Dış Gebelik

Dış GebelikDış (Ektopik) gebelik, döllenmiş bir yumurtanın kendisini rahmin dışına, genellikle fallop tüplerinden birine yerleştirmesidir. Fallop tüpleri, yumurtalıkları rahme bağlayan tüplerdir. İçlerine yumurta sıkışırsa, bir bebeğe dönüşmez ve hamilelik devam ederse sağlığınız risk altında olabilir. Ne yazık ki hamileliği kurtarmak mümkün değildir. Genellikle ilaç veya ameliyatla alınması gerekir. Türkiye'de her 95 gebelikten yaklaşık 1'i ektopiktir. Bu, yılda yaklaşık 15.000 hamileliktir.

Ektopik gebeliğin belirtileri

Dış gebelik belirtileri genellikle gebeliğin 4. ve 12. haftaları arasında gelişir. Bazı kadınlarda ilk başta herhangi bir belirti görülmez. Erken bir tarama sorunu gösterene kadar dış gebelikleri olduğunu öğrenemeyebilirler veya daha sonra daha ciddi semptomlar geliştirebilirler.

Ana semptomlar

Aşağıda listelenen semptomlardan herhangi birine ek olarak bir adet dönemini kaçırırsanız, gebelik testi pozitif çıkarsa ve başka hamilelik belirtilerine sahipseniz dış gebelik yaşayabilirsiniz. Bu semptomlardan herhangi birinin bir kombinasyonuna sahipseniz ve hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin veya 112'yi arayın - pozitif bir gebelik testi yaptırmamış olsanız bile.

1. Vajinal kanama

Vajinal kanama, normal döneminizden biraz farklı olma eğilimindedir. Genellikle başlar ve durur ve sulu ve koyu kahverengi renkte olabilir. Bazı kadınlar bu kanamayı bir süre adet dönemi gibi yaşarlar ve hamile olduklarının farkına varmazlar. Hamilelik sırasında vajinal kanama nispeten yaygındır ve ciddi bir sorunun belirtisi değildir, ancak bunu yaşarsanız tıbbi yardım almalısınız.

2. Karın ağrısı

Tipik olarak bir tarafta aşağıya vuran karın ağrısı yaşayabilirsiniz. Aniden veya kademeli olarak gelişebilir ve kalıcı olabilir veya gelip gidebilir. Karın ağrısının mide problemleri ve bağırsaklarda gaz birikimi gibi birçok nedeni olabilir, bu nedenle ektopik hamileliğiniz olduğu anlamına gelmez. Ancak varsa ve hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız tıbbi tavsiye almalısınız.

3. Omuz ucu ağrısı

Omuz ucu ağrısı, omzunuzun bittiği ve kolunuzun başladığı yerde hissedilen alışılmadık bir ağrıdır.vTam olarak neden oluştuğu bilinmemekle birlikte, bazı iç kanamalara neden olan ektopik bir gebeliğin işareti olabilir, bu nedenle, yaşarsanız hemen tıbbi yardım almalısınız.

4. Tuvalete giderken rahatsızlık

İdrar veya dışkı yapmaya giderken ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca ishal de olabilir. Mesane ve bağırsak düzeninizde bazı değişiklikler hamilelik sırasında normaldir ve bu belirtilere idrar yolu enfeksiyonları ve mide problemleri kaynaklanabilir. Ancak, bu semptomları yaşıyorsanız ve hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, tıbbi yardım almak yine de iyi bir fikirdir.

Yırtılmanın belirtileri

Birkaç durumda, ektopik bir gebelik, fallop tüpünü açacak kadar büyüyebilir. Bu bir yırtılma veya kopma olarak bilinir. Yırtıklar çok ciddidir ve fallop tüpünü onarmak için ameliyatın mümkün olan en kısa sürede yapılması gerekir.

Yırtılmanın belirtileri aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içerir:

- Karnınızda keskin, ani ve yoğun bir ağrı

- Şiddetli baş dönmesi veya bayılma hissi

- Bulantı

- Çok solgun görünmek

Bu belirtilerle karşılaşırsanız hemen bir ambulans için 112'yi arayın veya en yakın acil servise gidin.

Teşhis

Diğer koşullara benzer olabileceğinden, ektopik bir gebeliği yalnızca semptomlardan teşhis etmek zor olabilir. Doktorunuz sizi muayene edebilir ve bir hamilelik testi önerebilir. Dış gebelik semptomları ve pozitif gebelik testi varsa, daha ileri testler için erken gebelik değerlendirme servisine yönlendirilebilirsiniz.

