam edemeyebilirsiniz. İşvereninize ne kadar ve ne zaman izin almanız gerektiği konusunda mümkün olduğunca fazla bilgi vermelisiniz. Varsa, insan kaynakları departmanınızın bir üyesiyle konuşun. Sendika veya personel derneği temsilciniz de size tavsiyelerde bulunabilir. İşvereninizle sorunlar yaşıyorsanız, sendikanız veya yerel Vatandaş Danışmanlığı size yardımcı olabilir.

Cinsel hayatınız

Birçok kadın rahim ağzı kanseri tedavisinden sonra seks yapma konusunda gergin hissediyor, ancak bu tamamen güvenlidir. Seks kanseri geri getirmez ve partneriniz sizden kansere yakalanamaz. İsterseniz, radyoterapiyi bitirdikten veya ameliyat olduktan sonra birkaç hafta içinde normal cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz. Bu, vücudunuza iyileşmesi için zaman verecektir.

Kemoterapi görüyorsanız, erkek partnerler seks yaparken önlem olarak prezervatif takmalıdır. Bunun nedeni şu anda kemoterapi ilacının vajinal mukustan geçip geçemeyeceğinin ve erkek partnerleri etkileyip etkilemeyeceğinin net olmamasıdır. Bazı kadınlar rahim ağzı kanseri tedavisi gördükten sonra cinselliği zor bulur çünkü bazı tedavilerin yan etkileri vajinal daralma ve kuruluğu içerebilir. Bu durumlarda vajinal dilatörler, nemlendiriciler ve kayganlaştırıcılar gibi yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

Komplikasyonlar

Rahim ağzı kanseri olan bazı kadınlar komplikasyonlar geliştirebilir. Bunlar doğrudan kanserin bir sonucu olarak veya radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi gibi tedavilerin bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Rahim ağzı kanseri ile ilişkili komplikasyonlar, vajinadan bir miktar kanama veya sık sık işemek zorunda kalma gibi nispeten küçük durumlardan, şiddetli kanama veya böbrek yetmezliği gibi yaşamı tehdit edici boyutlara kadar değişebilir. Rahim ağzı kanseri komplikasyonları, tedavinin bir yan etkisi olarak veya ilerlemiş rahim ağzı kanserinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Yan etkiler

Erken menopoz

Yumurtalıklarınız cerrahi olarak çıkarılırsa veya radyoterapi tedavisi sırasında hasar görürse, henüz geçmediyseniz erken bir menopozu tetikleyecektir. Çoğu kadın, menopozu ellili yaşlarının başlarında doğal olarak yaşar. Menopoz belirtileri şunları içerir:

- Artık aylık dönemleriniz yok veya dönemleriniz çok daha düzensiz hale geliyor

- Ateş basması

- Vajinal kuruluk

- Cinsel dürtü kaybı

- Ruh hali değişiklikleri

- Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda idrar kaçırma (stres inkontinans)

- Gece terlemeleri

- Kırılgan kemiklere (osteoporoz) yol açabilen kemiklerin incelmesi

Bu semptomlar, östrojen ve progesteron hormonlarının üretimini uyaran bir dizi ilaç alarak giderilebilir. Bu tedavi, hormon replasman tedavisi (HRT) olarak bilinir.

Vajinanın daralması

Rahim ağzı kanserini tedavi etmek için radyoterapi genellikle vajinanızın daralmasına neden olabilir ve bu da seks yapmayı ağrılı veya zorlaştırabilir. Daralmış bir vajinanız varsa 2 ana tedavi seçeneği vardır. Birincisi vajinanıza hormon kremi sürmektir. Bu vajinanızdaki nemi artırmalı ve seks yapmayı kolaylaştırmalıdır. İkincisi, bazen vajinal eğitmenler olarak adlandırılan vajinal dilatörleri kullanmaktır. Bunlar, birçok farklı boyutta gelen tampon şeklindeki plastik tüplerdir. Genellikle en küçük boyuttan başlayarak vajinanıza bir tane yerleştirirsiniz. Dilatörler vajinayı germeye ve daha esnek hale getirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Daha küçük boyutlara alıştıkça, biraz daha büyük boyutlara kadar çalışabilirsiniz. Genellikle 6 ila 12 ay boyunca gün içinde düzenli olarak her seferinde 5 ila 10 dakika dilatatör kullanılması önerilir. Ne kadar çok seks yaparsanız, o kadar az acı verici hale geldiğini fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, duygusal olarak bir cinsel partnerle yakınlaşmaya hazır hissetmeniz birkaç ay alabilir.