Uygulanabilecek bazı testler aşağıda özetlenmiştir:

a) Vajinal ultrason

Ektopik bir gebelik genellikle bir transvajinal ultrason taraması yapılarak teşhis edilir. Bu, vajinanıza bir ultrason probu yerleştirmeyi içerir. Prob o kadar incedir ki takılması kolaydır ve lokal anesteziye ihtiyacınız olmayacaktır. Prob, bir monitörde üreme sisteminizin yakın plan görüntüsünü oluşturmak için geri dönen ses dalgaları yayar. Bu genellikle döllenmiş bir yumurtanın fallop tüplerinizden birine implante edilip edilmediğini gösterir, ancak bazen fark edilmesi çok zor olabilir.

b) Kan testleri

Gebelik hormonu insan koryonik gonadotropinini (hCG) ölçmek için kan testleri seviyenin zamanla nasıl değiştiğini görmek için 48 saat arayla iki kez yapılabilir. Bu, ultrason taraması sırasında bulunmayan ektopik gebelikleri belirlemenin yararlı bir yolu olabilir, çünkü hCG seviyesi normal bir hamilelikte olduğundan daha düşük olma ve zamanla daha yavaş yükselme eğilimindedir. Testin sonuçları, ektopik gebelik için en iyi tedaviyi belirlemede de yararlı olabilir.

c) Laparoskopi ameliyatı

Dış gebeliğiniz olup olmadığı hala net değilse veya gebeliğin yeri bilinmiyorsa, laparoskopi yapılabilir. Bu, genel anestezi altında (uyuyarak), karnınızda küçük bir kesi açmayı ve laparoskop adı verilen bir görüntüleme tüpü yerleştirmeyi içeren bir ameliyattır. Doktorunuz laparoskopu doğrudan rahim ve fallop tüplerini incelemek için kullanır. İşlem sırasında ektopik bir gebelik tespit edilirse, daha sonra olası ikinci bir ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırmak için cerrahi işlem yapılır.

Ektopik gebelik nasıl tedavi edilir?

Ne yazık ki, fetüs (gelişmekte olan embriyo) ektopik bir gebelikte kurtarılamaz. Hamileliğin çok büyümeden önce sonlanması için genellikle tedaviye ihtiyaç vardır.

Ana tedavi seçenekleri şunlardır:

1. Bekleme ve takip - tedavinin gerekli olup olmadığını görmek için durumunuz dikkatle izlenir

2. İlaç - gebeliğin büyümesini durdurmak için metotreksat adı verilen bir ilaç kullanılır

3. Cerrahi - cerrahi, genellikle etkilenen fallop tüpü ile birlikte gebeliği çıkarmak için kullanılır.

Bu seçeneklerin her birinin, doktorunuzun sizinle tartışacağı avantajları ve dezavantajları vardır. Semptomlarınız, fetüsün boyutu ve kanınızdaki gebelik hormonu (insan koryonik gonadotropin veya hCG) seviyesi gibi faktörlere bağlı olarak sizin için en uygun seçenek olduğunu düşündükleri şeyi önereceklerdir.

1. Bekleme ve takip

Hiçbir semptomunuz veya hafif semptomunuz yoksa ve hamilelik çok küçükse veya bulunamıyorsa, hamileliğin kendiliğinden çözülme olasılığı yüksek olduğundan, yalnızca yakından izlenmeniz gerekebilir.

Aşağıdakilerin olması muhtemeldir:

- Kanınızdaki hCG seviyesinin düştüğünü kontrol etmek için düzenli kan testleri yaptıracaksınız - bunlar, hormon artık bulunmayana kadar gerekli olacaktır.

- Hormon seviyeniz düşmezse veya yükselirse daha fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir.

- Genellikle vajinal kanamanız olur - bu durana kadar tampon yerine hijyenik ped veya havlu kullanın.

- Biraz karın ağrısı yaşayabilirsiniz - bunu hafifletmek için parasetamol alın.

- Daha şiddetli semptomlar geliştirirseniz ne yapmanız gerektiği söylenecektir.

İzlemenin temel avantajı, tedavinin herhangi bir yan etkisini yaşamamanızdır. Dezavantajı, fallop tüpünüzün açılma (yırtılma) riskinin az da olsa olması ve sonunda tedaviye ihtiyacınız olabilmesidir.

2. İlaç tedavisi

Ektopik gebelik erken teşhis edilirse ancak aktif izleme uygun değilse, metotreksat adı verilen bir ilaçla tedavi önerilebilir. Bu, hamileliğin büyümesini durdurarak çalışır. Kalçanıza tek enjeksiyon olarak verilir. Tedaviden sonra hastanede kalmanıza gerek yoktur, ancak tedavinin işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek için düzenli kan testleri yapılacaktır. Bazen ikinci bir doza ihtiyaç duyulur ve işe yaramazsa ameliyat gerekebilir. Tedaviden sonra en az 3 ay güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekir. Bunun nedeni, bu süre içinde hamile kalırsanız metotreksatın bebek için zararlı olabilmesidir. Ayrıca, güvenli olduğu söylenene kadar alkolden kaçınmanız da önemlidir, çünkü bir doz metotreksat aldıktan hemen sonra içmek karaciğerinize zarar verebilir.

Metotreksatın diğer yan etkileri şunları içerir:

- Karın ağrısı - bu genellikle hafiftir ve bir veya 2 gün içinde geçmelidir

- Baş dönmesi

- Bulantı ve kusma

- İshal

Tedaviden sonra fallop tüpünüzün yırtılma şansı da vardır. Neye dikkat etmeniz gerektiği ve bunun olduğunu düşünüyorsanız ne yapmanız gerektiği size söylenecektir.