Lenfödem

Pelvisinizdeki lenf düğümleri çıkarılırsa, bazen lenfatik sisteminizin normal işleyişini bozabilir. Lenfatik sistemin işlevlerinden biri, vücut dokusundaki fazla sıvıyı boşaltmaktır. Bu sürecin kesintiye uğraması, dokuda lenfödem adı verilen sıvı birikmesine neden olabilir. Bu, rahim ağzı kanseri vakalarında genellikle bacaklar olmak üzere vücudun belirli kısımlarının şişmesine neden olabilir. Şişliği azaltabilecek egzersizler ve masaj teknikleri vardır. Özel olarak tasarlanmış bandajlar ve kompresyon giysilerinin giyilmesi de yardımcı olabilir.

Duygusal etki

Rahim ağzı kanseriyle yaşamanın duygusal etkisi önemli olabilir. Birçok kişi bir "rollercoaster" etkisi yaşadığını bildirmiştir. Örneğin, bir teşhis konulduğunda moralinizi bozabilir, ancak kanserin ortadan kalkması onaylandığında mutlu olabilirsiniz. Tedavinizin sonraki etkileri ile uzlaşmaya çalışırken kendinizi tekrar kötü hissedebilirsiniz. Bu tür bir duygusal bozulma bazen depresyonu tetikleyebilir. Tipik depresyon belirtileri arasında üzgün ve umutsuz hissetmek ve eskiden zevk aldığınız şeylere ilginizi kaybetmek yer alır. Depresyonda olabileceğinizi düşünüyorsanız, pratisyen hekiminizle iletişime geçin. Antidepresan ilaçlar ve bilişsel davranışçı terapi (CBT) gibi konuşma terapileri dahil olmak üzere bir dizi etkili tedavi mevcuttur.

Gelişmiş rahim ağzı kanseri

İlerlemiş rahim ağzı kanserinde oluşabilecek bazı komplikasyonlar ilerleyen bölümlerde tartışılmaktadır.

Ağrı

Kanser sinir uçlarınıza, kemiklerinize veya kaslarınıza yayılırsa, genellikle ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilen şiddetli ağrıya neden olabilir. Bu ağrı kesiciler, ağrı seviyelerine bağlı olarak parasetamol ve ibuprofen gibi steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlardan (NSAID'ler) kodein ve morfin gibi daha güçlü opiat bazlı ağrı kesicilere kadar değişebilir. Size reçete edilen ağrı kesiciler etkili değilse bakım ekibinize söyleyin. Size daha güçlü bir ilaç vermeniz gerekebilir. Ağrıyı kontrol etmede kısa süreli radyoterapi de etkili olabilir.

Böbrek yetmezliği

Bazı ilerlemiş rahim ağzı kanseri vakalarında, tümör böbreklerin içinde idrar birikmesine (hidronefroz) neden olabilir ve bu da çoğu veya hepsinin kaybına yol açabilir. Böbrek yetmezliği, aşağıdakiler dahil çok çeşitli semptomlara neden olabilir:

- Yorgunluk

- Su tutulmasının neden olduğu şişmiş ayak bilekleri, ayaklar veya eller

- Nefes darlığı

- Hasta hissetmek

- İdrarınızda kan (hematüri)

Rahim ağzı kanseri ile ilişkili böbrek yetmezliği için tedavi seçenekleri, deriden ve her böbreğe yerleştirilen bir tüp kullanarak böbreklerden idrarın boşaltılmasını veya içlerine stent adı verilen küçük bir metal tüp yerleştirerek üreterleri genişletmeyi içerir.

Kan pıhtıları

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi, rahim ağzı kanseri kanı "yapışkan" hale getirebilir ve pıhtı oluşturmaya daha yatkın hale getirebilir. Ameliyat ve kemoterapi sonrası yatak istirahati de pıhtı geliştirme riskini artırabilir. Büyük tümörler pelviste damarlara baskı yapabilir. Bu, kan akışını yavaşlatır ve bacaklarda kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Bacaklarınızdaki kan pıhtısının belirtileri şunları içerir:

- Bacaklarınızdan birinde (genellikle baldırınızda) ağrı, şişme ve hassasiyet

- Bacağının derisi sıcak ve kırmızı

Bu vakalardaki en büyük endişe, bacak damarından gelen kan pıhtısının akciğerlere kadar ilerlemesi ve kan akışını engellemesidir. Bu, pulmoner emboli olarak bilinir ve ölümcül olabilir. Bacaklardaki kan pıhtıları genellikle heparin veya varfarin gibi kan inceltici ilaçların ve uzuvlardan kan akışını teşvik etmeye yardımcı olmak için tasarlanmış kompresyon giysilerinin bir kombinasyonu kullanılarak tedavi edilir.

Kanama

Kanser vajinanıza, bağırsağınıza veya mesanenize yayılırsa, kanamaya neden olarak ciddi hasara neden olabilir. Vajinanızda veya makatınızda (rektum) kanama olabilir veya işerken kan akabilir. Küçük kanamalar genellikle kanın pıhtılaşmasını ve kanamayı durdurmasını teşvik eden traneksamik asit adı verilen bir ilaç kullanılarak tedavi edilebilir. Radyoterapi ayrıca kanserin neden olduğu kanamayı kontrol etmede oldukça etkili olabilir. Büyük kanamalar, kanamayı durdurmak için gazlı bez kullanılarak ve daha sonra ameliyat, radyoterapi veya rahim ağzına kan akışını keserek geçici olarak tedavi edilebilir.

Fistül

Fistül, ilerlemiş rahim ağzı kanserinin nadir fakat üzücü bir komplikasyonudur. Rahim ağzı kanserini içeren çoğu vakada fistül, mesane ile vajina arasında gelişen bir kanaldır. Bu, vajinadan kalıcı bir sıvı boşalmasına neden olabilir. Bazen vajina ile rektum arasında bir fistül gelişebilir. Genellikle bir fistülü onarmak için ameliyat gerekir, ancak ilerlemiş rahim ağzı kanseri olan kadınlarda genellikle ameliyatın etkilerine dayanamayacak kadar zayıf oldukları için mümkün değildir. Bu gibi durumlarda, tedavi genellikle akıntı miktarını azaltmak ve vajinayı ve çevresindeki dokuyu hasardan ve tahrişten korumak için ilaç, krem ​​ve losyon kullanmayı içerir.

Palyatif bakım

Doktorlarınız kanserinizi tedavi etmek için daha fazlasını yapamazsa, bakımınız semptomlarınızı kontrol etmeye ve olabildiğince rahat olmanıza yardımcı olmaya odaklanacaktır. Buna palyatif bakım denir. Palyatif bakım ayrıca siz ve aileniz veya bakıcılarınız için psikolojik, sosyal ve ruhsal desteği içerir. Kanserin geç dönemlerinde palyatif bakım için farklı seçenekler vardır. Hastanede, bakımevinde veya evde bakılmak isteyip istemediğinizi düşünmek ve bu konuları doktorunuzla tartışmak isteyebilirsiniz.

Önleme

Rahim ağzı kanserini tamamen önlemenin tek bir yolu yoktur, ancak riskinizi azaltabilecek şeyler vardır.

1. Servikal tarama

Düzenli servikal tarama, rahim ağzının hücrelerindeki anormal değişiklikleri erken bir aşamada belirlemenin en iyi yoludur. 30-65 yaş arası kadınlar her 5 yılda bir taramaya davet edilmektedir.  HPV için aşılanmış olsanız bile rahim ağzı tarama testlerinize katılmak önemlidir, çünkü aşı rahim ağzı kanserine karşı korumayı garanti etmez. Anormal servikal hücre değişiklikleri için tedavi gördüyseniz, tedaviden sonra birkaç yıl daha sık taramaya davet edilebilirsiniz. Ne kadar düzenli gitmeniz gerektiği, hücre değişikliklerinin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olacaktır. Servikste anormal hücre değişikliklerinin çoğunu belirleyebilmesine rağmen, servikal tarama % 100 doğru değildir. Bu, yakın zamanda tarama yaptırmış olsanız bile olağandışı vajinal kanama gibi semptomları doktorunuza bildirmeniz gerektiği anlamına gelir.

2. Rahim ağzı kanseri aşısı

Rahim ağzı kanserlerinin çoğundan sorumlu olan 2 tür (HPV 16 ve HPV 18) dahil olmak üzere 4 tür HPV'ye karşı koruma sağlayan Gardasil adlı bir aşı kullanılır. Ayrıca genital siğillerin önlenmesine de yardımcı olur. Kızlara çocuklukta aşılama yapılabilir. HPV aşısı rahim ağzı kanseri riskini önemli ölçüde azaltabilse de, durumu geliştirmeyeceğinizi garanti etmez. Aşı yaptırmış olsanız bile yine de rahim ağzı tarama testlerine katılmalısınız.

3. Sigara içmekten kaçının

Sigara içmeyerek rahim ağzı kanserine yakalanma şansınızı azaltabilirsiniz. Sigara içenler, kansere dönüşebilen vücuttaki HPV enfeksiyonundan daha az kurtulabilirler.

4. Daha güvenli seks

Çoğu rahim ağzı kanseri vakası, belirli insan papilloma virüsü (HPV) türleriyle enfeksiyonla bağlantılıdır. HPV korunmasız cinsel ilişki yoluyla yayılabilir, bu nedenle prezervatif kullanmak enfeksiyona yakalanma riskinizi azaltabilir. Bununla birlikte, virüs sadece nüfuz edici seks yoluyla geçmez: her tür cinsel temas sırasında bulaşabilir. Bu, cinsel organlar arasında herhangi bir cilt teması içerir; oral, vajinal veya anal seks ve seks oyuncakları kullanmak. HPV enfeksiyonu geliştirme riskiniz, düzenli seks yapmaya ne kadar erken başlarsanız ve o kadar çok cinsel partneriniz varsa artar, ancak sadece bir cinsel partneri olan kadınlar da bunu geliştirebilir.