3. Ameliyat

Çoğu durumda, hamileliği çok büyümeden önce çıkarmak için laparoskopi yapılacaktır.

Laparoskopi sırasında:

- Genel anestezi verilir, bu yüzden yapılırken uyuyorsunuz

- Karnınızda küçük kesikler (kesikler) yapılır

- İnce bir görüntüleme tüpü (laparoskop) ve küçük cerrahi aletler kesilerden sokulur

- Diğer fallop tüpünüz sağlıklı görünüyorsa, hamileliği içeren tüm fallop tüpü çıkarılır - aksi takdirde, tüm tüpü çıkarmadan hamileliği çıkarmak denenebilir

Etkilenen fallop tüpünü çıkarmak en etkili tedavidir ve tekrar hamile kalma şansınızı azalttığı düşünülmez. Doktorunuz bunu sizinle önceden tartışacak ve size tüpün çıkarılmasına onay verip vermediğiniz sorulacaktır. Çoğu kadın ameliyattan birkaç gün sonra hastaneden ayrılabilir, ancak tamamen iyileşmesi 4 ila 6 hafta sürebilir. Fallop tüpünüz zaten yırtılmışsa, acil ameliyata ihtiyacınız olacaktır. Cerrah, kanamayı durdurmak ve mümkünse fallop tüpünüzü onarmak için karnınızda daha büyük bir kesi (laparotomi) yapacaktır.

Her iki ameliyat türünden sonra, kan grubunuz RhD negatifse anti-D rhesus profilaksisi adı verilen bir tedavi verilecektir. Bu, gelecekteki hamileliklerde Rh uygunsuzluğu hastalığının önlenmesine yardımcı olan bir ilacın enjeksiyonunu içerir.

Dış gebelikten sonra yardım ve destek

Hamileliği kaybetmek yıkıcı olabilir ve birçok kadın bir aile üyesini veya partnerini kaybetmiş gibi aynı keder hissini yaşar. Bu duyguların birkaç ay sürmesi nadir değildir, ancak genellikle zamanla iyileşirler. Kendinize ve partnerinize yas tutması için zaman ayırdığınızdan emin olun. Siz veya eşiniz kaybınızı kabullenmekte zorlanıyorsanız, profesyonel destek veya danışmanlıktan yararlanabilirsiniz. Bunun hakkında doktorunuzla konuşun.

Başka bir bebek denemek

Siz ve partneriniz fiziksel ve duygusal olarak hazır olduğunuzda başka bir bebek denemek isteyebilirsiniz. Kendinize iyileşmenize izin vermek için tekrar denemeden önce muhtemelen tedaviden sonra en az 2 periyot olana kadar beklemeniz tavsiye edilir. Metotreksat ile tedavi edildiyseniz, genellikle en az 3 ay beklemeniz önerilir çünkü bu süre içinde hamile kalırsanız ilaç bebeğinize zarar verebilir. Dış gebelik geçiren kadınların çoğu, fallop tüpü çıkarılmış olsalar bile tekrar hamile kalabilirler.

Genel olarak, kadınların %65'i ektopik bir gebelikten sonraki ilk 18 ay içinde başarılı bir gebelik elde eder. Bazen tüp bebek gibi doğurganlık tedavisi kullanmak gerekebilir. Yeniden ektopik gebelik olma şansınız daha önce ektopik gebelik olduysanız daha yüksektir, ancak risk hala küçüktür (yaklaşık %10). Tekrar hamile kalırsanız, doktorunuza mümkün olan en kısa sürede haber vermek iyi bir fikirdir, böylece her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek için erken taramalar yapılabilir.

Dış gebeliğe neler sebep olabilir?

Çoğu durumda, bir kadının neden ektopik gebeliği olduğu açık değildir. Bazen, fallop tüplerinde dar veya tıkalı olmaları gibi bir sorun olduğunda olur.

Aşağıdakilerin tümü, artmış ektopik gebelik riski ile ilişkilidir:

1. Pelvik inflamatuar hastalık (PID) - genellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun (CYBE) neden olduğu kadın üreme sisteminin iltihabı

2. Önceki ektopik gebelik - başka bir ektopik gebelik geçirme riski yaklaşık %10'dur

3. Fallop tüplerinizde önceki ameliyat - başarısız bir kadın sterilizasyon prosedürü gibi

4. IVF gibi doğurganlık tedavisi - yumurtlamayı uyarmak için ilaç almak (bir yumurtanın salınması) ektopik gebelik riskini artırabilir.

5. Kontrasepsiyon için rahim içi araç (RİA) veya rahim içi sistem (IUS) kullanırken hamile kalmak - bunları kullanırken hamile kalmak nadirdir, ancak gebe kalırsanız dış gebelik yaşama olasılığınız daha yüksektir.

6. Sigara içmek

7. Artan yaş - risk 35 ila 40 yaş arası hamile kadınlar için en yüksektir

Dış gebeliği her zaman önleyemezsiniz, ancak bebek yapmayı düşünmediğinizde kondom kullanarak kendiniz CYBE’lere karşı korumuş olursunuz ve sigara içiyorsanız sigarayı bırakarak riskinizi azaltabilirsiniz.